https://www.digita.fi/ajankohtaista/eurooppalainen-etsi-standardoi-5g-broadcastingin-tvn-jakelustandardiksi/
FM- ja DVB-verkot suljettaneen lähivuosina ja 5G-broadcasting korvannee ne antenniverkossa. Sen myötä niin tv-laitteet kuin myös radiovastaanottimet menee kaiketi uusiksi mikä tietäisi lisää rahanmenoa juuri kun ihmiset on saatu vaihtamaan televisionsa uudempiin niin ne pitää vaihtaa taas uusiin.
FM- ja TV Antenniverkko myllerryksessä!
14
151
Vastaukset
- Anonyymi
Onneksi vanha matkaradio toimii kun ostan uudet patterit. Telkku vanhalla dikipoksilla on terä junnossa.
- Anonyymi
Eipä toimi vanha matkaradio jos tuo uusi tekniikka tulee käyttöön, samaten telkkarisi digiboksilla joutaa uusittavaksi.
- Anonyymi
Että sellainen clickbaitti sieltä. Eihän tuossa puhuttu mitään siitä, että tuo korvaa nykyiset tekniikan "lähivuosina". Ei tule tapahtumaan.
- Anonyymi
Mistä sinä voi tolla niin varma ettei tuo toteudu?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä sinä voi tolla niin varma ettei tuo toteudu?
Kerroin vain, että ei tuossa jutussa sellaista sanottu mitä aloittaja väitti, että "Tv- ja radiolähetykset korvataan lähivuosina tuolla ja nykyiset laitteet jää käyttökelvottomiksi".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerroin vain, että ei tuossa jutussa sellaista sanottu mitä aloittaja väitti, että "Tv- ja radiolähetykset korvataan lähivuosina tuolla ja nykyiset laitteet jää käyttökelvottomiksi".
No eikö se ole selvää että jos lähetystekniikka muuttuu, vanhat laitteet jää silloin käyttökelvottomiksi? Minäkin sen tajuan, mikset sinä? Ei sitä noissa Digitan tarinoissa suoraan kerrota koska se nostaisi kauhean älämölön jos suoraan sanottaisiin että "uusikaa laitteistonne muutaman vuoden päästä"!!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No eikö se ole selvää että jos lähetystekniikka muuttuu, vanhat laitteet jää silloin käyttökelvottomiksi? Minäkin sen tajuan, mikset sinä? Ei sitä noissa Digitan tarinoissa suoraan kerrota koska se nostaisi kauhean älämölön jos suoraan sanottaisiin että "uusikaa laitteistonne muutaman vuoden päästä"!!!
Joo, mutta kun ei muutu. Ei DVB:stäkään mitään tullut. Ei kansa tarvinnut sitä. Ei Suomessa FM mihinkään häviä. Antenni-tv-lähetyksissä ei olla päästy vielä kunnolla edes DVB-T2:een, vaikka paasattiin jo vuosia sitten, että "kohta muuttuu taas laitteet", niin ei sitä nyt suoraan olla korvaamassa millään 5G:llä.
- Anonyymi
Eipä tuossa Digitan tiedotteessa puhuttu mitään 5G-broadcastingin käytöstä FM-radiolähetysten korvaajana - jutussa tuotiin esiin vain mahdollisuutta TV-lähetysten jakeluun ko. standardia hyödyntäen. DVB-T2 saattaa kauempana tulevaisuudessa jossain vaiheessa korvautua vaihtoehtoisella tekniikalla, vaikka pitkä tie siihenkin on, kun nyt vasta suunnitellaan vieläkin vanhemman DVB-T-tekniikan alasajoa. Kynnys on sikälikin korkea, että monet kokevat erilliset digiboksit vaivalloisiksi ja integroiduisisa virittimissä DVB-T2/C tulee olemaan valtaformaatti hamaan tulevaisuuteen saakka.
Radiolähetykset taas ovat tukevasti analogisen FM-tekniikan puolella ja tuskin siirtyvät siitä mihinkään muuhun antenniverkkovälitteiseen teknologiaan. Todennäköisesti FM pysyy radiolähetysten pääasiallisena jakelukanavana niin kauan kunnes nettiradiolähetykset nousevat käyttömäärissä niiden ohi - senkin jälkeen käytössä pysyy joitakin valtakunnallisia FM-verkkoja, jotta hätätiedotteet saadaan välitettyä joka torppaan. DAB jo osoitti, että digiradio jäi Suomessa ylimääräiseksi välivaiheeksi, jota oikeastaan kukaan ei halunnut tai tarvinnut.
Haetaanpa esimerkki maailmalta: Britanniassakin digiradiolähetykset ovat saaneet varsin nihkeää palautetta, kun joihinkin multiplexeihin ängetään liian monta asemaa liian pienellä bitratella, jolloin digilähetys kuulostaa kurjemmalle kuin vanha analoginen FM-asema. Vaikka Britanniassa aloitetiin DAB-testilähetykset jo vuonna 1990, niin silti analoginen radio tulee viimeisimpien uutisten mukaan jatkamaan siellä vähintään vuoteen 2030, todennäköisesti pidempäänkin. - Anonyymi
Ja britanniasta kuuluu vielä AM lähetyksiä. Justiin tuossa kuuntelin Absolute radiota 1215 kHz ja Radio Carolinea 648 kHz. Hyvää musiikkia.
- Anonyymi
lue lisää 5g:n vaaroista osoitteessa: https://signstop5g.eu/fi
-MC Maco- Anonyymi
Kun ydinsota kohta alkaa, niin loppuvat sinunkin huolesi 5g-verkosta. ;)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kun ydinsota kohta alkaa, niin loppuvat sinunkin huolesi 5g-verkosta. ;)
Kun ydinsota kohta alkaa, niin loppuvat sinunkin huolesi FM-verkosta ;)
- Anonyymi
Toivottavasti venäjä kanavat saataisiin takaisin. Meneillään olevilla ei ole kaikkien kansalaisten tukea joten kaapeli tv voidaan myös irtisanoa kun yksipuolisesti kanavat poistui. Alemme pettyneet Jariin antennivastaavana ja kuvankohinoiden seuraajanamiehimyksenä.
- Anonyymi
Pettyneet? Ketkä te? Ei ole muita pettyneitä kuin yksi putler-fani! JA varoitan, että jos alat vainoamaan Jaria, niin tulet tuntemaan lain syvän kouran!
Eikä Jari ole mikään antennivastaava tai tai kuvankohinoiden seuraajamiehimys joten herjaat turhaan häntä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka932576Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww961574- 671495
EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje131218Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19976- 81953
Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe41872Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta114860- 54803
- 30726