Pois Parkanosta kampanja

Anonyymi

Muutin Parkanoon -79 keväällä. Koko täällä oloni ajan, olen käynyt töissä maailmalla. Siis tuonut tilipussin muualta, mutta käyttänyt Parkanon palveluita. Hyviä ja tarvittavia palveluita, lähes jokaisen makuun. Kertaakaan kaupunki ei ole huomioinut laisiani, muualla työssäkäyviä, minkäänlaisin helpotuksin. Veroropomme on kyllä kelvanneet, niin kirkolle kuin kaupungille. Oman edun tavoittelu on näinä kuluneina vuosina, kiihtynyt nollasta sataan. Rahan ahneudella ei näytä olevan , minkäänlaista perälautaa. Lähes kaikilla johtavissa asemissa olevilla on nousukiitoinen , joko arvostuksen tai arvonnousun kiilto silmissä. Kaikilla on omat koplaukset, ja kytkennät, kaverit ja vihamiehet. Kaikissa edellämainituissa on motiivina raha. Välinpitämättömyys siitä miten ja mistä raha tulee, pääasia että tulee ja reilusti on lisääntynyt. Elämäni on tilanteessa jossa on helppo tehdä ratkaisuja. Voin
ekaa kertaa tuijottaa vain omaa napaani, vuoden -79 jälkeen. Työt ,perhe, lapset, lastelapset. Talot ,mökit, muu omaisuus. Omaisuus on myyttynä, saadut rahat rahastoissa ja osakkeissa. Elämä on taloudellisesti turvallista.
Nyt karistan suhmuroinnin sotkeman kaupungin pölyt kengistäni. Kiitän menneistä hyvistä vuosista niitä, suoraselkäisiä poliitikkoja, oikeita rehellisiä ratkaisuja, ilman oman edun tavoitteita. Tätä päivää elävää kaupunkia ei jää ikävä, eikä sen päätöksen tekijöitä. Lupaan ajella ohitse poikkeamatta. Enkä muuta Karvialle, vaikka hyvä paikka olisikin asustella.

14

2506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Parkanossa vuodesta 1959 asuneena yrittäjänä ja veronmaksajana harkitsen myös kiinteistöjeni myyntiä ja pois muuttoa Parkanosta. Olen seurannut tätä salaista hyvävelijärjestelmää ja kaupunginjohtajan toimintaa Pihlajalinnasopimuksissa,Tuulivoimalahankkeissa, kaikissa viranhaltiopaikkojen täyttämisissä. Talousjohtaja Hirsimäkikin irtisanoitui kun näki että naru tulee vetäjän käteen

      • Anonyymi

        Tuohon on kyllä myönnyttävä, että Parkanossa on "hyvävelijärjestelmä" hyvissä voimissaan! Eikä hyvällä tavalla, oksettaa ajoittain kuinka omaa etua ajaen täällä mennäänkään.
        Kunhan pelaa terveesti omaa peliään ja ei luota kehenkään liikaa, saattaa pärjätä ihan hyvin.


    • Anonyymi

      Alkaa kaverin käräyttäjien aika. Kaveri käräytetään että pääsöö esimieheksi niinkuin kiskoilla menisi nytkytellen.

    • Anonyymi

      Kävin viimeksi Parkanossa 1979 helmikuussa, vietin yön matkustajakodissa.

    • Anonyymi

      Sen terveyskeskuksen saa kyllä lykätä Caterpillarilla sinne jokeen. Eivät muuta tee kuin levittelevät perättömiä ilmiantoja ja usuttavat poliisit rikkomaan kaikessa rauhassa kotonaan asuvien vanhojen ihmisten koteja.

      • Anonyymi

        Ei sua ainakaa periksiantavaksi voi moittia😁😁 säähä oot ku duracel-pupu. Kauanko aiot tota juttuas tää jatkaa...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei sua ainakaa periksiantavaksi voi moittia😁😁 säähä oot ku duracel-pupu. Kauanko aiot tota juttuas tää jatkaa...

        Joo kuule, "duracel-pupussa" on nyt uudet ladattavat litium-ion akut notta hönkää kyllä piisaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo kuule, "duracel-pupussa" on nyt uudet ladattavat litium-ion akut notta hönkää kyllä piisaa.

        Lahkolaiset taisivat täyttää lottorivinsä väärin kun "duracel-pupu" hengittää jo niskaan.


    • Anonyymi

      Itse muutin Parkanoon 90-luvulla ja voin todeta ettei täällä ole asiat sen huonommin tai paremmin kuin muuallakaan.
      Huonosta tuurista tai rikoksen uhriksi joutumisests voi ainakin yrittää syytellä toisia, monessa tapauksessa omien asenteiden korjaaminen ja muidenkin huomioonottaminen ihmisinä voi auttaa oman elämäntilanteen hallinnassa.

    • Anonyymi

      olen asunut monella paikkakunnalla suomessa ja kyllä ne on kaikki samanlaisia sulle mulle ja kavereille työpaikat ja rahat mitä saadaan veronmaksajilta kupattua suhteilla on vuoden -91 laman jälkeen toiminut tää yhteiskunta etenki pikkukaupunkien johtopaikoilla

    • Anonyymi

      Oletko ajattellut politikon uraa .. kyvyt siihen kyllä on mikäli pohjana o tuo kirjoitus .. ei päätä ei häntää ...

    • Anonyymi

      Parkanossa on hyvä veli järjestelmä. Niin on muissakin kunnissa, joten sinänsä siinä ei ole mitään ihmeellistä. Pieni klikki suhmuroi, ja se on jopa sukupolvien ylittävää. Menee ikäänkuin perintönä. Läpeensä mätä tietenkin on systeemi Parkanossa, mutta sama se on muuallakin. Joku iso kriisi lopettaa sen, jos lopettaa. Tarkoitan sotaa ja täydellistä talousromahdusta, joka on hyvin mahdollinen lähiaikoina.

    • Anonyymi

      Vähän on kyllä vaikea ymmärtää minkälaisia helpotuksia kaupungin olisi pitänyt tarjota. Kyllä meitä muualla töissäkulkevia on paljonkin, en ymmärrä miten se kaupunkiin liittyy. Kuljen töissä, maksan veroni ja käytän palveluita paikkakunnalla. En odota, että kaupunki osallistuisi bensakustannuksiini tai tarjoaisi verohelpotuksia. Minkälaisia helpotuksia olisit ollut vailla? On meitä aika iso joukko, jotka ihan tyytyväisinä asumme Parkanossa. Harvemmin täällä se tyytyväisten joukko vaan on äänessä.

    • Anonyymi

      miten niin pois parkanosta.paikkakunnalla asuvat ihmiset tekee paikkakunnan.samanmoista se on muissakin pitäjis.ei tää sen huonompi paikka ole.isommat kaupungit on eri juttu.niihin haluaa muuttaa kaikki jotka pystyy.helsinki-tampere .mut niihin muutetaan sen takia kun siellä on jotain mitä täälä ei ole.yliopisto-sairaanhoito-oppilaitos-kauppaoppilaitos ja muut tämmöset.esim tampereella ja helsingis on kymmeniä tuhansia sinne muuttaneita opiskelijoita.jotka usein opintojen loputtua jäävät sinne töihin.täälä pitäis keksiä millä tänne saatais lisää porukkaa.ja onko toi hyvävelijärjestelmä nyt niin huono.ajatelkaas jos täälä olis pahavelijärjestelmä sit vois olla vaikee asua täälä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      106
      9696
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      49
      4741
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1991
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1986
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1670
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1441
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      40
      1339
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      937
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      923
    10. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      922
    Aihe