Jos päätyy kolariin niin, että koko auto ja siellä olevat tavarat, esim käsilaukku tai puhelin ei mene ihan tuusannuuskaksi, eikä pala, pelastetaanko ne tavarat sieltä autosta sitten sen ihmisen jälkeen?
Myönnän olevani siinä suhteessa materialisti, että jos joudun kolariin ja menetän kaikki tavarat, jotka olisivat olleet pelastettavissa, kuolisin todennäköisesti siihen stressiin ja ahdistukseen, joka niiden menettämisestä aiheutuu. Puhelimesta kun löytyy niin paljon valokuvia ja muuta, jota ei vain voi/halua menettää (myös esim kaikki pankkikortit, henkkarit jne jne) että koko elämä sen kolarin jälkeen parantumisen lisäksi menee ylösalaisin ja vaikeammaksi. Lisäksi jos mukana on vaikka kaikki vaatteet mitä omistaa tai joku tärkeä esine lapsuudesta (esim. Minun pehmonalleni, jonka sain ollessni yksivuotias), otetaanko ne kaikki talteen ja annetaan takaisin??
Mitä jos päätyy kolariin
10
805
Vastaukset
- Anonyymi
Sun on paras olla vaan kotona tai laitoksessa neljän seinän sisällä.
- Anonyymi
Sinua se Pelle Hermanni nyt alkaa kiusoittelemaan
- Anonyymi
Ohhoh onpas täällä kummaa porukkaa. Ei edes kysymykseen osattu vastata :D
Nomutta kuitenkin, netin keskustelupalstoilta on helpoin kysyä kysymyksiä, joihin muualta en vastausta löydä. Itse tällä aloituksellani pyrin osaltaan lieventämään omaa materialistista ahdistustani liikenneonnettomuuksia kohtaan, koska tiedostan hyvinkin, että esimerkiksi kolarit ovat hyvin mahdollisia etenkin talvisin liukkaalla.
Tietämättömyys se on kivuliasta, kun ei tiedä, mitä joissain tilanteissa tapahtuu.
Enkä todellakaan usko, että materialistit kuuluvat hullujenhuoneelle. Varmasti tämä maa on täynnä ihmisiä, jotka tulipalossakin miettisivät nopeasti, pystyvätkö he pelastamaan valokuva-albuminsa.
Tässä maailmassa kun on muunkinlaisia ihmisiä kuin sinä :)
-Ap
- Anonyymi
Kyllä sieltä kaikki arvokas kerätään talteen, tietenkin.
- Anonyymi
Koska tulee seuraava näin tärkeä aloitus?
- Anonyymi
Tiedän erään tapauksen jossa poliisi poisti autosta tavarat. Joskus on myös järjestetty vartiointi riippuen kuormasta raskaassa kalustossa.
- Anonyymi
Laitetaan rajaa sähkön hinnalle kansalaisaloitteella Kaikkien sähkön hinnalle rajaa tällä kansalaisaloitteella ja äkkiä https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11121 Ja tieto tästä kavereille.
- Anonyymi
Yleensä ensimmäinen paikalle sattuja kerää nuo kaikki talteen etteivät rosvot vie.
Mitä sitä ihmisistä välittämään vaan kaikki arvokas materiaali on tärkeämpää.- Anonyymi
"Yleensä ensimmäinen paikalle sattuja kerää nuo kaikki talteen etteivät rosvot vie."
Tai siis kerää eli rosvoaa tavarat itselleen.
siten on häkeen soittamisen aika.
- Anonyymi
Rahat puhelin ja sitten henki jos on vielä tallella … siinä on järjestys viemiseen sanoi piru orrelta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä4110583Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on12610142- 227927
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776334Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.304922- 564743
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1174076Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1253429- 623147
Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2263085