Oikein hyvää huomenta

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000008587589.html

Se on menoksi persut nyt. Kannatus laskee, eikä persuvalheisiin ole enää uskomista. Kepun kannatus nousi juuri sen, minkä persuilla laski.

Tarttis persujohdon olla uskottavampia ja Purran yhteistyökyvyttömyys kyllä tekee tehtävänsä. No niin, näin alamäkiluisussa!
1367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Yleensähän Persut riehuu, kun kannatus nousee ja varsinkin jos kepulla laskee...nyt on Persut "kusi sukassa hiljaa". Mistäs nyt tuulee?

Äänestä

Kun kannatus laskee niin aivan varmasti puolueen harjoittama politiikka on ollut väärää ja ex-kannattajatkaan ei sitä enää hyväksy. Kun puolueesta lähtee yksi, seuraa aina joukko perässä. Riikka purran ei kannattaisi olla niin natsia, kun nyt esittää.

Demokratia toki tarkoittaa siitä, että vaaleissa valituiksi tulleet lunastavat paikkansa eduskunnassa ja valtuustoissa ja saavat ajaa ohjelmaansa demokraattisessa järjestyksessä. Mutta se ei tarkoita sitä, että sen jälkeen pitäisi hyväksyä törkeän rasistiset puheet ja demokratian rapauttamisyritykset. Pitää taistella vastaan, pitää jaksaa puuttua uusfasistien jokaiseen yhtäläisen ihmisarvon kieltävään tai syrjivään esitykseen – ei nostaa heitä jalustalle, kiitellä ja kehuskella. On oltava riittävästi selkärankaa pysyä omien arvojen takana ja jättää uusfasistisen poliitikon nuoleskelu silläkin uhalla, että Helsingin Sanomat puuttuu asiaan tai unelma hallitukseen pääsystä vaikeutuu. Käytöstavat, etiketti ja poliittinen korrektius eivät edellytä rasistin onnittelua saavutuksistaan.

Sanotteko te nyt vielä jälkeenkin päin: ”Lämpimät onnittelut noususta valtakunnankansleriksi, rouva Purra, toivottavasti pääsemme hyvään yhteistyöhön”?

Äänestä

Persujen lasku johtuu Ano Turtiaisen puolueesta. Persuista on valunut varsinkin miehiä Turtiaisen puolueeseen, mikä on sääli koska vkk puolue ei koskaan tule kasvamaan marginaalista, mutta samalla vie myös persut alaspäin ja se on huono asia. Kansallismieliset puolueet on hajallaan ja se on huono asia.

Äänestä
  • No+marginaalisella+VKK:n+kannatuksella+ei+ole+tämän+valtakunnan+kannalta+mitään+merkitystä.++Ei+sitä+edes+mitata+kannatuskyselyissä.+++Mutta+kun+miettii++2,1+%+kannatuksen+laskua+persuista+ja+samaa+nousua+kepussa,+niin+selvästi+siirrytään+takaisin+entisille+linjoille.+Ja+mitä+enemmän+Purra+esiintyy+hampaat+irvessä,+vastussaessaan+kaikkia,+sitä+enemmän+ei+kukaan+pidä++uskottavana+puheita,+joissa+ei+ikinä+ole+mitään+rakentavaa.

    Äänestä

  • No silleen toki, että Ano on tuonut hyvin esiin millaista sakkia persupuolue käsittää ja on käsittänyt.

    Kuka hullu sellaista puoluetta puoletta kannattaisi jonka parasta antia on Ano Turtiaisen nostaminen eduskuntaan?

    Äänestä

Pidän erinomaisena asiana, että persujen kannatus laskee. Teloitus ja teurastus eivät ole mitään yhteisten asioiden hoitamista. Eikä hirteen kehoittaminen.
Vihan ja väkivallan lietsominen ei pitkän päälle kanna, persut.
Persuilla ei ole mitään uskottavuutta enää. Turha puolue.

Äänestä

ai että kepulaiset äänesti persuja ja sitten palasivat takaisin ?

Äänestä
  • Kyllä jotkut. Mutta huomasivat iskeneensä kätensä paskaan!

    Äänestä

Ei persut ole koskaan ollut mikään uskottava poliittinen vaihtoehto. Ei varsinkaan kesän 2017 jälkeen. Ihmettelen esim. Halla-ahon suosiota persujen keskuudessa. Pääsi mielipuolisilla raiskaus- ja ampumishaaveilla eduskuntaan ja penkinlämmittäjäksi Helsingin valtuustoon! Omituista. On lisäksi pätenyt netissä pyssyillä leikkimällä, kuin joku kouluampuja aikanaan! Muuten täysin kyvytön politiikkona!
Persuilla noita tappamisella ja teloittamisella hekumoivia löytyy. Ihmettelen, että jotkut pitävät tuollaista poliittisena vaihtoehtona. Ei väkivallasta ole koskaan mitään hyvää ole seurannut.

Äänestä
  • Mitäs sitä vasaraosaston persupakkomielteiselle muuta? Joko on kymmenen avausta täynnä samasta aiheesta perinteisine monologinesi niissä? Voi reppanaa...

    Äänestä

Luovutetaan jo kaikki, vihervasemmisto jyllään, onpahan Suomi nopeammin kontallaan, arvelin itsekkin lopettaa 35 vuotisen työuran, ruveta halailemaan mäntyjä ja elelemään joillain avustuksilla, hallituksen orjana olemisessa ei ole enää mitään järkeä.

Äänestä
  • Säälipisteitäkö keräät, no mitäs persut muuta osaa. Kerropa miksi kansalaiset, siis ruuein osa kiertää persut kaukaa? Niin, ei persut osaa tehdä politiikkaa muutoin kuin uhkailemalla, valittamalla ja kärjistämällä. En ole kuullut ratkaisuja, joilla olisi oikeasti merkitystä tai joilla päästään lopputulokseen, johon voisi olla tyytyväinen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000008587589.html

Se on menoksi persut nyt. Kannatus laskee, eikä persuvalheisiin ole enää uskomista. Kepun kannatus nousi juuri sen, minkä persuilla laski.

Tarttis persujohdon olla uskottavampia ja Purran yhteistyökyvyttömyys kyllä tekee tehtävänsä. No niin, näin alamäkiluisussa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu