Onko sallittua ostaa halvalla ulkomailta ja myydä kalliimmalla Suomessa?

Olen harkinnut tilaavani suhteellisen halvalla kauempaa ulkomailta pientä elektroniikkaa kuten erilaisia adaptereita ja myydä niitä pienellä voitolla täällä Suomessa. Halusin varmistaa, että eihän ole mitään lakia, josta en ole tietoinen, joka kieltäisi/rajoittaisi tällaista?

7

398

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On sallittua, mutta maksat kaikesta tuonnista alvin ja mahdolliset tullit Riippuen siitä mitä kuljetusfirmaa käytät myös tullin käsittelystä voi tulla kustannuksia. Kuluttajalla on myös myymillesi tuotteille palautusoikeus ja Tukesille voi kulkeutua kanteluita epämääräisistä sähkölaitteista, joista vastaat myyjänä ja maahantuojana.

      • Anonyymi

        Niin tullit ja verot koskevat vain EU n ulkopuolelta koskevaa tuontia.


      • Juu aluksi ihan vain pienen määrän tilasin josta ei edes tarvitse maksaa tullimaksua. Arvonlisävero sisältyi hintaan. On sen verran halvoista pienistä adaptereista kyse että palautuksien pitäisi onnistua hyvin. Tulen testaamaan jokaisen yksilön ennen kuin pistän myyntiin, täytyy toivoa ettei kummempia ongelmia ilmene..
        Tarkoituksena olisi perustaa ehkäpä 4H-yritys tätä varten, mutta täytyy vielä varmistaa että on mahdollista tällainen toiminta siinä.


      • Anonyymi
        Mike kirjoitti:

        Juu aluksi ihan vain pienen määrän tilasin josta ei edes tarvitse maksaa tullimaksua. Arvonlisävero sisältyi hintaan. On sen verran halvoista pienistä adaptereista kyse että palautuksien pitäisi onnistua hyvin. Tulen testaamaan jokaisen yksilön ennen kuin pistän myyntiin, täytyy toivoa ettei kummempia ongelmia ilmene..
        Tarkoituksena olisi perustaa ehkäpä 4H-yritys tätä varten, mutta täytyy vielä varmistaa että on mahdollista tällainen toiminta siinä.

        Alv ei sisälly hintaan vaan maksat kaikesta EU:n ulkopuolelta tuoduista tuotteista alvin riippumatta siitä minkälaisia määriä tilaat.
        Mikäli et ole alv-velvollinen Suomessa et voi myöskään tilata tuotteita EU alueelta 0 alvilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Alv ei sisälly hintaan vaan maksat kaikesta EU:n ulkopuolelta tuoduista tuotteista alvin riippumatta siitä minkälaisia määriä tilaat.
        Mikäli et ole alv-velvollinen Suomessa et voi myöskään tilata tuotteita EU alueelta 0 alvilla.

        Kun tilasin Suomeen ne tuotteet, ALV lisättiin maksuvaiheessa maksettavan summaan, eli se on maksettu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun tilasin Suomeen ne tuotteet, ALV lisättiin maksuvaiheessa maksettavan summaan, eli se on maksettu.

        Tässä on aika oleellista toimitko alv velvollisena vai ilman. Jos tilasin tuotteet (oletus EU alueelta) joissa oli maksuvaiheessa alv mukana, niin maksoit silloin lähtömaan alvin. Jos olisit alv velvollinen olisit voinut tilata ko. tuotteet 0 alvilla ja maksaa myynnistä Suomessa sitten Suomen alv. Jos toimit ei-alv-velvollisena maksat alvin tuonnissa aina joko lähtömaahan (EU) tai Suomen alvin tuotaessa maahan (EU ulkopuoli).


    • Anonyymi

      Katso että hyväksynnät on kunnossa että saa suomessa myydä.
      Ettei vaan kenenkään talo pala.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      385
      8468
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      173
      2820
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1162
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      998
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      903
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      896
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      873
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      832
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      50
      831
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      802
    Aihe