Paypal maksun palautus?

Anonyymi

Jos myyjä ei lähetä tilattua tuotetta, niin miten rahat saa takaisin PayPalilta, vai voiko ne pyytää omalta pankilta?
Ostos on maksettu luottokortilla ilman rekisteröitymistä/kirjautumista Paypal tilille.
Ei tietoa mihin pitää ottaa yhteyttä.

7

3841

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nuo on oppirahoja. Varmaan lahjoittanu rahat paypal kautta ”money for friends”

    • Anonyymi

      Kun hongkongilainen kauppias nimeltä Casuntek jätti tavaran toimittamatta, otin yhteyttä PayPaliin sen verkkosivuilta. Lopulta vastaus oli, että en saa rahojani takaisin mistään. Onneksi kysymys oli vain alle kymmenen euron ostoksesta, joten oppirahat ollvat pienet.

      PayPaliä olen tietysti sen jälkeen karttanut.

    • Anonyymi

      En koskaan enää maksa PayPalilla. Tosi sekavat sivut englanniksi enkä osaisi tehdä mitään jos kaupat epäonnistuu. Netistä löytyy ohjeita mutta ne koskee rekisteröityneitä käyttäjiä. Jos rahansa menettää niin niitä ei varmaan tule enää näkemään.

    • Anonyymi

      Mikset kirjautunut sinne PayPaliin?! Luottokorttia ei kannata käyttää vaan tallettaa rahaa PayPal-tilille ja sitten maksaa sillä. Itse olen tehnyt paljon ostoksia pääsääntöisesti eBay:stä ja hyvin on rahat palautettu, kun tavara ei ole saapunut.

      Toinen asia on sitten se, että eBay:ssä operoi sellaisia myyjiä jotka eivät edes aio toimittaa tuotetta. Tällöin asiakas joutuu odottamaan seitsemän viikkoa ennenkuin voi vaatia rahojensa palautusta. eBay siivoaa aika laiskasti näitä korottoman lainan lypsäjiä pois sivuiltaan.

      • Kun joku viisas kertoisi miten sinne kirjoitetaan. kun ei rahat ole tulleet paypal tilille.


      • Anonyymi

        Kun kaupat pitäisi saada nopeasti ja helposti tehtyä ilman ylimääräistä vaivaa niin asiaa ei sillä hetkellä tule ajatelleeksi. Kun näyttää että tulee ongelmia niin miettii mikä kaikki olisi kannattanut tehdä toisin. Kaikki hyvät vinkit ovat tosi tärkeitä tulevaisuutta ajatellen.


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      36
      2618
    2. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      169
      2579
    3. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      56
      1823
    4. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      105
      1493
    5. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      28
      1325
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      183
      1169
    7. viikonloppu lähestyy

      ja tiiän sen jo valmiiks et en pysty olee selvinpäin. oisitpa kieltämässä ja rauhoittamassa minua. en tiedä olisiko sinu
      Ikävä
      12
      900
    8. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      61
      882
    9. Ei rakennuslupaa

      Eihän hyvinvointitalon työmaalla tehdä luvattomia ja keskeytettyjä töitä pimeyden turvin?
      Pyhäjärvi
      83
      841
    10. Kyllä se on mukavoo kahtoa kun tämä Pipe Hannele tekköö terveellistä

      suolapalloo (siis savolaisittain terveellistä) itelleen. Ihan tullee itellekin vesi kilelle.
      Tuusniemi
      54
      787
    Aihe