Vain huijarit vastustavat tiukennuksia puhelinmyynnin ehtoihin.

Anonyymi

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/puhelinmyyntiin-esitetaan-tiukennusta-yksi-taho-vastustaa/8357946

Huijareiden mielestä tiukennus vähentäisi heidän tulojaan eikä sitä saisi siksi tehdä! Jos joku kehtaa julkisesti esittää tuollaista puppua, niin kyse on epärehellisestä ammattitaidottomasta huijareiden tukijasta. Ei mistään muusta.

Pitäisi tietysti olla täysin selvää, että kaikki puhelinmarkkinoijien aloitteesta tehdyt sopimukset vahvistetaan aina kirjallisella sopimuksella. Kaikkien etu. Kukaan ei kärsi.

Ja jos ja kun epärehellinen ja haitallinen puhelinmarkkinointi kielletään joskus kokonaan, niin huijaaminen vaikeutuu lisää tai tulee kokonaan mahdottomaksi.

3

103

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Puhelinmarkkinoinnille ja muille huijauksille on pakko tehdä joskus jotain.

      Kaikki mahdolliset kestotilaukset on voitava lopettaa helposti suoraan netistä ilman mitään kustannuksia. Jos ei voi, nin laskun maksamatta jättäminen tulkitaan aina tilauksen lopettamiseksi. Huijari saa kärsiä omasta epärehellisyydestään eikä maksamatta jääviä tuotteita (lehtiä yms.) tarvitse palauttaa tai edes säilyttää.

    • Anonyymi

      Hyvin kirjoitettu. Näillä rikollisilla on konstit. He pystyvät soitteleen vaikka salaiseen puh.nro:oon.
      Eivät he laista välitä. Oikeusministeriön sivuilta voi lukea, että tällaisesta laittomasta toiminnasta voidaan määrätä seuraamus maksu..niin pitäisi tehdäkin, mikäli poliisi saa tekijät kiinni. Juuri on kokemusta idTurvan puhelinmarkkinoinnista/kaupasta. Myyjä puhelee identiteettivarkauksista ja jos "asiakasta"kiinnostaa, kysytään henkilötunnus ja e-mail osoite ja puhelu nauhoitetaan. Sitten tulee linkki myöhemmin puhelimeen, jota kautta "asiakas"voisi rekisteröityä palveluun ja aktivoida sen. He aktivoivat automaattisesti laskutuksen ja "sopimus" määräaikainen 1 vuosi. Jos " asiakas" lisätietoa saatua ajatteleekin, ettei tarvitse ko. palvelua niin heihin ei saa mitään yhteyttä. Ajan kuluttua lähetetään postissa ns. "huomautuslasku". Laskuttaja perintätoimisto Debito Oy, jolla ainakin jokin postilokero Espoossa. Huomautuslaskussa on puhelinnumeronsa, ja numero ei vastaa..aina automaatti päällä. Siitä löytyy myös e-mail osoite, johon voi viestiä. Jos "asiakas" ilmoittaa, ettei tarvitse ko. palvelua ja pyytää poistamaan henkilötiedot rekistereistä tulee vain kerran vastaus, että sopimus on määräaikainen. Seuraavaksi "asiakas"ottaa yhteyttä kuluttajaneuvontaan, josta lähetetään oikein lakitekstiä firmaan, mutta eihän rikolliset sellaiseen tietty vaivaudu vastaamaan vaan koittavat laskuillaan lypsää rahaa "asiakkaalta".
      Ei ole tietoa ketkä tätä laitonta bisnestä pyörittävät...saattaa olla Virossa. Asiasta tehty poliisille rikosilmoitus. Katsotaan saadaanko tekijöitä kiinni...ja langetettua seuraamus maksua. Tällaisen markkinoinnin kohteeksi joutuneille pitää maksaa kohtuu korvaus aiheutetusta haitasta. Niin, heidän palveluun kuuluu puhelimen ja e-mailin seuranta..mitähän pitää sisällään? Lisäpalveluksi voi tilata pankkikortti/luottokorttiseurannan..kun antaa korttitunnukset sinne. Taitaa sopia firman nimeksi paremmin idTurvaton. Vastaavaa tapahtunut aikaisempina vuosina myös...Laverto sai aikoinaan montakin rikossyytettä toiminnastaan. Firman nimeä kun on helppo vaihtaa...niin onkohan samat rikolliset asialla?

      • Anonyymi

        Useimmiten riittää olla maksamatta mitään ja kiistää kaikki laskut. Ei joudu oikeuteen. Uhataan kylllä, mutta kaikki perutaan aina ennen oikeudenkäynin alkua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      86
      1570
    2. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      71
      1200
    3. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      174
      1105
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      52
      902
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      881
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      868
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      868
    8. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      792
    9. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      783
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      769
    Aihe