Hehkulampun korjaus

Kirkkaan hehkulampun voi korjata jos haluaa säästää muutaman kymmentä centtiä.
Ota hehkulamppu jatkojohtoon, katso katkennut hehkulanganpää ja kierrä lamppua roikassa kunnes langanpäät osuu toisiin, yhdistä roikka seinään ja valo syttyy. Katkennut lanka hitsautuu kiinni.
Näin on menty jo vuosikymmenet, ledilampuille ja energialampuille en tiedä konstia.
Käytä varulta suojalaseja vaikka ikinä ei ole poksahtanut mutta ei sitä koskaan tiedä
6260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Millä irroitat sen lasiosan ehjänä? Sen sisälläkin on suojakaasu.

Äänestä
  • Ei sitä irroiteta, ja töpseli koko ajan seinässä niin lanka tarttuu heilutellessa paremmin jos kokonaan pudonnut niin ei auta mikään

    Äänestä

  • Liekö tuolla mitään suojakaasua, muistelen että metallikannassa ois ollut jopa reikiä, niin eihän siellä kaasut pysy. Halogeenit varmaan eri asia.

    Äänestä

Tuskin tuo kikka toimii vuosikymmeniä saman polttimon eheyttämiseksi. Kerran voi onnistua.

Äänestä
  • Ei ole pitkäikäinen välttämättä mutta voi onnistua muutaman kerran. Riippuu miten on hajonnut eli missä kunnossa on lanka, valotehoa on yleensä enempi, saman voi tehdä koputtelemalla kestoiän kustannuksella

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei ole pitkäikäinen välttämättä mutta voi onnistua muutaman kerran. Riippuu miten on hajonnut eli missä kunnossa on lanka, valotehoa on yleensä enempi, saman voi tehdä koputtelemalla kestoiän kustannuksella

    Kyllä hehkulampun voi korjata. Airam aloitti nimenomaan korjaamalla hehkulamppuja. Sulatetaan vaan kaasutoholla reikä kupuun, juotetaan uusi hehkulanka ja sitten korotaan kuvun reikä kiinni. Suojakaasuista niin väliä... käytännössä lamppuun jää tyhjiö, kun kuuma kupu suljetaan ilmatiiviisti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kirkkaan hehkulampun voi korjata jos haluaa säästää muutaman kymmentä centtiä.
Ota hehkulamppu jatkojohtoon, katso katkennut hehkulanganpää ja kierrä lamppua roikassa kunnes langanpäät osuu toisiin, yhdistä roikka seinään ja valo syttyy. Katkennut lanka hitsautuu kiinni.
Näin on menty jo vuosikymmenet, ledilampuille ja energialampuille en tiedä konstia.
Käytä varulta suojalaseja vaikka ikinä ei ole poksahtanut mutta ei sitä koskaan tiedä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu