Asuntolaina omarahoitusosuus

Anonyymi

Olemme ostamassa ensimmäistä asuntoa. Lainalupaus jo löytyy mutta sisältääkö tuo summa omarahoitusosuuden? Täytyykö tämä omarahoitusosuus maksaa myyjälle vai pankille? Onko kellään kokemusta maksullisesta lisävakuudesta? Miten tämä toimii käytännössä? Kiitos vastauksista!

2

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pankissahan voidaan esim sanoa, että säästä tienverran niin voita saada lainaa! Se ei ole lupaus vaan kannustus! Itse esim sain kymmenen vuotta sitten kannustuksen oman asunnon ostoon. 30% jos olisin säästänyt, niin olisin voinut saada loppuosalle lainaa! Se raha minkä säästää maksetaan itselle ja on pois ulosotettavasta lainasta. Jos esim ostaa 100000€ asunnon ei tarvitse kuin 70000€ lainaa! Ja jos esim on onnistunut tuossa 30% säästössä ja sen historian esittää pankille ja se on todella rahana, niin pankki varmasti on valmis keskustelemaan, jos pystyt tekemään todella hyvän laskelman pankille siitä miten selviät lainasta.

      • Anonyymi

        Lisäys omaan vastaukseeni! Tuosta lisävakuudesta ja korkokatosta! Kirjoitin omatekoisestaacmaksusuunnitelmasta. Itse laskisin tuon korkojen nousun tekemän marginaalin niin, että nyt se menisi lyhennykseen ja säästämiseen. Jos todellinen korko olisi vaikka 5 ja pankki antaa rahaa ulos 4 prosentin korolla, niin kuka kieltää lyhentämään kohtuu hintaista pääomaa erotuksessa olevalla lisärahalla! Sitten kun korko nousee niin se ei euroissa jysähtäisi niin pahasti jos se on omassa laskelmassa valmiina! Enkä todellakaan omarahoituksessactyytyisi 30 pinnaan vaikka se itsestä tuntuikin silloin kymmenen vuotta sitten rajulle! Oma projektini ei ole edennyt koska minun tilanteessani on monta mutta vakiota jotka haittaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3560
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3533
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3322
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2779
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2036
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1962
    7. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      42
      1704
    8. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1635
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1400
    Aihe