Kiina tukee Venäjän hyökkäystä ? heillä oma lehmä ojassa

Tullut jo esille useampaan otteeseen että Kiina tukee Venäjää, niin kaulailivatkin Kiinan diktaattorin kanssa viikkoja ennen hyökkäystä. Se on Nato sitten, edes jotain turvaa tuollaista vastaan. Presidentti Niinistökin sen tuo julki:
" Me olemme kaiken aikaa huolellisesti varautuneet erilaisiin skenaarioihin – ei tosin tehty siitä numeroa."
Naton pääsihteeri oli jo medissa ja sanoi että Suomi ja Ruotsi itse päättävät osallitumisensa Natoon, josta heillä huomenna kokous. Se on nyt liityttävä, ei enää pitkittää. Tuollainen Venäjä on arvonsa menettänyt sanansa pitäjänä.


Alta voit lukea presidentti Niinistön koko puheen sanasta sanaan.

Niin. Ennakkovaroituksista huolimatta tämä aamu on ollut meille kaikille järkytys.

Ja meidän syvät tuntemuksemme ovat Ukrainan ihmisten luona. Kiovassa, Harkovassa, Mariupolissa, Odessassa ja muualla viattomat ihmiset joutuvat nyt kokemaan sodan kauhuja.

Venäjä on massiivisesti laajentanut sotatoimia Ukrainassa. Ja nyt naamiot on riisuttu. Vain sodan kylmät kasvot näkyvät.

Suomi tuomitsee jyrkästi Venäjän toimenpiteet ja sodankäynnin ja vaatii sotaisten toimien pikaista lopettamista.

Tässä ei dialogi toiminut, vaikka neuvotteluja käytiin monella tasolla – pitkään ja sinnikkäästi. Ei toiminut YK:n turvallisuusneuvostonkaan kanta viime viikolla, jossa Venäjä jäi yksinään.

Nyt on sitten toinen tie. YK:n turvallisuusneuvosto kokoontuu varmasti vielä tänään, ja koko kansainvälinen yhteisö on tuominnut Venäjän toimenpiteet. Yhdysvallat ja Euroopan unioni keskustelevat tänään lisää sanktioista, eli toisen tien vastauksesta.

Me täällä Suomessa pidämme tiivistä yhteyttä kaikkiin kumppaneihimme. Olen itse viimeksi nyt aamulla puhunut Ruotsin pääministerin kanssa.

On hyvin ymmärrettävää, että moni suomalainenkin tuntee nyt pelkoa. Haluan kuitenkin korostaa, että uhka ei nyt kohdistu Suomeen.

Mutta kyllä se tietysti vaikuttaa, ja on jo vaikuttanut. Me olemme kaiken aikaa huolellisesti varautuneet erilaisiin skenaarioihin – ei tosin tehty siitä numeroa.

Mutta haluan tämän lyhyen puheenvuoroni lopuksi vakuuttaa, että me olemme tilanteen tasalla ja myöskin pysymme.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ana­lyy­si: Putinin sota Uk­rai­nas­sa on ai­ka­kau­den loppu – Ei enää läm­pi­miä ta­paa­mi­sia, kaa­su­put­kia, ydin­voi­ma­loi­ta tai "rau­han­neu­vot­te­lu­ja" Minskin so­pi­muk­ses­ta
      Venäjä hyökkää sotilaallisella voimalla Ukrainan koko alueelle. Ensimmäiset kuolonuhrit ovat ajan kysymys. Sodalle ei näy selkeää tavoitetta, perustelua eikä päätepistettä. Ennen kuin Ukrainassa internet ja puhelinlinjat saattavat vaieta, on aika seistä yhdessä ja osoittaa tukea.

      Venäjän presidentti Vladimir Putin on yli 20 vuoden vallanpidon jälkeen riisunut lukuisat naamionsa. Sota on alkanut Euroopassa, ja Venäjän joukot hyökkäävät nyt itsenäistä demokratiaa tavoittelevaa naapurimaata vastaan syvällä sen alueella.

      Suomessakin Venäläisiä,heidän aika palata teurastajan luokse kotiinsa.

      • Eivät Suomessa asuvat venäläiset ole vastuussa Putinin määräyksistä, eivät edes rajan takana asuvat venäläiset.


    • Anonyymi

      Kiina järkkäili koronan ja Putleri maailmansodan. Tuommoiset diktaattorit joutaisi tunkiolle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      98
      2038
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      98
      1488
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      112
      1187
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      77
      1085
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1072
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      903
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      51
      887
    8. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      58
      846
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      822
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      733
    Aihe