Tuomas Huotari ????!!!!!!
Laitetaanko Kuhmon kaupunginvaltuuston uuden suurpetotyöryhmän puheenjohtajaksi epäilty karhunmetsästysrikollinen :O :O :O ??????
Mitä ihmettä tämä tarkoittaa ?!
Kaupunginvaltuustossa RIKOLLISIA tyyppejä päättämässä asioista ?!
Onpa Kuhmolla taas maine parantunut paaaaljon tämänkin johdosta - onneksi olkoon sitten vaan !!!!
Todella sivistynyt paikkakunta kaikin puolin.
Onko tämä Huotari myös taas yksi Kettusen ja Eestilöiden juoksupoika vai mistä kytköksistä nyt on kyse ?
Taas on pukki kaalimaan vartijana kuitenkin, syömään kuormasta.
Laitetaanko Kuhmon kaupunginvaltuuston uuden suurpetotyöryhmän puheenjohtajaksi epäilty karhunmetsästysrikollinen :O :O :O ??????
Mitä ihmettä tämä tarkoittaa ?!
Kaupunginvaltuustossa RIKOLLISIA tyyppejä päättämässä asioista ?!
Onpa Kuhmolla taas maine parantunut paaaaljon tämänkin johdosta - onneksi olkoon sitten vaan !!!!
Todella sivistynyt paikkakunta kaikin puolin.
Onko tämä Huotari myös taas yksi Kettusen ja Eestilöiden juoksupoika vai mistä kytköksistä nyt on kyse ?
Taas on pukki kaalimaan vartijana kuitenkin, syömään kuormasta.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Tuliko kakkua, tuliko rangaistusta? Miten kävi?
"Kuhmon riistanhoitoyhdistyksen hallituksen jäsenen metsästysrikosta käsitellään Kajaanin käräjäoikeudessa marraskuussa ja saman riistanhoitoyhdistyksen puheenjohtajaa (Tuomas Huotari) epäillään nyt metsästysrikoksesta.
"Kuhmon riistanhoitoyhdistyksen (rhy) puheenjohtaja Tuomas Huotari on ollut syksyllä 2017 esitutkinnassa kuulusteltavana Juortanan karhunkaatojutussa, jossa epäillään karhujen houkuttimena olleen muun muassa maissia. Karhu kaadettiin heti ensimmäisenä jahtipäivänä. Juortana sijaitsee Vartiuksen suunnalla.
Tuomas Huotari ei kommentoinut esitutkinta-asiaansa asiaa laajemmin, mutta totesi sunnuntaina Kuhmolaiselle, että viimeistään salissa asia sitten nähdään.
Rhy:n hallitus johtaa ja valvoo riistanhoitoyhdistyksen toimintaa. Kuhmon riistanhoitoyhdistyksessä on noin 3500 jäsentä. Sen monipuoliseen tehtäväkenttään kuuluu myös metsästyslain noudattamisen valvonnasta vastaavien viranomaisten avustaminen metsästyksen valvonnassa.
Kuhmon riistanhoitoyhdistyksen puheenjohtajana Tuomas Huotari pohti, ettei esitutkinta vaikuta rhy:n toimintaan millään tavalla.
– Epäily, mikä epäily, totesi Huotari.
Juortanan karhunkaatoa ja epäiltyä ravintohoukutintutkintaa siellä Huotari piti Itse kullekin epäselvänä asiana.
Kainuun rajavartiosto aloitti rikostutkinnan Kuhmon Juortanassa sunnuntaina 20.8.2017 tapahtuneesta epäillystä törkeästä metsästysrikoksesta. Esitutkinta ei ole vielä valmis.
Juortanasta saaliiksi oli saatu noin 140 kiloa painava uroskarhu. Metsästysporukasta kuulusteltiin alkupäivinä kolmea henkilöä rikoksesta epäiltynä. Osa heistä on Kuhmosta ja osa Kuhmon ulkopuolelta. Osa epäillyistä oli jonkin aikaa myös kiinniotettuina.
Rajavartioston mukaan rikoksesta epäillyiltä henkilöiltä on otettu takavarikkoon metsästysvälineitä. Kun Kainuun rajavartiosto käynnisti tutkinnan törkeänä metsästysrikoksena, niin sillä on ollut mahdollisuus tutkia Juortanan jahtiin liittyvää miesten välistä teleliikennettä, kulloisiakin sijaintipaikkoja, soitettuja puhelinnumeroita ja muuta.
Tuomas Huotari tuli Kuhmon rhy:n puheenjohtajaksi, kun edellinen puheenjohtaja muutti pois paikkakunnalta. Huotarin nykyinen ja vasta alkanut puheenjohtajakausi on katkolla vuoden alkupuolella 2018 pidettävässä kokouksessa. Hän pohti, että saa nähdä, haluaisiko hän enää jatkaa puheenjohtajana. Hän perusteli sitä työkiireillä.
Syksyn 2016 Lentiiran suunnan isommasta karhunkaatojutussa yksi Kuhmon rhy:n nykyinen hallituksen jäsen sai syytteen käräjäoikeuteen. Tässä käräjille menevässä seitsemän miehen jutussa kaadettiin Lentiirassa karhu hieman yli vuosi sitten. Kovin syytteen osa ainakin osalle seitsikkoa on metsästysrikos. Asia tulee käräjäoikeuden käsittelyyn tämän vuoden marraskuussa Kajaanissa.
Kuhmon riistanhoitoyhdistyksen toiminnanohjaaja Olavi Pääkkönen totesi, että yhdistyksen hallinto on tilanteesta huolimatta toiminut täysin normaalisti." https://www.kainuunsanomat.fi/…/kuhmon-rhyn-puheenjohtaja…/
Ja vakituinen asiantuntijajäsen on kj. Kyllä on varsin uskottava toimielin.
Salametsästäjä valitaan johtoon. Kuka valitsi ja miksi. Tästä nouseekin kunnon haloo.
Sama se kuka on johtaja yhtä tyhjän kanssa
Kuhmossa saa tapahtua vaikka mitä. Ei ihme jos olemme Venäjän naapurina ystäviä...
Tuolta toimielimeltä meni luotettavuus ja uskottavuus heti alkumetreillä.
Kerropa mitä tuo elin on saanut aikaan
Kaupungin pitäisi antaa näille hemmoille vuoden markkinointitempaus -palkinto. Enemmän nämä on saanut aikaan kuin talon omat tötteröt. Eilen järjestettiin tämmöinen tsemppaus webinaari niin siinä oli case esimerkkinä Kuhmon Pertti Eräreikä. Olivat analysoineet kuhmolaiset aika osuvasti. Ei kehtaa linkata kun on näköjään laittaneet piilotetuksi.
Kuka on muuten mennyt tilaaman sarkahousut Varustelekasta🤣
Mehtämiesten maineen on ryssineeet, metästäjät itse. Eipä paljon luottamusta siihen porukaan.
Ei ole tuomiota saanut. Koska aloitus on viharikos ja kunnian loukkaus, niin Kuhmon kaupungilla in velvollisuus nostaa asiasta tutkintapyyntö poliisille.
Suomi24:lle kommentoinut löytyy poliisin selvittämänä muutamassa minuutissa.
Onnea paskanjauhajalle ja telkien taakse.
Höpöhöpö sinne äitin hameen alle🐈🐒🐺🐅🐆🐴🐎🐗🐷🐖🐽🐮🦌🦓🐂🦁🚾
Niin tuota jos ei oo tuomittu ei välttämäti tarkoita että on syytön, oon minnäe ajellu kännissä mutta ei ole tuomittu...
Ahman mehtuuseen pitäisi saada 1 lupa Kuhmoon, vaikkei olekaan poronhoitoaluetta. Voidaan perustella erittäin uhanalaisella metsäpeuran suojelulla.
Pata kattilaa jne...
Susikeskustelu poiki uhkauksen, josta tehty rikosilmoitus poliisille
Julkaistu: 31.1.2022 klo 14:07
Jarno Hiltunen
KUHMOLAINEN
3
Kuhmolainen susikeskustelu on poikinut uhkauksen, josta on tehty rikosilmoitus poliisille.
Tutkinta ei ole vielä aloitettu, joten poliisi ei kommentoi ilmoituksen sisältö.
Poliisin mukaan rikosilmoitus on tehty tappouhkauksesta.
Asia tulee aikanaan tutkittavaksi, jolloin tutkinnanjohtaja päättää, mitä toimenpiteitä tehdään.
Jos tutkinta aloitetaan, niin poliisi kuulee silloin mukana olevat osapuolet
Joka kerran keksitään sitä aina epäillään
Luulin lehtitietojen perusteella, että turvenuijat ovat 24/7 tilan töissä.
Lienenkö käsittänyt väärin.
Kummasti tällä sällillä riittää aikaa muuhun.
Kotona kun ollaan töissä niin toki voidaan ajatella että tilalla ollaan töissä 24/7. Mutta varsinkin talvisin suuri osa askareista on samoja mitä tavan perukan asuja tekee vaikka ei sitä navetta taloutta ole. Halon teot, lumityöt, remontin korjuut, verkolla käynnit. yms.
Vihapuhetta aloittajalta. Suomen oikeusvaltiossa kansalainen on syytön kunnes toisin todistetaan.
Justiinsa näin, varsinaisen kansankiihottajan kirjottelua aloittajalta ellei jopa kunnianloukkaus. Ja jokunen kateellinen näkyy yhtyneen tähän parjauskampanjaan. Paskanjauhantaa.
Huotari on syytön ja .
Minkä takia tässä pitäjässä ei voida antaa vanhojen asioiden olla vaan pitää heti ns. Nostaa esille,kun tulee jtn tämän tyylistä.
Huotari on juuri oikea henkilö tuohon pestiin.
Mutta minkäs sille mahtaa,kun täällä näitä "kateellisia" ja vanhojen juttujen tonkijoita riittää.
No kun kaikenmaailman näätäelikot tulee muualta ja alkaa hämmentämään väitteillään ja muuntototuuksillaan kuhmolaisten päitä.
Yrittää hämmentää🤣
Kun luki mitä kommentoi lehdessä niin välittömästi pois puheenjohtajan pallilta. Ihmetellä saa kuka on voinut ajatella edes tuollaista puheenjohtajaa.
Huh huh.. ehkä ainoa joka saa tähän petojupakkaan jotain tolkkua ja aikaan! Varsinkin tähän susi hommaan joka nyt on puhuttanut monia. Kannalinen metsästys heti voimaan kun vain sellainen tilanne tulee ja aika sen suo.
Näkisi ehket metsäpeurojakin enemmälti
Hirvittävä työtapaturma Kolmårdenissa
Susilauma tappoi 30-vuotiaan eläintenhoitajan Kolmårdenin eläintarhassa eilen sunnuntaina, raportoi Aftonbladet. Naispuolinen hoitaja oli mennyt kahdeksan suden aitaukseen yksin, kun pedot yllättäen hyökkäsivät karmivin seurauksin.
Kolmårdenin rutiinien mukaisesti hoitaja oli mennyt viettämään aikaa susilauman kanssa suhteiden ylläpitämiseksi. Hoitajan turvavarusteluun kuului ainoastaan radiopuhelin.
Nainen sai kontaktin kollegoihinsa radiopuhelimen välityksellä, mutta tämän uskotaan kuolleen vammoihinsa nopeasti. Tapauksella ei ollut silminnäkijöitä.
Avun saattaminen susiaitaukseen ei ollut helppoa – Aftonbladetin mukaan ambulanssien saapumisen jälkeen kesti puoli tuntia ennen kuin pelastushenkilökunta pääsi naisen luo.
Nainen oli työskennellyt Kolmårdenissa kolme vuotta ja huolehtinut susilaumasta pennuista saakka.
Kolmårdenin eläintarha järjesti kriisikokouksen heti tapauksen jälkeen. Tämänhetkisten tietojen mukaan susia ei aiota lopettaa, mutta sekä vierailijoiden että henkilökunnan kontakti eläimiin on katkaistu.
Suomalaistenkin suosima Kolmården on Pohjoismaiden suurin eläinpuisto.
Päivitetty: 18.06.2012