Nyt MV-porukkaa ketuttaa ihan sikana se, ettei äärioikeisto ole yhtenäisenä Putlerin rinnalla.
Halla-aho, Purra ja moni muu persu antavat tukensa Ukrainalle
Anonyymi
146729
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 146
Vanhimmat
Mukavaa luettavaa.
Tietää hyvää Turtiaisen puolueelle. Talee keräämään paljon persujen lahkolais- ja putinistisiipien ääniä.
Niinpä. Anon puolue pysyy pienehkönä, mutta persut menettää ääniä. Se on tolkun ihmisten eli enemmistön kannalta hyvä asia.
Viimeiset munikaanit- Natsihevari Halla-aho?- Papuhippi-Purra ja heidän hyödylliset idioottinsa? hajoavasta persu-puolueesta.
Hyvin juonittu juttu- että EU-ta ja pakkoruotsia tukeva rupla-puolue saadaan näyttään isänmaalliselta
Halla-aho, Purra ja persut on illuminaatin samaa puppua kuin EU.kin- esim Halla-aho a Purra ei ole koskaan vastustanut euroa, vaatinut uutta äänestystä eurosta tai Karjalaa takaisin- ja nykyään kannattavat jo EUtakin?
iLLuminaatin sätkynukkeja, joita käytetään kansan häm,äämiseen?
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17310288/illuminaatit-ja-saatana--todelliset-maailman-hallitsijat
Äärioikeisto on jakautunut Venäjä-kiimaisiin ja nato-kannattajiin. Hajanainen äärioikeisto on hyvä asia tolkun ihmisten kannalta.
Näin juuri. Riidelkööt keskenään.
Hajanainen Suomi ei ole hyvä asia tolkun ihmisten kannalta eikä Suomen puolustamisen kannalta. Nato-kannattajia löytyy myös vihreistä, mikä on hyvä asia vaikka ei johdukaan siitä, että vihreät kannattaisivat itsenäistä Suomea. Vihreät kannattavat toista imperiumia eli EU-imperiumia. Toivon mukaan EU-imperiumia ei kuitenkaan koskaan tule ja jos tulee niin ei se kauaa säily. Siis vihreätkin ovat ihan tervetulleita Naton kannattajiksi. Ne, jotka leimaavat Suomen isänmaallisimman puolueen muka "äärioikeistoksi" ovat Moskovan asialla. Putinin trollit pyrkivät estämään uuden talvisodan hengen syntymisen Suomeen. Se yhtenäisyys aiheutti Stalinille pahan nöyryytyksen. Toivottavasti Ukraina tekee saman tempun Putinille.
Ukraina ei heitä käpyäkään hyökkääviä joukkoja vastaan. Näin johtajat ovat Venäjän mielisiä, säästäen kansalaisiaan menettämästä henkeä. Tämän seurauksena vanhat johtajat Ukrainassa jatkavat uusissa tehtävissään Venäjän alaisuudessa ja voivat edelleen hyvin.
Onko se Kepu kun kiittää kannatuksesta.
Dori, mutta sinun ihannemaasi Venäjä on monikansallinen liittovaltio.
Niinhän sinä luulet. Janus Putkonen kaatuu kuitenkin ensimmäisenä muiden 'vapaaehtoisten'tavoin. Anon ja Manon kaveri uhosi muistaakseni kerran tulevansa takaisin Suomeen vain venäläiselle tankilla. Putkosta ei koske sotavankien lait, koska hän on vieraan valtion sisällä ilman kansainvälisesti tunnustettua asepukua. Putkonen on kansainvälisten lakien mukaan terroristi.
Tulis siinä muutama kymmenen tuhatta ryssänraatoakin jos ne alkaa tosissaan painimaan. En ymmärrä tuota venäläisten sotakiihkoa. Maassa on maailman suurimmat luonnonvarat mutta kansa elää nälässä ja kurjuudessa vaikka mahdollisuuksia olisi vaikka kihin. Pieni eliitti vaan porskuttaa... mutta sellainenhan se on aina ollut. Sotimisella käännetäön kansan päät kuviteltuun "viholliseen" oman kurjuuden sijaan.
Olispa kamalaa, tunnen yhden ko. maasta ja se ja sen lähipiiri kyllä se vaan vihaa neuvostoliittoa ja staari putinia nyt.
Siksi heille ei PS enää kelpaakaan.
Jep, niillä on nykyisin VKK.
Persut hajoaa sinne tänne pikku ryppäisiin riitelemään. Eikä kukaan tiedä mitä asiaa mikäkin ryhmä ajaa. Persut hajoaa aina Olipa nimi mikä hyvänsä
Populismi on vaikea laji.
Mutta Suomen kansa seisoo melko yhtenäisenä Ukrainan puolella riippumatta siitä, kannattavatko nämä Suomen sotilaallista riippumattomuutta tai Nato-jäsenyyttä.
Vain Sanomatalon foliohattuiset NATO hörhöt ja heidän opetuslapset tukevat Ukrainan sisällisodan laajentumista Eurooppaan.
Vain putinistit, joita on Suomessa kourallinen, kannattavat Venäjän hyökkäystä Ukrainaan.
Purra, Halla-aho ja persujen enemmistö seisoo Ukrainan rinnalla.
Näin on.
Mestari Jussi Halla-aho on kannattanut jo vuosikymmeniä Suomen liitymistä Naton jäseneksi.
Onko Mestarikin siis yksi noista 'NATO hörhöistä'?
Välillä tosiaan tuntuu, että mädäntynyt länsi oikeen ajamalla ajaa sotaa Ukrainaan. Vasemmistohan tietty tykkää tällaisesta ja persut ovat globalismin kannattajia.
Mestari on NATO -hörhö.
Näin se saattaa tuntua, kun ihminen on tunteittensa vietävissä, eikä ole tottunut käyttämään järkeään ja katsomaan tosiasioita.
Todellisuudessa Venäjä on se, joka uhkailee, aloittaa sotia, miehittää osia itsenäisistä naapureista, valehtelee ja levittää disinformastiota.
Ei ole ihme, jos Venäjän naapurimaat hakevat tukea Natosta.
Ei vaan kaukaa VIISAS!!!
Tottakai ! Itsekin,mutta RYSSÄN hyökätessä seisomme kaikki,kuin tikku paskassa ja tumput vain tippuvat hankeen...Se siitä rinnallaseisomisesta Vaiktus: -o
Ei joku vihreä voisi nyt mennä ilmastohapatuksineen sotkemaan asioita vielä lisää?
Mikä on äärivasemmiston kanta?
Varmaan joku SKP:n tai KTP:n marginaaliryhmä, joiden keski-ikä on 80 v., kannattaa Venäjää eli Neuvostoliittoa.
Äärivasemmisto toivoo, että Putin pystyttää Neuvostoliiton uudelleen ja siirtää sen etupiirin Tornionjoelle. YYA takaisin! Sitä toivoo kepukin. Vihreät puolestaan ovat sitoutuneet EU-imperiumiin.
Ei, vaan persujen putinistisiipi kannattaa Suomen liittämistä Venäjään.
Anon porukka varsinkin.
Ja persut vastustavat, tehtiinpä niin tai näin tai jollakin muulla tavalla.
Ei niillä ole koskaan ollut kantaa...ajattelevatkin perseellä.....
Siinä onkin toivomisen aihetta että putin palauttaisi neuvostoliiton ja siihen silloin kuuluneet maat neuvostoliittoon ja sulkisi rajat ja estäisi maasta pois muuton silloin euroopassa ja etenkin suomessa olisi paljon vähemmän rikollisia ja myös suomalaisille riittäisi töitä kun ulkomaalaisrosvot eivät pääsisi vapaasti liikkumaan.
Ei kyllä liikuttaisi paljon rajojen sisälläkään.
Erittäin hyvä!
KAIKKI Suomen eduskuntapuolueet ovat tuominneet Venäjän toimet Krimillä ja Ukrainassa ja sehän ottaa pattiin putinisteja.
Ei Suomessa ole mitään äärioikeistoa. Mutta äärivasemmistolainen hallitus on.
Persut ja VKK edustaa ainoina puolueina kotiuskontoisänmaa-arvoja, ja sehän ei käy punikeille. Siksi haukkuvat heitä.
Kokoomus heitti nämä ihanat arvot romukoppaan vuosikymmeniä sitten. Samoin kepulit.
Taitaa vputinistia vituttaa, kun persujen eliitti ei kannata Putlerin sotapolitiikkaa.
Suomessa on uskonnonvapaus.
Moni persukin on pakana tai ateisti.
"Kotiuskontoisänmaa". Moderni oikeistopuolue voi hyvin heivata tuon "uskonnon" vittuun tuosta rimpsusta. Kristinusko on tuotu Suomeen väkipakolla lähi-idästä. Suomessa on sitä paitsi lain mukaan uskonnonvapaus.
Kokoomuksella ei koskaan ole ollut muita arvoja kun heihin kuuluvien omaisuuden kasvattaminen ja jos köyhemmältä kansalta on vielä jotakin jäänyt ottamatta niin ei siinä kahta kertaa mietitä kun leikkuri heilahtaa kyllä sen näkee nykyisen puheenjohtajan naamasta kuinka ahneus ja vittumainen luonne paistaa läpi.
Kaikkien putinistipersujen kannattaa äänestää VKK:a.
Äänestämme puolueesta riippumatta IKL.ää!!!
Miten Halla-aho ja Niikko voi olla samasta puolueesta?
Heidän turvallisuuspoliittisella linjallaan ei ole mitään tekemistä keskenään.
Entä eduskuntavaaleissa? Jos äänestä halla-aholoisen turvallisuuspolitiikan puolesta, niin ääni voi mennä niikkolaiselle Putinin perseennuolijalle? Tai jos haluan kannattaa Niikon edustamaa nöyristelyä pelottavan Venäjän edessä, niin ääni voikin mennä halla-aholaiselle tiukan linjan kannattajalle?
Voipi olla, että muutaman vuoden päästä ne eivät olekaan enää samassa puolueessa. Persuilla on tapana hajoilla palasiin kuten on käynyt tälläkin vaalikaudella.
Suomalaisvastaiset putinistit vihaavat persujohtoa
Kyllä persueliittiä vihaavat monet muutkin kuin putinistit.
Jos ei vihaisi, niin ei Persujen kannatus olisi romahtanut huipustaan lähes kymmentä prosenttiyksikköä alas päin.
Venäjä on Neuvostoliitto vaikka voissa paistaisi.
Kaikki aidot isänmaalliset ovat Ukrainan puolella.
Jep. Putinistit vihaa Suomea.
MV-lehteähän toimitetaan itä-Ukrainasta. Tosi isäm maalista. LOL.
Meidän Venäjä -julkaisulla lienee toimittajia myös Äiti-Venäjän puolella.
Suomen kansa tukee Ukrainaa taistelussa venäläistä imperialismia vastaan.
Miten Suomen kansa tukee Ukrainaa? Mitä merkitystä Suomen kansan tuella on Ukrainalle ja sen kansalle?
Suomen kansa antaa henkisen tukensa Ukrainalle, kuten Halla-aho ja Purra tekivät.
Miten saatana.... lähetä kokardi.....ja villasukat ,niin ei RYSSÄ HYÖKKÄÄ.......Niin tehtiin Suomen talvisodassakin......niillähän sodat voitetaan ja voivottamalla SAATANA!!!!
No kannattaa nyt vaan pysyä omissa asioissaan kun se ei ole kuin napinpainallus kun suomi häviää kartalta
Muihin länsi-Euroopan äärioikeistopuolueisiin verrattuna persut on paljon Venäjä-vastaisempi. Johtuen kai Suomen historiasta.
Kaikki, mikä hajoittaa äärioikeiston muutenkin heiveröistä yhtenäisyyttä, on plussaa.
Sanna tulee jatkamaan pääministerinä vielä 2023 vaalien jälkeen! Toivottavasti perussuomalaiset on keskustan tilalla hallituksessa. Vaikka ps olisi pääministeri puolue niin sekin olisi pienempi paha kuin Eu federalisti puolue kokoomus joka ei aja edes rikkaiden asiaa (toki sekin olisi ymmärettävää jopa hyväksyttävää) sen sijaan että ajetaan eu:n liittovaltio diktatuuria.
2023 vaalien jälkeen sanna on vain likainen muisto ryvettyneen kerjäläiskansan mielessä
Viime hallitus lisäsi tilastojen mukaan köyhiä enemmän
No sitten purra minulle sopii kumpi vain mielummin tietenkin purra mutta kattoo mitä gallupit näyttää silloin.
Putiinin suomalaiset vaikutusvaltaiset ystävät löytyvät demareista ja keskustasta, näin on ollut aina ja on nytkin.
Persuissa ei ole vaikutusvaltaisia putinisteja, koska niitä ei päästetä vaikutusvaltaisiin toimiin sekoilemaan. Hyvä esimerkki on Niikko, joka heivattiin ilmeisesti muiden persujen toimesta vittuun ulkoasiainvaliokunnasta ja tilalle tuli Venäjä-kriittinen Halla-aho.
Persut on puolueen varsin nuori eli sen edustajat eivät ole vielä niin laajasti levinnet valtarakenteisiin, kuin ns vanhojen puolueiden.Esim. kokoomuksen nousu alkoi vasta kun Kekkosen valtakausi loppui, suurin osa päätöksistä valmistellaan ministeriöiden virkamiesten/naisten toimesta ja itse ministeri on vain leimasin ja julkikuva puolueelleen.
Persujen+narratiivi+ja+kannatus+johtuu+siitä,+että+se+leikkii+olevansa+"eliitin+vastainen"+protestipuolue.+Siinä+vaiheessa,+kun+persut+ovat+oikeasti+valtarakenteissa,+ne+ovat+alle+10+%+puolue.+Se+huomattiin+jo+niiden+hallituskaudella,+jolloin+persut+joutuivat+hallitukseen+tekemään+kompromisseja.+Tällöin+niiden+gallupkannatus+keväällä+2017+oli+alle+10+%.
Persujen+narratiivi+toimii+ainoastaan+oppositiossa.+Tosin+tällä+hetkellä+galluppien+perusteella+ei+kovin+hyvin+edes+siellä,+sillä+oppositiossa+puolueiden+pitäisi+"lihoa".
Minkä eliitin? Kehtaatkin nimittää moraalittomia punavihreitä eliitiksi, jotka ei muuhun pysty, kuin tunaroimaan kaiken paskaksi. Taidat kuulua samaan puistattavaan rupulössiin.
Hyvää päivää. Kirvesvartta.
Miksihän Halla-aho valitsi Niikon ehdokkaaksi ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajan tehtävään?
Olet+ihan+kujalla,+pieni+punainen+poika.+Perussuomalaisten+kannatus+oli+eduskuntavaaleissa+17,9%+ja+putosi+vasta+sitten,+kun+Soinin+aika+PS:n+puheenjohtajana+oli+ohi.+Tapahtumat+löytyy+hakukoneilla.+Sen+jälkeen+Halla-ahon+johdolla+kannatus+lähti+nopeasti+nousuun+ja+kuten+itsekin+tiedät,+PS+oli+myös+piikkipaikalla+gallupeissa.
Persujen+narratiivi+perustuu+realismiin,+suomalaisuuteen+ja+suomalaisten+hyvinvointiin,+sekä+niitä+uhkaaviin+aiheisiin+ja+tahoihin.+Se+on+yksiselitteistä,+jossa+ei+ole+jargonia+ja+puppupopulismia,+kuten+vaikkapa+demareilla,+jotka+tarjoaa+äänestäjilleen+vaahtokarkkeja+ja+yksisarvisia.+Joskus+satasiakin+vappuna.+Sellaisella+on+saatu+moni+hurmokseen+ja+antamaan+äänensä+isänmaatamme+nakertavalle+ideologialle,+joka+käyttää+sosiaalidemokratiaa+savuverhonaan,+palvellen+ulkomaista+valtarintamaa+ja+maksattaen+sen+kansalaisillamme.+Elämä+on+valintoja:+äänestät+puoluetta,+joka+ajaa+maatamme+kohti+parempaa+hyvinvointia,+tai+sitten+sellaista+puoluetta,+joka+ajaa+maatamme+syvemmälle+törkyhintaiseen+integraatioon.
Olet+aivan+kuutamolla,+pikku+elämäm+koululainen.+Yritä+edes+katsoa+PUOLUEETTOMIN+silmin.+
Persujen+gallupannatus+oli+alle+10+%+juuri+ennen+kuin+puolue+hajosi+kesällä+2017.
Hyvin+moni+ihminen+äänestää+persuja+protestiksi+kulloisellekin+hallituskokoonpanolle.+Persujen+ollessa+hallituksessa+tekemässä+KOMPROMISSEJA+"eliitin+vastaisen"+puolueen+narratiivi+ei+enää+toimi++kuten+kävi+viime+hallituskaudella.++Persujen+kupla+ja+kaunis+satu+puhkesi.
Kyllä+sinä+sen+ymmärrät+itsekin,+jos+osaat+käyttää+älliäsi.+Kysymys+tosin+lienee+vain+siinä,+ettet+uskalla+sanoa+sitä+ääneen...+😉
Joten+ota+banaani+ja+rauhoitu+😉
Tietenkin katson asiaa puolueettomin silmin, eli miten asiat tapahtui. Kuten sanoin, hakukoneilla löytyy tapahtumat. Jos et olisi niin laiska, niin tietäisit ne tapahtumat ja niiden kronologisen kulun. Keitä muuten kutsut eliitiksi? Demareita? Kepua? LöLxD
Hyvin moni äänestää persuja TUNTEELLA ja PROTESTIKSI. Persunarratiivi ei vain toimi, jos ne ovat hallituksessa.
Tosin, jos puolueelle riittää keskisuuren puolueen kannatus, kannattaa persujen mennä hallitukseen.
PITEMPIAIKAISEEN suureen kannatukseen tarvitaan yleispuolueen asema.
Ainakin tällä hetkellä persut on yhden asian (maahanmuutto- ja EU-kriittinen) puolue, jota äänestetään protestiksi yksissä vaaleissa. Persujen hallituskauden jälkeen moni liikkuva vaihtaisi puoluetta.
Tunteella äänestää moni demareita. Eikö sinustakin vaahtokarkit ja yksisarviset herätä tunteita? PS sen sijaan tarjoaa nuivaa realismia, jossa ei mässäillä joutavuuksilla. Perussuomalaisten kannatus perustuu tosiasioihin.
Perussuomalaiset on yhden asian liike: suomalaisten hyvinvointi.
PS: miksi spekuloit? Puhu mieluummin asioista, joita on tapahtunut tai tapahtuu tällä hetkellä. Teikäläiset myös spekuloi jokaista vaalia ennen, että persut lopettaa toimintansa.
Pitääkö vääntää rautalangasta: Hyvin moni äänestää persuja lähinnä sen mamuvouhotuksen takia. Ja sellaisen kuvitelman takia että "Persut on erilainen puolue kuin muut". Mutta sillä ei pysytä pitkällä aikavälillä korkeissa kannatuslukemissa vaan pitää olla "lihaa luiden" päällä.
Persut on yhden asian liike kuten vihreätkin ja ansaitsee korkeintaan keskisuuren kannatuksen pitkällä aikavälillä.
Voi olla, että 10-20 vuoden päästä persupuoluetta ei ole enää olemassakaan vaan se on riidellyt itsensä rikki.
Mielipiteen vääntäminen rautalangasta on ihan turhaa, kun se on vain mielipide. Olen ollut PS:n kannattaja jo niin pitkään, että rautalankasi on lähinnä paperinarua. Tiedän tietenkin PS:n kannattajakunnan profiilin ja äänestysmotiivit. Ne perustuu siihen, mitä puolue suomalaisille tarjoaa: asioita, ilmiöitä, seurauksia, tavoitteita jne., joita haetaan reaalielämästä ja perustellusti. PS ei tarjoa mielikuvahöttöä ja puppupopulismia, kuten esim. SDP, joka käyttää sosiaalidemokratiaa ja hyveposeerausta savuverhonaan. Vasemmistoa äänestetään hurmahengessä ja siitä puuttuu nuiva realismi. Perussuomalaiset on olemassa niin kauan kuin sille riittää kannatusta. Eikä PS ole mikään riitelevä puolue. Se on ainoa varteenotettava suomalainen puolue, joka on sillä samalla tontilla, jolla SDP oli aikoinaan ollessaan isänmaallinen ja kansallismielinen puolue. Nyt SDP raiskaa omaa perintöään. PS vaalii sitä.
Yhdessä kommentissasi väitit olevasi puolueeton ja nyt sanot olleesi jo pitkään persukannattaja...
Sinunkin mielipiteesi on vain mielipide. Väität ettei persut ole riitelevä puolue vaikka puolueesta irtoaa eduskuntaryhmää myöten jatkuvasti jäseniä. 😀 ☺ 😃 😀
Aikaa näyttää miten käy. En tuhlaa aikaani enää sinuun. Elä unelmissasi 😉
Onko nyt vähän sopat ja keitot sekaisin? Asian voi esittää puolueettomasti asian omasta näkökulmasta, vaikka onkin jonkin puolueen kannattaja, ja näin juuri toimin.
Perussuomalaisiin myös liittyy uusia jäseniä muista puolueista. Jos jotkut kuntapoliitikot alkaa känäämään keskenään, niin mitä siitä? Erimielisyyksiä tulee ihmisten välillä. Ei tämä ole Perussuomalaisissa tapahtuvaa, vaan kaikissa puolueissa tapahtuvaa. Olet vain sellaisessa mädännäisyystilassa, että kun kyse on persusta, se pitää aina paisutella ja vääristellä ja samalla unohtuu kaikki muut vastaavat tilanteet, jotka koskettaa samalla tavalla muitakin tahoja. Me normaalit ihmiset kutsumme teikäläisiä trolleiksi.
Tietenkin minun mielipiteeni on minun mielipiteeni. Eihän tässä kyse ole ollut mielipiteestä, vaan siitä, että sinä käytät mielipidettäsi rautalankana, eli toisinsanoen yrität vakuutella mielipiteesi olevan faktaa. Olet niin mustavalkoisesti ajatteleva simppeli poika, että et sinä pärjää näissä keskusteluissa.
Kuten nimimerkkisi paljastaa, olet pelkkä nettirölli..
Ja voin kertoa sinulle, persunulikka, että minä olen keski-ikäinen puolueisiin sitoutumaton äänestäjä. Persuillakin voi olla oma roolinsa puoluekentässä, mutta suurta muutosta ne eivät tuo. Hyödyllisimmillään ne ovat oppositiossa ikäänkuin vastapainona. Hallituksessa niiden idea, narratiivi ei vain toimi...
Sinähän varsinainen salkkarihörhö olet :D Ei mun nimimerkkini paljasta mitään muuta kuin kehotuksen ottaa banaani ja rauhottua. Etkä sinä mikään sitoutumaton ole. Vai väitätkö, että tuo äärivasemmistolainen persuviha on sitoutumattomuutta? TiRsKxD
https://www.youtube.com/watch?v=BBvuSPIcfJ4
Ota nyt banaani ja mee tutimaan, Hiekkis 😉
IIIK! :D
Suomen kansa on yhtenäinen Venäjän mahdollista uhkaa vastaan.
Varmaankin ...mutta mitä jos hyökkäävät ..onko aseita?Ja patruunoita,ettei pimeän turvin tarvi hakea kaatuneilta ryssiltä????
Älä jauha tuollaista paskaa ennen lähden käpykaartiin kuin puolustamaan tätä maata oli hyökkääjä sitten kuka tahansa nykyinen verenimijähallitus palkatkoon minun puolesta puolustajansa itse köyhyysrajoilla eläviltä ihmisiltä leikkaamillaan rahoilla vai joko ne meni eduskunnan ja ministerien palkankorotuksiin ja mamujen maahan tuontiin.
Edellinen perskeko-hallitus toi maahan kymmeniätuhansia mamuja, kikyn ja aktiivimallin ja korotti polttoaineveroa kolmasti.
Rikkaille verojemmareille perskeko sääti hallintarekisterilain.
Olit silloin varmaan tosi tyytyväinen.
Suomessa ei ole poliittista äärioikeistoa. Perussuomalaisten politiikassa ja toiminnassa on samoja arvoja, keinoja, päämääriä ja motiiveja, joita löytyy vasemmalta, keskeltä ja oikealta, jonka vuoksi politiikan asiantuntijatkin on sanoneet, että Perussuomalaisia on vaikea asettaa mihinkään tiettyyn kohtaan poliittisella akselilla. Periaatteessa voi sanoa, että PS on perinteisen ja pölyttyneen vasen-oikea -akselin yläpuolella. Lisäksi Perussuomalaisiin kohdistetut venäjämeemit on niin loppuunkulutettua hörhöilyä, että vain hörhöimmät enää käyttää niitä trollauksissaan. Aina voi yrittää kehittyä, eikä lukittautua johonkin homehtuneeseen ideologiseen nurkkaan.
Persuilla ei ole yhtenäistä ideologiaa vaan se on keskenäänkin riitaisa porukka, jolla on taipumus hajota. Kuten on käynyt tälläkin eduskuntakaudella.
Perussuomalaisissa ei ole sellaista jäykkää ja rajoittavaa puoluekuria, kuten eräissä muissa puolueissa. Sanan- ja mielipiteen vapaus näkyy sanan- ja mielipiteenvapautta puolustavassa puolueessa, niin kuin pitääkin. Sen sijaan poliittiset ja yhteiskunnalliset päämäärät ja arvot on samoja. Et vain mustavalkoisessa yksinkertaisuudessasi ymmärrä asioita ja yksityiskohtia. Perussuomalaiset ei ole koskaan hajonnut.
Kaikille persuille yhteinen ideologia on kaiken vastustaminen.
Jos heillä ole mitää akuuttia ulkopuolista vastustamisen aihetta, niin he vastustavat toisiaan niskalenkein, oikein suorin ja vasaroin.
Ei Perussuomalaiset kaikkea vastusta. He vastustaa vain sellaista politiikkaa ja toimintaa, joista on vahinkoa maalle ja kansalaisille. Esim. jos Marinin hallitus lapioi miljardeja euroja EU:n pohjattomaan kaivoon, PS vastustaa sitä ja ohjaisi pakolliset ja muut velkaeurot mieluummin oman maamme eduksi ja mm. velanottoriippuvuutta asteittain vähentäen. Sen sijaan sannamarinistit vastustaa Perussuomalaisten politiikkaa ja haluaa, että suomalaisten elinolosuhteet heikkenee. Kyllä puppupopulismin vastustamiselle on erittäin hyvät perusteet, eikä Perussuomalaiset sellaisen vastustamisesta tietenkään luovu. Muutenhan siitä tulisi puppupopulistipuolue muiden vastaavien joukkoon.
Persuilla ei ole yhtenäistä talouspoliittista näkemystä. Joukkoon mahtuu niin sosialisteja kuin talousliberaalejakin. Naton suhteen persut on myös jakautunut. Kiteytettynä: persuja yhdistää lähinnä vain "maahanmuutto- ja EU -kriittisyys" eli persut on yhden asian puolue, jolle ei voi povata pitkää tulevaisuutta ainakaan suurena puolueena. Hallitusvastuu on myrkkyä persuille, joita moni äänestää protestiksi kullekin hallituskokoonpanolle.
Persut hajosi mm. vuonna 2017, jolloin siitä irtosi Siniset. Tällä vaalikaudella eduskuntaryhmästä irtosi Turtiainen. Paikallistasolla persut on myös hyvin riitaisa.
Se on suora seuraus siitä, että PS ei ole lukittunut yhteen kohtaan poliittisella akselilla, mutta ydinarvot ja poliittiset tavoitteet on kuitenkin samat kaikilla. Tietenkin tällainen on haasteellisempaa, joka voi johtaa myös erimielisyyksiin. Erimielisyydet kuitenkin selviää. Onhan hallituksellakin riitaisia hetkiä ollut, kuin myös demareilla ja kepulla. Se vaan jotenkin unohtuu, kun pitää paisutella PS:n vastaavia tilanteita. Hallitusvastuu ei ole myrkkyä persuille, vaan se, mihin PS tavoittelee. PS ei lähde hallitukseen kainalopuolueeksi pettämään äänestäjille annettuja lupauksia, vaan toteuttamaan sellaista politiikkaa, jota suomalaiset odottaa suomalaiselta puolueelta ja hallitukselta. Tietenkin hallitustoiminta on useamman puolueen yhteistoimintaa, eikä PS kaihda kompromisseja, kunhan ne pysyy järkevällä tasolla.
Perussuomalaisista on lähtenyt yksittäisiä poliitikoita, 2017 enemmän, eli 20 kappaletta, mutta puolue ei ole koskaan hajonnut.
Persut on kyllä yhtä riitaisa porukka kuin kommunistit aikoinaan. Paikallistasolla riitaa on ehkä vielä enemmän.
Hallitusvastuu on myrkkyä persujen kannatukselle. Tiedät sen itsekin. Mutta jos keskisuuren puolueen asema kelpaa persuille, niin samapa tuo.
Minusta tuntuue ttä sama ihmistyyppi, joka aikanaan hakeutui taistolaisporukoihin, hakeutuu nykyään persuihin. Kaikkea ja kaikkia vastaan olevat ikikatkerat änkyrät.
Ei PS mitenkään riitaisa puolue ole. Sellaisesta höpinä on salkkareiden hörhöilyä.
...eikä hallitusvastuu ole myrkkyä Perussuomalaisille. Sellaisesta ei ole mitään tietoa. Kunhan hörhöilet viran puolesta.
Ok. Päätä perseeseen ja sovitaan niin, että persuilla on huippukannatus 😉
Ota banaani ja rauhoitu 😉
Olet asian ytimessä.
Mutta kuinka syvältä te löydätte noita asioita ja millaisia vaikutuksia suolikaasut aiheuttaa? Hämärtyykö todellisuudentaju?
Sulla on ongelmia korviesi välissä.
Taitaa olla sinulla 😉
Ota bansku ja rauhotu 😉
Todistat ongelmasi kyvyttömyydellä myöntää niitä ja projisoimalla niitä ongelmattoman ongelmaksi. Kun syvennyt ongelmiisi rehellisesti ja löydät voimaa myöntää ne, voit ottaa ensiaskeleet kohti eheytymistä.
Puhut nyt itsestäsi 😉
Hyvää päivänjatkoa ja voimia. Ota bansku, jotta olo helpottaa 😀😃🙂
Niin puhuin. Löytyy kohdasta 'ongelmattoman'. Kyllä sinä itsekin tunnet tilanteesi, kun suljet silmäsi ja alat summamaan elämääsi. Itku voi tulla sen päätteeksi, mutta voit ajatella positiivisesti, että olet ainakin ollut rehellinen itsellesi.
Ota banaani ja relaa 😉
Luen teikäläisten kiukuttelua ja relaan ;)
Minä nautin kun äärioikeisto tappelee keskenään ja vie toistensa äänet 😀 ☺ 😃 😀
Mikä äärioikeisto??
Entäs Komentaja? Onko menossa täydennysmieheksi Libyaan, jos Putin joutuu sieltä vetämään Wagnereita pois?
Kun vastapuoli eli siis "länsi" (huomaa lainausmerkit) ei halua keskustella eikä vastata kysymyksiin on kyse tahallisuudesta.
https://www.youtube.com/watch?v=loPiNhH5ViM
"Länsi" haluaa sotaa. Tulevan suuren sodan yhtenä tarkoituksena on tuhota Euroopan kansallisvaltiot ja myös Venäjä.
Sodan tarkoituksena on kasvattaa "Globaalin Kultin" valtaa yli kaikkien valtioiden.
Miksi vastapuoli ei halua keskustella, vastata kysymyksiin?
Mitään aitoa ja todellista dialogia ei ole siis tarkoituskaan käydä.
Se kertoo kaiken siitä, mitä on menossa. Mitä tulee tapahtumaan.
Tämäkin sota on rakennettu, tehtailtu ja luotu petoksella. Aivan kuin kaksi aikaisempaakin sotaa.
Vain hölmöläinen ei näe sitä, mikä seisoo edessä.
Voipi olla että syyllisiä on niin idässä kuin lännessäkin. Maailma ei ole mustavalkoinen. Meillä kotisohvilla ei ainakaan ole tietoa asioiden oikeasta kulusta.
Puoluehan vaan pienenee kun ensin lähti siniset ja seuraavaksi lähtee ukrainalaiset.
Veikkaan että perusvenäläiset lähtee ennen ukrainalaisia.
Jep. Itsekin huomasin miten vihervaikkuleita suututtaa kun todellisuus ei taaskaan ollut sitä, mitä pienissä mielissään kuvittelivat.
Ukraina poistuu maailmankartalta. Liity Venäjään tai olet mennyrttä, leikki on loppu.
Ennen pitkää taitaa käydä niin että koko Venäjä liittyy Kiinaan...
Tämän myötä Valta kuuluu Kremlille -puolue kasvattaa kannatustaan, kun putleristit hylkää persut..
Mielenkiintoinen aihe tuo pakonomainen venäjän änkeminen luovilla tavoilla eri asioihin ja ihmisiin. Mistä ammennat luovuutesi? Nuuhkitko tussia? Hyperventiloit?
Yhyy yhyy. Ei saa puhua Venäjästä. OtaBanaaniJaRauhotu.
Miksei saa? Kuka sen kieltää? Äläkä turhaan lausu kyykyttäjäsi nimeä.
Ota Bansku ja nauti, pikkupersu 😉 Kysy "Tarkkikselta" onko se isäsi 😉
No mutta Tero. Mistä kenkä puristaa?
ps ja ukrainan nyky johto ovat saman asijan kannattajia
sama aate molemmilla militanni maa
Persut, jotka haukkuvat kaikkea liikkuvaa kommunisteiksi tai "vihervassareiksi" ovat tässä ketjussa tippa silmässä, kun niitä haukkuu äärioikeistolaisiksi. HUUTONAURUA!
Miksi valehtelet? Ei kukaan ole haukkunut ketään kommunisteiksi, eikä vihervassareiksi. Eikä kukaan ole tippa silmässä, jos käytätte nimitystä äärioikeistolainen. Suotta yliarvioit äärivihanne vaikutuksia. Jos jostain tulee tippa silmään... no katso vaikka profiilikuvaani.
Älä itke, Riitta.
En, Tero.
Rosvovaltio Ukraina tuhottava. Hienoa, Venäjä
Se on oikein.
Sinänsä hyvä, että olen edes jossain asiassa persujen kanssa samoilla linjoilla! Vai pitäisikö huolestua?
Vaikka me suomalaiset olemme monissa asioissa keskenämme eri mielisiä, niin myös yhdistäviä tekijöitä löytyy.
Jossain asioissa on parasta pitää yhtä.
Toisessa maailmansodassa Suomeen hyökkäsi neuvostoliiton ukrainalaisista koostuva 12. pataljoona. Toivottavasti ukrainalaiset saavat ansionsa mukaan, koska murhasivat valtavan määrän Suomalaisa.
No, hö! Kyllähän meidän suomalaisten sympatiat ovat tässä konfliktissa ukrainalaisten puolella - ja vahvasti.
Staliinin politrukit ampui niskaan jos ei lähtenyt Suomen vastaiselle rintamalle
persut nuuhkivat toisten perseitä kuin koirat.