Ope kyselee

Olisiko kenelläkään hyvää runoa tai ajatelmaa äitienpäiväkorttiin, jonka 10-11 -vuotiaat oppilaani tekevät huomenna? Kiitos jo etukäteen.
31687
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kukkia poimin, kukkia kannan kauniimmat nistä sinulle annan

Äänestä

Annappas lapsukaisten runoilla itse :)

Tulleepi yllättävän hyviä eikä kaikilla SAMAA runoa...

Ainakin omilla oppilaillani (3.lk) oli jotain mukavaa ja omaperäistä sanottavaa äidistään.

Esim: "Äiti, olet paras kun jaksat temppujani ja luet satuja. Toivon, ettet koskaan laita minua kävelemään pitkin katuja! Onnea ja halauksia!" :)

Jo pelkkä riimien anto helpottaa, jos runoilla haluatte. Aina ei open tarvitse itse etsiä ja vaivata sillä päätään... parhaat lähtee kuitenkin itse oppilailta!

Tässäpä vinkkini.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Olisiko kenelläkään hyvää runoa tai ajatelmaa äitienpäiväkorttiin, jonka 10-11 -vuotiaat oppilaani tekevät huomenna? Kiitos jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu