Pelottaa. Mutta kuitenkin ehkä helpotus on suurempi tunne - ainakin toivon niin, joskus muutaman kuukauden kuluttua. Olen ollut sinun kanssasi mies yhdessä muutaman vuoden. Olemme viisikymppisiä, kumpikin ollut yksin jo pari vuotta kun tapasimme. Ajattelin tuolloin tavatessamme, että voimme luoda yhdessä kahden aikuisen tasapainoisen ja tasaveroisen, kypsän suhteen.
Koko yhdessäoloamme on leimannut tietty epävakaus. Mietin pitkään, mistä sinun kummalliset kiukuttelut, puhumattomuus, mielialojen heittelyt johtuu. Sitten tajusin yhteyden. Sinulla ja ex vaimollasi on kaksi aikuista lasta ja nuorimmainen, vielä lukiolainen, asuu vuoroviikoin äitinsä luona. Aina kun olit käynyt ex vaimosi ja tyttäresi luona, oli odotettavissa kiukkua, puhumattomuutta, ym. Tyttäresi rippijuhlien ja yö juhlien jälkeen loistit kuin aurinko pari päivää, koska olit saanut olla exäsi lähellä. Samoin kaikkien juhlien jälkeen. Sitten vajosit synkkyyteen.
Exäsi on ollut uudessa avioliitossa jo reilut viisi vuotta. Hän on sanonut - jopa minulle, että ei ottaisi sinua takaisin.
Olen saanut onneksi jutella sinun, rakas mieheni kanssa. Kiitos, että avauduit. Silti tuntuu niin väärältä, että sinä elät jossain haavemaailmassa, jossa käyt yhä uudestaan läpi sinun ja ex vaimosi häät, tyttärien syntymät, joulut, lomat, matkat. Edelleen -sanojesi mukaan- ex vaimosi on se kaunein, fiksuin, älykkäin, seksikkäin, paras vaimo, mitä mies kuvitella saattaa.
Ystävänpäivänä viimein kerroit, että et rakasta minua. Et ole rakastanut koko tämän muutaman vuoden aikana, kun olemme olleet yhdessä. Sinun sydämesi on varattu. Se on varattu ex vaimollesi. Sanoit, että ehkä joskus 10 vuoden kuluttua voit ajatella uutta suhdetta, mutta et vielä. Olet silloin kuusikymppinen. Teidän erosta on kohta kahdeksan vuotta.
Elä menneisyydessä, vaali muistoja, kaipaa, päästä nykyisyys valumaan kuin hiekka sormien välistä. Minä yritän elää tätä päivää. Yksin. En jaksa enää olla ikuinen kakkonen. Ehkä olen lopun elämääni yksin. Parempi sekin kuin tämä.
Onko muilla vastaavia kokemuksia? Kiitos jo etukäteen.
En jaksa enää
2
792
Vastaukset
- Anonyymi
Alkuperäinen kirjoittaja, korjaus: siis yo juhlien jälkeen, ei yö. Ja tyttäriä on kolme, nuorin 17v.
- Anonyymi
Mies kyllä hyvin selvästi on ilmoittanut kaikilla kielillä ja teoillaan että sinulle ei ole hänen elämässään tilaa. Niin kovasti kuin sinä haluaisitkin elää sopusointuista, kauneudella ja ystävällisyydella täytettyä elämää, se ei tule tapahtumaan tuon miehen kanssa.
Harmi vain että olet kuluttanut aikaasi ja energiaasi häneen noinkin kauan.
Vain laske hänet menemään ja selvittelemään korviensa väli aivan rauhassa ja omillaan. Jatka sinä omaa elämääsi ammattisi ja harrastuksiesi parissa. Saat takaisin mielenrauhasi.
Ehkä uusi erikoisystävä ilmaantuu aikanaan kuvioihin, ehkä ei.
Ainakaan sinun ei tarvitse kärsiä jatkuvasta voimia vievästä mielipahasta. Se kun on täysin tarpeetonta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2663302Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell201829Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.241499- 811334
- 1371038
- 81994
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.61799Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86746Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61677Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗50626