Saamme vielä Haloslaisten kanssa maksaa kalliin hinnan maastamme.
Putin sanoi että Lenin antoi mm Suomenkin itsenäistyä.
Saksa painosti Venäjää Brest- Litovskin rauhan yhteydessä Leniniä suostumaan siihen että mm. Suomi itsenäistyy. Se oli hinta sille että bolsevikit saivat irroitettua Venäjän sodasta. Ei se myöskään mikään lahja ollut.
Kyllä Suomi otti itse itsenäisyyden, joka omassa eduskunnassa yritettiin torpata SDP: taholta. Eduskunta äänestys kuitenkin päättyi itsenäisyyden kannalle SDP:n hävittyä 88-100. Tämä äänestys tapahtui 6.12.1917. Sitä ennen vielä Stalin oli SDP:n
puoluekokouksessa innostamassa tovereita aseelliseen kapinaan, luvaten Venäjältä siihen tukea aseiden muodossa. Tämä tapahtui marraskuussa 1917.
Aseellinen punakapina sitten alkoi tammikuussa 1918. Punaiset hävisi ja pakeni joukjoittain Venäjälle, jossa Stalin vielä heitä tapatti -30 luvulla yli 30 000.
Kaikkiaan SDP:n seikkailu oman maansa vastustamiseen asein maksoi 60 000 Suomalaisen hengen.
Jos nyt taas eskaloituu Putin sota tänne, onko nykyinen SDP entisen laisensa, ja kiirehtii Putinin avuksi ?
Nyt SDP lakkoilee, ja vastustaa yhteiskunta kehitystä mm ulkomaan vienti on poikki suurelle viejälle. Nyt viimeistään pitää valtiovallan "karjahtaa että " huomenna on tyhjänpäiväinen lakko loppu".
Meillä alkaa ulkoisiakin paineita kehittymään isänmaata kohden, ei tarvita näitä sisäisiä vallan halukkaille olevia lakkoja.
Vihreät myös painukoot sinne omille teltoilleen yhteiskuntaa häiritsemästä.
SDP oli ja on kommunistien kanssa yhteiskunta vastainen
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Stasilista piilotettiin demarein toimesta, varmaan jokainen tietää miksi.
Tällaista se meilläkin tämä Putinismi. - Anonyymi
Sanna ja Ilmari bilettäjät johtaa sosialisteja, luvassa pohjanteeraus vaalit.
- Anonyymi
Onko Herra ylivääpeli pelastusarmeijan vai punaisen armeijan vääpeli?
- Anonyymi
Jos punaisen armeijan ylivääpeli, sinut jo vangittaisiin tuollaisesta provokaatiosta, toveri Putinilla tällaiset 8 vuotta vankilaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?1022296- 1151781
- 881439
- 1331397
- 1171266
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘741238Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis631111- 511057
- 36982
- 33834