Sensuela

S from P

Olihan elokuva tuo YleTeemalla 2.5.05 esitetty kotimainen Teuvo tulion K18 Sensuela (1972). Kyllä kannatti odottaa! Elokuvan naiivius ei kyllä oikeastaan jaksa oikein naurattaa, paremmin se oudoksuttaa. Ihmetyttää, että jollakin ohjaajalla on ollut tällainen taakka harteillaan lähes 10 vuotta ja sitten hän on kuitenkin saattanut sen jollain lailla loppuun asti. Koko elokuvan tarina jää sen kummastelun alle, miten elokuvaa oikein on tehtykään. Kunnianhimoa on ollut ohjaajalla runsaasti vielä alkukohtauksissa, mutta loppua kohti tulee mahdoton kiire ja elokuva loppuukin aivan minuutissa. Aikaisemmin on ollut 5 min aikaa näyttää pelkkää porolla ajelua, poronkuohintaa hampailla ja saunomista. Harvoin kuitenkin näkee, että samaan esitykseen on saatu kyytiin niin monenlaisen eri tv-ohjelman aineksia - välillä on kuin pikku kakkosta, välillä tärkeilevää dokumenttia Lapin luonnosta ja välillä otoksia Helsingistä, jota esitellään suuren maailman kaupunkina näyttävillä mahtipontisilla kuvilla, väliin sitten näytellään huoraa ja konnaa jossain studioon viedyn sohvan ympärillä pitkät tovit. Lapin kohtauksissa lumihankeen on saatu vaatetettua jonkinlaisiin Lapin vetimiin melkoinen joukko populaa. Koko elokuvan juonen keksimiseen ei kyllä montaa minuuttia pitäisi mennä.

Teuvo Tulio on varmaan 40- ja 50-luvuilla jossain syvällä haaveillut tekevänsä rohkeampaakin elokuvaa ja rynnistävänsä maailmalle. Tultaessa 60-luvulle hän on sitten kai kuvitellut räjäyttävänsä pankin sotkemalla Lapin tytön koskemattomuutta ja pornografiaa perinteisen suomalaisen elokuvan kaavaan sekä eksoottisen Suomen esittelyyn kansainväliselle yleisölle. Elokuvan tappelukohtauksetkin ovat lyöntiä suuren maailman malliin. Kaikki tämä vaan on tehty jollain 40-luvun kameratekniikalla, vieläpä niin, että budjetti ja voimat on käytetty 30 min jälkeen ja sen jälkeen sitten vaan tuumataan, että nyt ei enää tarvi kuin kieroilla ja pornoilla studiossa tunnin verran. Idea valmiiksi englannin kielellä tehdystä elokuvasta on kuitenkin hyvin utopinen, eikä sellaista sitten tehtykään, vaikka näyttelijät puhuvat koko ajan englantia dubattuna suomeksi. Kaikki äänet niin eläimistä lentokoneeseen on tehty myös ihmisäänen mörinällä. Pääosan esittäjäpariskunta on parasta elokuvassa, he esiintyvät edukseen, eivätkä ole lainkaan niin naiiveja, kuin elokuva muutoin on. Itsestään selvää on, että elokuvan pornoilu, nyt ei näytä nykyihmisen silmin sitten yhtään miltään.

Sleepy Sleepers teki Leningrad Cowboysissa sen, mihin Tuliokin tällä elokuvallaan pyrki, muutti perisuomalaisen taiteen hiukan uuteen muottiin käärittynä kansainvälisesti menestyväksi tuotteeksi.


Olisi kiva tietää, mitä elokuvan nähnyt yleisö on ajatellut tuoreeltaan näkemästään v 1973. Elokuvaan täytyy liittyä myös jotain muuta mystistä, lieneekö Tulio kieltänyt koko paskan esittämisen hänen elinaikanaan, kun sillä on alettu herkutella vasta hänen kuoltuaan 2000-luvulla. Olisihan tämä nyt muutoin näytetty jossain kolmostelevisiossa tai elokuvafestivaaleilla jo 80-luvun lopulla, jollei sitä olisi täytynyt pitää piilossa. Ehkä hän on halunnut pitää tämän piilossa, jotta sillä ei sotkettaisi hänen elämäntyötään. Onko kellään parempaa tietoa?

5

3596

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Los sin nombre

      Tästä linkissä:

      http://www.yle.fi/teema/sininenlaulu/artikkeli.php?id=305

      ja tästä:

      http://www.yle.fi/teema/elokuvat/klassikot/sensuela.shtml

      löytyy Teema-kanavan sivuille koottua oleellista tietoa kyseisestä elokuvasta.

      Tuon mukaan elokuvan näki julkaisuvuotena ainoastaan 665 katsojaa, joten arvelenpa että heidän mielipiteidensä kuuleminen voi olla aika lujassa.

      • S from P

        Kyllä nuo on jo luettu. Ei niitä kommentteja tosiaan saa, eikä se pointtini kirjoituksessani ollutkaan...


      • Teevesteri

      • Los sin nombre
        S from P kirjoitti:

        Kyllä nuo on jo luettu. Ei niitä kommentteja tosiaan saa, eikä se pointtini kirjoituksessani ollutkaan...

        No joo, minua hämäsi vain se että tuossa kirjoituksessasi ehkä ihmettelit joitakin asioita joita noissa esittelyissä oli mielestäni hyvinkin selkeäsanaisesti kuvattu. Siksi ajattelin ettet ehkä niitä ole vielä vilkaissut.

        Toisaalta minulla meni kirjoituksessasi ohi monta muutakin asiaa, kuten tuo "Pikku Kakkos" -viittaus (ei kylläkään tarvitse ryhtyä erikseen selittämään). Mutta elokuvathan on tarkoitettu tulkittaviksi ja jokainen näkee mitä haluaa.

        Ei ole mikään tarkoitus loukata. Voin kai sanoa samalla oman mielipiteeni tästä elokuvasta; kyseinen teos on mielestäni puhdasta camppia ja Tuliolta melkoinen lepsuilu. Elokuvalla on kultti- ja kuriositeettiarvoa mutta siihenpä se sitten jääkin.


    • Reaper

      Mikä oli se musiikki joka soi kaikissa elokuvan kiihkeissä kohtauksissa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1348
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      717
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      659
    4. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      48
      630
    5. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      608
    6. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      79
      604
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      568
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      50
      563
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      190
      541
    Aihe