Mitä jos päätyy kolariin

Anonyymi

Jos päätyy kolariin niin, että koko auto ja siellä olevat tavarat, esim käsilaukku tai puhelin ei mene ihan tuusannuuskaksi, eikä pala, pelastetaanko ne tavarat sieltä autosta sitten sen ihmisen jälkeen?
Myönnän olevani siinä suhteessa materialisti, että jos joudun kolariin ja menetän kaikki tavarat, jotka olisivat olleet pelastettavissa, kuolisin todennäköisesti siihen stressiin ja ahdistukseen, joka niiden menettämisestä aiheutuu. Puhelimesta kun löytyy niin paljon valokuvia ja muuta, jota ei vain voi/halua menettää (myös esim kaikki pankkikortit, henkkarit jne jne) että koko elämä sen kolarin jälkeen parantumisen lisäksi menee ylösalaisin ja vaikeammaksi. Lisäksi jos mukana on vaikka kaikki vaatteet mitä omistaa tai joku tärkeä esine lapsuudesta (esim. Minun pehmonalleni, jonka sain ollessni yksivuotias), otetaanko ne kaikki talteen ja annetaan takaisin??

10

809

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sun on paras olla vaan kotona tai laitoksessa neljän seinän sisällä.

      • Anonyymi

        Sinua se Pelle Hermanni nyt alkaa kiusoittelemaan


      • Anonyymi

        Ohhoh onpas täällä kummaa porukkaa. Ei edes kysymykseen osattu vastata :D
        Nomutta kuitenkin, netin keskustelupalstoilta on helpoin kysyä kysymyksiä, joihin muualta en vastausta löydä. Itse tällä aloituksellani pyrin osaltaan lieventämään omaa materialistista ahdistustani liikenneonnettomuuksia kohtaan, koska tiedostan hyvinkin, että esimerkiksi kolarit ovat hyvin mahdollisia etenkin talvisin liukkaalla.
        Tietämättömyys se on kivuliasta, kun ei tiedä, mitä joissain tilanteissa tapahtuu.
        Enkä todellakaan usko, että materialistit kuuluvat hullujenhuoneelle. Varmasti tämä maa on täynnä ihmisiä, jotka tulipalossakin miettisivät nopeasti, pystyvätkö he pelastamaan valokuva-albuminsa.
        Tässä maailmassa kun on muunkinlaisia ihmisiä kuin sinä :)
        -Ap


    • Anonyymi

      Kyllä sieltä kaikki arvokas kerätään talteen, tietenkin.

    • Anonyymi

      Koska tulee seuraava näin tärkeä aloitus?

    • Anonyymi

      Tiedän erään tapauksen jossa poliisi poisti autosta tavarat. Joskus on myös järjestetty vartiointi riippuen kuormasta raskaassa kalustossa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Yleensä ensimmäinen paikalle sattuja kerää nuo kaikki talteen etteivät rosvot vie.
      Mitä sitä ihmisistä välittämään vaan kaikki arvokas materiaali on tärkeämpää.

      • Anonyymi

        "Yleensä ensimmäinen paikalle sattuja kerää nuo kaikki talteen etteivät rosvot vie."
        Tai siis kerää eli rosvoaa tavarat itselleen.
        siten on häkeen soittamisen aika.


    • Anonyymi

      Rahat puhelin ja sitten henki jos on vielä tallella … siinä on järjestys viemiseen sanoi piru orrelta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      74
      4282
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2748
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2507
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2432
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      110
      2336
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2203
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2151
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      611
      1957
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1945
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      24
      1688
    Aihe