Olen miettinyt, mitä haluaisin tehdä tai puhua, jos joskus näkisin sinut. Luulen vähän, että puhumisesta ei tulisi taaskaan mitään, hengästyn pelkästä ajatuksestakin... Mutta haluaisin pitää sinua vähän aikaa sylissäni, se varmaan riittäisi, ehkä sitten en enää toivoisi enempää.
En halua pyytää mahdottomia
Anonyymi
34887
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
En minä siitä oikeasta sylistä lähtisi. Jäisin siihen ikuisesti. Älä mieti liikaa.
Jos tulet vastaan niin en käännä edes korvaani sinulle. Mitään asiaa sinulla ei ole minulle. Jos et edes yksinkertaisesti osaa tehdä edes osaa siitä mitä pyysin, niin turhat on toiveesi. Tietenkin haluaisit olla varma kaikesta, mutta sitä en sinulle ikinä tule antamaan noin vain. Saat hypätä siihen pimeään kuiluun niin kuin minäkin tein ja vastata ehkä jollekin toiselle kuin minulle. Niin sinä tykkäät tehdä, vaikka minä en siitä pitäisi. OIKEUDENMUKAISUUS vain täytyy sinunkin kohdalla minun pitää. Joten rukoile minulta laupeutta, etten tekisi niin pahasti kuin sinä MINULLE!
Auts, kuulostaa tosi pahalta.
Jos todella tunnet noin, suosittelen unohtamaan koko ihmisen. Pääset helpommalla itsekin.
Ei ihmisiä voi unohtaa. Sellaisethan muistaa valitettavasti vain parhaiten jotka ovat eniten satuttaneet.
Tottahan tuokin. Mut ei kostaminenkaan ole kuitenkaan mikään ratkaisu. Tai ainakaan hyvä sellainen.
Mitä hän sitten teki sulle mies?
Varmaan synty ja antoi rukkaset tai nakkasi syystä kartanolle. Ihan tosissaanko te ihmiset käytte paapomaan sellaisia kirjoittajia, jotka ylentää itsensä puheissaan lähes tuomion enkelin tasolle. Esim ”voit ainoastaan rukoilla laupeuttani”. Ooh hoh hoo.
Ymmärsit kommenttini väärin. Kysyin ihmettelevästi, ja halusin varmistaa että kukaan ei herran jumala pidä tätä kirjoittajaa naisena. En voi tietää voiko sellaisia harhaluuloja olla olemassa. Ja toiseksi, sinun puuttumisesi toisten ihmisten asiohin on äärimmäisen moraalitonta. Miksi annat itsellesi luvan toimia noin?
Ei kai täällä kukaan mitään paapo. Joskus ihmisillä on paha olla, ja yleensä puhuminen auttaa. Joillain ei vain välttämättä ole sellaista puheyhteyttä kenenkään kanssa, että pystyisi luottamuksellisesti purkamaan tunteitansa. Tällaiseen tarkoitukseen anonyymipalsta sopii minun mielestäni mainiosti.
Alkuperäisellä kirjoittajalla vaikuttaa olevan asioita mielensä päällä, joita hän kokee tarpeelliseksi purkaa täällä. Joskus se, että joku edes jollain tapaa osoittaa kuuntelevansa, voi merkitä todella paljon.
Jos loukkaantuu jostain kommentista tai avauksesta, niin kannattaa hetkeksi pysähtyä miettimään omaa reaktiotansa, tunteita ja syitä niiden takana. Toki kunnian- ja yksityisyydenloukkaukset ovat asia erikseen.
Kyllä kyllä, mutta enemmän kyseenalaistin sitä kyseenalaistamattomuutta, että jos joku miesoletettu paasaa jotain, mikä ei nähdäkseni ole tällaista mainittua ainakaan tervettä tunteenkäsittelyä nähnytkään niin sen on oltava perusteltua ja jopa väkivaltainen puhe tuntuu olevan miehille sallittua. Miten muuten kunnian- ja yksityisyydenloukkaukset nivoutuu mielestäsi tähän kokonaisuuteen?
Pese silmäsi ja huuhtele korvasi. Sitten erittele nuo mainitsemasi "väkivaltainen puhe" ja "kunnian- ja yksityisyydenloukkaukset". Perustele olkaa hyvä!
Suurin osa kirjoituksista tällä palstalla on vähintäänkin kyseenalaisia, eikä varmasti monen mielestä millään tapaa terveitä. Kirjoittajilla on kuitenkin oikeus jopa sairaan kyseenalaisin kirjoituksiin, ainakin niin kauan, kun pysytään sääntöjen rajoissa ja/tai rikoksen tunnusmerkit ei täyty.
Ymmärtääkseni täällä on myös väkivaltainen puhe sallittua, sukupuolesta riippumatta. Kunhan ei mennä suoriin uhkauksiin, tai muutoin sääntöjen vastaiseen kirjoitteluun.
Jos kokee jonkun kirjoituksen uhkaavana, kunniaa tai yksityisyyttä loukkaavana, voi tehdä rikosilmoituksen. Silloin poliisi selvittää asian, ja ryhtyy tarvittaessa toimenpiteisiin.
En minä kyllä nähnyt tuossa mitään kunniaa tai yksityisyyttä loukkaavaa, että kannattaa ottaa huomioon myös se, ettei myöskään muilla kommentoijilla ole välttämättä sen henkilökohtaisempaa otetta muiden kommentteihin, joten tiedottamisesi toistamiseen varsinkaan on turhaa. Kolmannekseen tuosta puolueettomuudesta ja/tai toimenpiteistä tekisi mieli sanoa yhtä jos toista, mutta luulen, että liiallinen alleviivailu ei ole tyylillisesti enää tarpeen.
En nähnyt minäkään. Vastasin kommenttiin, jossa ihmeteltiin miehille sallittua väkivaltaista puhetta, sekä kunnian- ja yksityisyydenloukkauksen "nivoutumista" kokonaisuuteen.
Pointtina olikin, että jos kokee jonkun avautumiset anonyymipalstalla liian henkilökohtaisina tai loukkaavina, voi tehdä ilmoituksen virkavallalle.
Mielelläni kuulisin lisää ajatuksiasi tuosta puolueettomuudesta ja toimenpiteistä. Itselläni ei ole erityisemmin kummastakaan omaa kokemusta.
Joissain raaoissa tapauksissa ”virkavaltaan” yhteydenottaminen ei auta.
Okei, ikävä kuulla. Seuraavaksi kannattaa tehdä kantelu oikeusasiamiehelle, jos poliisi ei reagoi raakuuteen.
Tiedät, että minä 💘 Sinua - ihan aidosti ja oikeasti! Minä mies ja Sinä nainen.
Miksi käsket jättämään rauhaan ja kiellät minulta sitten kaiken muiden (naisten) suhteen???
Menenkö hiekkamontulle ja... - sitäkö toivot? Ainakaan juna ei aja ylitseni niin kuin teki yhden hyvin tietämäsi henkilön veljen kohdalla.
Ei ollut sinulle kun naiselle. HUOH!
Aloitus on kumminkin naiselta, usko pois.
En tunne ketään junan alle jäänyttä, muutaman junasta jääneen kylläkin.
Pelkään päivää jolloin häneen törmään, mutta silti toivon niin. Tuskin irrotan jos lähelle pääsen...
Älä irrota.🙂
Ihana!
Tiedät miten tulla lähelle kun itse jäädyn, ei me sanoja kaivata.
Tiedän, ei tarvita.
Miksi et vaan tee itseäsi näkyväksi.
Ai siellä missä ennenkin? En nyt vaan ole saanut aikaiseksi tulla sinne, se viimekertainen vaikuttaa aika paljon kumminkin.
Paljonko siitä viimekertaisesta on aikaa?
2 kuukautta.
Tämä, kyllä, joo samoin!
Sylistä tuli mieleen loru Körö körö kirkkoon.. : D Milloin olette nähneet ja mikä oli kulkuväline?
Haluaisin kyllä jo sun syliin.
Pari askelta ehkä on liian jääviä otettavaksi https://youtu.be/q_eVfGZyV2A
Nojaakko päätä seinään.