Vain huijarit vastustavat tiukennuksia puhelinmyynnin ehtoihin.

Anonyymi

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/puhelinmyyntiin-esitetaan-tiukennusta-yksi-taho-vastustaa/8357946

Huijareiden mielestä tiukennus vähentäisi heidän tulojaan eikä sitä saisi siksi tehdä! Jos joku kehtaa julkisesti esittää tuollaista puppua, niin kyse on epärehellisestä ammattitaidottomasta huijareiden tukijasta. Ei mistään muusta.

Pitäisi tietysti olla täysin selvää, että kaikki puhelinmarkkinoijien aloitteesta tehdyt sopimukset vahvistetaan aina kirjallisella sopimuksella. Kaikkien etu. Kukaan ei kärsi.

Ja jos ja kun epärehellinen ja haitallinen puhelinmarkkinointi kielletään joskus kokonaan, niin huijaaminen vaikeutuu lisää tai tulee kokonaan mahdottomaksi.

3

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Puhelinmarkkinoinnille ja muille huijauksille on pakko tehdä joskus jotain.

      Kaikki mahdolliset kestotilaukset on voitava lopettaa helposti suoraan netistä ilman mitään kustannuksia. Jos ei voi, nin laskun maksamatta jättäminen tulkitaan aina tilauksen lopettamiseksi. Huijari saa kärsiä omasta epärehellisyydestään eikä maksamatta jääviä tuotteita (lehtiä yms.) tarvitse palauttaa tai edes säilyttää.

    • Anonyymi

      Hyvin kirjoitettu. Näillä rikollisilla on konstit. He pystyvät soitteleen vaikka salaiseen puh.nro:oon.
      Eivät he laista välitä. Oikeusministeriön sivuilta voi lukea, että tällaisesta laittomasta toiminnasta voidaan määrätä seuraamus maksu..niin pitäisi tehdäkin, mikäli poliisi saa tekijät kiinni. Juuri on kokemusta idTurvan puhelinmarkkinoinnista/kaupasta. Myyjä puhelee identiteettivarkauksista ja jos "asiakasta"kiinnostaa, kysytään henkilötunnus ja e-mail osoite ja puhelu nauhoitetaan. Sitten tulee linkki myöhemmin puhelimeen, jota kautta "asiakas"voisi rekisteröityä palveluun ja aktivoida sen. He aktivoivat automaattisesti laskutuksen ja "sopimus" määräaikainen 1 vuosi. Jos " asiakas" lisätietoa saatua ajatteleekin, ettei tarvitse ko. palvelua niin heihin ei saa mitään yhteyttä. Ajan kuluttua lähetetään postissa ns. "huomautuslasku". Laskuttaja perintätoimisto Debito Oy, jolla ainakin jokin postilokero Espoossa. Huomautuslaskussa on puhelinnumeronsa, ja numero ei vastaa..aina automaatti päällä. Siitä löytyy myös e-mail osoite, johon voi viestiä. Jos "asiakas" ilmoittaa, ettei tarvitse ko. palvelua ja pyytää poistamaan henkilötiedot rekistereistä tulee vain kerran vastaus, että sopimus on määräaikainen. Seuraavaksi "asiakas"ottaa yhteyttä kuluttajaneuvontaan, josta lähetetään oikein lakitekstiä firmaan, mutta eihän rikolliset sellaiseen tietty vaivaudu vastaamaan vaan koittavat laskuillaan lypsää rahaa "asiakkaalta".
      Ei ole tietoa ketkä tätä laitonta bisnestä pyörittävät...saattaa olla Virossa. Asiasta tehty poliisille rikosilmoitus. Katsotaan saadaanko tekijöitä kiinni...ja langetettua seuraamus maksua. Tällaisen markkinoinnin kohteeksi joutuneille pitää maksaa kohtuu korvaus aiheutetusta haitasta. Niin, heidän palveluun kuuluu puhelimen ja e-mailin seuranta..mitähän pitää sisällään? Lisäpalveluksi voi tilata pankkikortti/luottokorttiseurannan..kun antaa korttitunnukset sinne. Taitaa sopia firman nimeksi paremmin idTurvaton. Vastaavaa tapahtunut aikaisempina vuosina myös...Laverto sai aikoinaan montakin rikossyytettä toiminnastaan. Firman nimeä kun on helppo vaihtaa...niin onkohan samat rikolliset asialla?

      • Anonyymi

        Useimmiten riittää olla maksamatta mitään ja kiistää kaikki laskut. Ei joudu oikeuteen. Uhataan kylllä, mutta kaikki perutaan aina ennen oikeudenkäynin alkua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      43
      4520
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      119
      4472
    3. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4427
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3988
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3414
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3289
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3271
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1160
    Aihe