Apparin lattia märkänä

Äsken autoa imuroidessa huomasin että pelkääjän maton alla oli kosteata ja takapenkillä maton alla lisää. Oli homettakin jo tullut..
Eli vettä on päässyt sisään jonkin aikaa..

Auto on 2017 skoda superb farkku.

Onko muilla kokemusta tällaisesta?
Keneen kannattaa olla yhteydessä? Peruskorjaamoon vai maahantuojaan tms.? Mietin tätä siksi koska autolla ei kuitenkaan ole hirveästi ikää.. Toisaalta taas mittarissa on 120 tkm.

Hyviä neuvoja odottaen
10121
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Jos oikeasti olisi tuo tilanne, tietäisit mihin pitää ottaa yhteyttä ja se paikka tulla kyselemään yhteydenottopistettä ei ole Suomi24. Tojotistinä sua vieläkin korpeaa Skodan talvitestin voitto ja Toyotan selittämättömät viat mitä testissä tuli esille. Koita kestää tojottimesi kanssa kohta tulee kesä ja sillä uskaltaa nostaa nopeuden jo 70km/h maantiellä.

Äänestä

Kuka imuroi auton aamutuimaan pakkasella?

Äänestä

Neuvona voin antaa sinulle Toyotan omapoika, että lopeta nuo satuilut ja keskity Toyotan kunnian puolustamiseen.

Äänestä

Kyllä tuon ikäinen vesivahinkoskooda joutaa romutettavaksi. Ettei vain olisi käyttäjänvirhe taas?

Äänestä

omassa octaviassa oli sama, korjaamo poisti vedet ovista ja tiivisti sen ja jopa kaiutin oli kuulemma veden varassa

Äänestä
  • Miten auton ovi tiivistetään? Hihii, kun tietämys on tuota luokaa niin paras olla hiljaa.

    Äänestä

Kannattaa tilata kuivausfirma. Ne tuovat sinne lämmittimet ja puhaltimet kuukaudeksi huutamaan

Äänestä

Onko autoon vaihdettu koskaan tuulilasia? Omaan Octavia 2014 farkkuun alkoi ilmaantumaan vettä nimenomaan apparin jalkatilaan. Lopulta vuoto paikallistui vaihdetun tuulilasin tiivisteisiin. Aika ilkeästi ruostui pellit jalkatilasta ja seuraavana vuonna joutui jo hitsaamaan. Myös hometta alkoi kasvamaan sisätiloissa. Pahimmillaan jopa oikeassa sivuikkunassa kasvoi vihreää hometta. Kiertoonhan Octavia piti sitten laittaa.

Äänestä

Mulla oli apparin maton alla reiät tehty polkimille (eng mallia varten) ja sieltä vesi pääsi sisälle kun ei vaagen ollut tajunnut niitä tiivistää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Äsken autoa imuroidessa huomasin että pelkääjän maton alla oli kosteata ja takapenkillä maton alla lisää. Oli homettakin jo tullut..
Eli vettä on päässyt sisään jonkin aikaa..

Auto on 2017 skoda superb farkku.

Onko muilla kokemusta tällaisesta?
Keneen kannattaa olla yhteydessä? Peruskorjaamoon vai maahantuojaan tms.? Mietin tätä siksi koska autolla ei kuitenkaan ole hirveästi ikää.. Toisaalta taas mittarissa on 120 tkm.

Hyviä neuvoja odottaen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu