Oikeusministeri pistää koiransa median kimppuun

"Oikeusministerin valtiosihteeri halusi estää pääkirjoituksen julkaisun, väittää lehti – valtiosihteeri sanoo vitsailleensa"

"Kokkola–Pietarsaaren lentoasema on yksi niistä viidestä kentästä, joille Finnair jäädytti lennot ainakin syksyyn saakka. Se sijaitsee Kruunupyyn kunnassa. Oikeusministeri Anna-Maja Henriksson on kotoisin Pietarsaaresta. Malin Brännkärr puolestaan on virkavapaalla Kruunupyyn kunnanjohtajan tehtävästä saatuaan kutsun valtiosihteeriksi."

"Myntti kertoo kysyneensä Brännkärriltä puhelussa, mitä tämä haluaa, ja tämä oli sanonut toivovansa, ettei pääkirjoitusta julkaista lehdessä. Muun muassa Vasabladetin haastattelussa(siirryt toiseen palveluun) Brännkärr sanoo heittäneensä ajatuksen vitsinä.

Hän sanoo halunneensa keskustella kirjoituksessa olleista asiavirheistä. Kenneth Myntti kiistää tämän: hänen mukaansa Brännkärr ei nostanut esiin asiavirheitä, vaan moitti tekstiä useaan otteeseen vinoutuneeksi ja sanoi toimittajan unohtaneen, kuinka paljon työtä Henriksson on tehnyt lentoyhteyksien puolesta."

"Myntti ei myöskään kokenut, että ehdotus pääkirjoituksen julkaisematta jättämisestä olisi ollut vitsi.

– Se ei todellakaan tuntunut siltä. Kello oli 22.18, kun hän soitti – ei sellaiseen aikaan soitella vitsin vuoksi."

https://yle.fi/uutiset/3-11375450

Kuka siis on kansan puolella kun oikeusministeriökin hyökkäilee vapaan median kimppuun? No tämähän on tuttua toimintaa RKP:ltä. Se ei tarkoita että tämä voi jatkua loputtomasti. Joku päivä joku mokaa niin pahasti että seurauksia tulee 😂

4

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitenköhän monessa sivstysmaassa oikeusministeriö soittelee mediaan uhkauspuheluja? 😂

    • Anonyymi

      Häpeällistä

    • Anonyymi

      Oikeusvaltioperiaatteen vastaista menettelyä kokonaisuudessaan tämä suomen kielipolitiikka , ahvenanmaalaisille kaiken kukkuraksi annettu vielä lisää erivapauksia kaikkien entisten päälle .

    • Anonyymi

      Varmaan suomen laissa eriarvoistaminen on kielletty nuin niinkuin periaatteessa , suomenkielistan asettaminen huonompaan asemaan on kuitenkin hiljaisesti hyväksytty .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      373
      13281
    2. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      50
      4244
    3. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      109
      4063
    4. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      35
      4026
    5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      62
      3859
    6. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3324
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      64
      3208
    8. 105
      3172
    9. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      144
      3145
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      160
      2831
    Aihe