Onko sallittua ostaa halvalla ulkomailta ja myydä kalliimmalla Suomessa?

Olen harkinnut tilaavani suhteellisen halvalla kauempaa ulkomailta pientä elektroniikkaa kuten erilaisia adaptereita ja myydä niitä pienellä voitolla täällä Suomessa. Halusin varmistaa, että eihän ole mitään lakia, josta en ole tietoinen, joka kieltäisi/rajoittaisi tällaista?

7

533

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On sallittua, mutta maksat kaikesta tuonnista alvin ja mahdolliset tullit Riippuen siitä mitä kuljetusfirmaa käytät myös tullin käsittelystä voi tulla kustannuksia. Kuluttajalla on myös myymillesi tuotteille palautusoikeus ja Tukesille voi kulkeutua kanteluita epämääräisistä sähkölaitteista, joista vastaat myyjänä ja maahantuojana.

      • Anonyymi

        Niin tullit ja verot koskevat vain EU n ulkopuolelta koskevaa tuontia.


      • Juu aluksi ihan vain pienen määrän tilasin josta ei edes tarvitse maksaa tullimaksua. Arvonlisävero sisältyi hintaan. On sen verran halvoista pienistä adaptereista kyse että palautuksien pitäisi onnistua hyvin. Tulen testaamaan jokaisen yksilön ennen kuin pistän myyntiin, täytyy toivoa ettei kummempia ongelmia ilmene..
        Tarkoituksena olisi perustaa ehkäpä 4H-yritys tätä varten, mutta täytyy vielä varmistaa että on mahdollista tällainen toiminta siinä.


      • Anonyymi
        Mike kirjoitti:

        Juu aluksi ihan vain pienen määrän tilasin josta ei edes tarvitse maksaa tullimaksua. Arvonlisävero sisältyi hintaan. On sen verran halvoista pienistä adaptereista kyse että palautuksien pitäisi onnistua hyvin. Tulen testaamaan jokaisen yksilön ennen kuin pistän myyntiin, täytyy toivoa ettei kummempia ongelmia ilmene..
        Tarkoituksena olisi perustaa ehkäpä 4H-yritys tätä varten, mutta täytyy vielä varmistaa että on mahdollista tällainen toiminta siinä.

        Alv ei sisälly hintaan vaan maksat kaikesta EU:n ulkopuolelta tuoduista tuotteista alvin riippumatta siitä minkälaisia määriä tilaat.
        Mikäli et ole alv-velvollinen Suomessa et voi myöskään tilata tuotteita EU alueelta 0 alvilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Alv ei sisälly hintaan vaan maksat kaikesta EU:n ulkopuolelta tuoduista tuotteista alvin riippumatta siitä minkälaisia määriä tilaat.
        Mikäli et ole alv-velvollinen Suomessa et voi myöskään tilata tuotteita EU alueelta 0 alvilla.

        Kun tilasin Suomeen ne tuotteet, ALV lisättiin maksuvaiheessa maksettavan summaan, eli se on maksettu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kun tilasin Suomeen ne tuotteet, ALV lisättiin maksuvaiheessa maksettavan summaan, eli se on maksettu.

        Tässä on aika oleellista toimitko alv velvollisena vai ilman. Jos tilasin tuotteet (oletus EU alueelta) joissa oli maksuvaiheessa alv mukana, niin maksoit silloin lähtömaan alvin. Jos olisit alv velvollinen olisit voinut tilata ko. tuotteet 0 alvilla ja maksaa myynnistä Suomessa sitten Suomen alv. Jos toimit ei-alv-velvollisena maksat alvin tuonnissa aina joko lähtömaahan (EU) tai Suomen alvin tuotaessa maahan (EU ulkopuoli).


    • Anonyymi

      Katso että hyväksynnät on kunnossa että saa suomessa myydä.
      Ettei vaan kenenkään talo pala.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      132
      1340
    2. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      94
      1044
    3. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      254
      998
    4. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      75
      797
    5. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      54
      774
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      35
      720
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      66
      687
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      47
      665
    9. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      631
    10. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      164
      610
    11. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      33
      604
    12. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      192
      590
    13. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      587
    14. Miksi älyllinen ponnistelu ei ole kaikille ihanaa?

      Auttakaa minua, en ymmärrä. 🥵 Miten on mahdollista, että joku ei pidä pähkäilystä ja älyllisestä ponnistelusta? Minus
      Sinkut
      98
      535
    15. Mihin hävisi Sofia?

      Palasiko mies ex-vaimon luo takaisin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      201
      504
    16. Jasmin Vähäkangas

      Jasminin poika on tänään jo puolitoistavuotias.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      463
    17. Oulaisten kaupunki/ Honkamajan kuntolenkit

      Mikä ihme riivaa Oulaisten kaupunkia,kun honkamajan kuntopolut jääneet koko kesältä heinät ja pajut niittämättä? Kenelle
      Oulainen
      18
      462
    18. Ottaisit yhteyttä!

      🙄
      Ikävä
      34
      458
    19. Miten tehdään Todellavaikeeta hulluksi?

      Tässä on nainen, jolla on korkea vaatimustaso! Todellavaikeeta voisi lukea tämän ja kiehua kateudessaan. 🤭 "[Etunimi
      Sinkut
      91
      458
    20. Olet oikeasti paras

      Mies, joka on kohdalleni sattunut. Oikeastaan liian hyvä, jos rehellisiä ollaan. Sinun paikkaasi ei kukaan vie, vaikka e
      Ikävä
      27
      456
    Aihe