Siun Soten sivulla on juttu, jossa Pirskanen kehuu Siun Soten onnistumista. Asiakaspalautteet kuulemma ainakin todistavat sen. Moniko asiakas muuten antaa palautetta? Sairaimmat ja vanhukset eivät ainakaan jaksa, kaikilla ei ole edes tietokonetta. Kys ei kysele asiakaspalautetta. Säästyy aikaa, kun ei tarvitse palautteita tutkia. Mutta S Sotella riittää onneksi tyhjäntoimittajajohtajia ja joutavilla pitää olla jotain tekemistä.
Pirskanen kiillottaa kilpeään
Anonyymi
15752
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kehuja on tullut muualtakin. Kari Karjalainen, jonka paras luomus tämä on.
pääministeri Marin ja jopa THL ovat kiitosta jakaneet.
Mutta mistä sitä on kiitetty ?
Ei potilasjonoista, nousseista asiakasmaksuista, uupuvasta henkilöstöstä,
vammaisten ala-arvoisesta kohtelusta, omaishoitajien sijaisten 3 euron
tuntipalkasta, hukatuista miljoonista tietojärjestelmiin, miljoonalla oste-
tuista ja saamatta jääneistä päihdepalveluista, lapsellisen typerästi hoide-
tusta koronarokotuksen aloituksesta, - näistäkö ???
Ei suinkaan, vaan siitä että tuo järjestelmä on vielä pystyssä siitä huolimatta
että kunnat ovat säästäneet sen melkein kuoliaaksi juuri noitten edellämai-
nittujen asiakkaisiin ja henkilöstöön kohdistuvien toimenpiteitten ansiosta.
Tyhjäntoimittajajohtajia on kyllä pystytty lisäämään, kuten aloittaja mainit-
see ja osaavathan joutavat edes sotkea asioita.
Sairaalamme on erityisesti viimevuodet kaivannut sellaista Johtajaa joka on ehdottomasti Lääkäri joka ymmärtäisi laajemmin terveydenhuoltoalaa ja siihen liittyvää "roblematiikkaa "mitä sairaala miljööseen kuuluu, miksi ei aiemmassa valinnoissa tätä ole otettu huomioon ? valtuusto ja hallitus haloo?
Jos Pirskanen kehuu saaneensa hyvää asiakaspalautetta niin kyseessä
on emävalhe, sama kuin teloitettu kiittäisi pyöveliä että hyvinhän sinä
teloitit.
Koko tämä porukka jonka se joku helvetin valmisteluelin on valinnut
joutaisi maata kiertävälle radalle.
Kaikkialla missä Pirskanen liikkuu syntyy vain savua ja raunioita.
Nuo Korhoset ja Riepot ovat kirosana asiakkailleen, ei pienintäkään
sosiaalisuutta tai empatiakykyä, ainoastaan rahan kiilto silmissä ja
kulujen karsiminen, paitsi näitten johtajien omista eduista.
Tietääkö joku keitä nämä valmisteluelimen jäsenet ovat ?
Muita en tiedä kuin muutosjohtaja Felin, joka on eläinlääkäri mutta kuulunee valmisteluporukkaan. Varmaa on vain se että sotkua tulee, potilaat ja sos puolen asiat jää hoitamatta.
Mutta sujuuhan putininkin sotatoimet kuulemma hyvin. Siunsoten tiedotus muistuttaa aika paljon nykyvenäjän virallista uutisointia.
Ajattelis, että kyllä se noissa sairaanhoitopiirin sairaanhoidollisissa asioissa olisi parasta, että pidättäytyisiin siinä että lääkäri johtaa sairaanhoitoa. Se olisi sillä tavalla perinteisempää. Eläinlääkärit voi tutkia, ja vastata vaikka alueen tuotantoeläinten hyvinvoinnin kokonaisuudesta, ja maisterit ym. olla sitten vaikka koulupuolella opetusalan tehtävissä.
Kun on kerran uusi järjestelmä luotu niin silloin pitää vaihtaa myös johtoporras, muuten tämä hoidon tarpeessa olevien hengiltäsäästäminen jatkuu loputtomiin.
Nykyjohdon pääagenda on saada homma paperilla näyttämään kustannustehokkaalta, vaikka ainoa jota on tehostettu, on johtoporras.
Kyllä tämä veronmaksajien kusettaminen saa jo riittää ja kansalaisten on aika saada rahoilleen vastinetta, ilman näitä "suuria johtajia".
Luuleeko pirskanen voivansa jaadä työnantajalle johonkin hyväveli koiranvirkaan vai onko tälle tolpolle tehty aikoinaan samanlainen sopimus kuin putinille pressanvirasta ?
Pirskaselle ei todellakaan voi löytyä mitään hyllyvirkaa tulevassa organisaatiossa.
On nimenomaan parasta, ettei hänen oppejaan käytetä yhtään missään tulevassa johtamisessa, sillä niin pihalla kuin hän, ei kukaan voi olla edes aloittaessaan uudessa tehtävässä.
Jos jostain virka pitää löytää niin lakkautetun lossiliikenteen lossinhoitajan paikka olisi se, missä syntyisi vähiten vahinkoa. Tietysti hänen oppiensa mukaisesti työpiste vaihtelisi vaikkapa Onkisalmen ja Mönnin välillä päivittäin, myös yövuoroja kannattaisi ottaa käyttöön.
Kyllä Pirskanen luulee, eikä vaan luule vaan aikoo jäädä SiunSoteen. Kuten itse sanoi, hakee johtajan pestiä, ellei tule valituksi sitten neuvottelee uuden toimen johon siirtyy.
Vaihtoehtona hänellä ei lausumansa mukaan missään tilanteessa ole jättää hyväpalkkaista virkaa, eläkkeelle asti siinä roikkuu kuin apina puussa.
Tietääks kukaan minkä ikänen Pirskanen on, tietoa en löytänyt mutt oletan että olisi reilusti päälle 50, lähempänä 60 v.
Kyllä Pirskanen keräisi siihen lossiinkin sellaisen esikunnan että se uppoaisi heti laiturista lähdettyään.
Onhan siellä paikallinen karaokekuningatar, ääni on niin hunajata, että siinä vaivat paranee. Tangon sulle lyikauttaa . särkylääkkeeksi. Ei ihmiset enää tarvitse lääkäri.sen jälkeen. Kuningatar on pelkkää säästöä. Potilaat saattavat kyllä unohtua, mutta pääasia että laulu raikua.
Luuuleeko Pirskanen olevansa korvaamaton? Hän pitää itsestäänselvyytenä saavansa jatkaa jossain herra johtaja-pestissä. Menepä Pirskanen sinne TE-toimiston suuntaan kyykytettäväksi, niin kuin muutkin työttömät, niin paljastuu sinullekin arjen ihanuus ruohonjuuritasolla! Voi olla, että niitä hyviä hommia ei ole tarjolla missään.
Nyt on paikka avattu haettavaksi, toukokuussa päätös ken paikan saa. Kyllä sydämestäni toivon että vaihtuu, tosin eihän se takaa toimintatapojen muutosta koska Pirskanen saa hämmentää vuoden loppuun ja kerkiää tehdä paljon vahinkoa jos (kun) jää valitsematta.