Voiko Venäjä osallistua jääkiekon MM-kilpailuihin?

Anonyymi

Venäjän hyökkäys Ukrainaan voi heijastua myös toukokuussa Suomessa järjestettävien MM-kisojen osallistujiin.

Jääkiekkoliiton puheenjohtaja Harri Nummela mukaan vielä on liian aikaista ottaa lopullisesti kantaa siihen, voiko Venäjä pelata MM-kisoissa.

– Tilanne kärjistyi todella nopeasti ja on äärimmäisen vakava. Vielä on turhaa arvailla, mikä vaikutus tilanteella tulee olemaan.

Harri Nummela kertoo, että myös jääkiekkoväki toivoo, että asiassa löydettäisiin rauhanomainen ratkaisu. Tilanteen kehittymistä seurataan tarkkaan. Liiton puheenjohtaja sanoo, että tilanteen mahdollisen vaikutuksen MM-kisoihin linjaa Kansainvälinen Jääkiekkoliitto (IIHF).

– Mutta toki kukin maa päättää omasta suhtautumisesta asiaan, Nummela sanoo.

Yle kysyi asiaa tiistaina Jääkiekon MM-kisojen pääsihteeri Heikki Hietaselta. Hän kommentoi tällöin, että IIHF ei ota kantaa siihen, vaikuttaako tilanne toukokuussa järjestettäviin MM-kisoihin.

Hietanen vastasi torstaina Ylen tiedusteluun tekstiviestitse. Hän sanoo, että hyökkäys Ukrainaan on järkyttävä asia ja tilanne on eskaloitunut nopeasti.

– Tilanteen vaikutusta 2022 Jääkiekon MM-kisoihin selvitetään yhdessä Kansainvälisen jääkiekkoliiton kanssa, Hietanen kirjoittaa.

Jääkiekon MM-kisat pelataan Tampereella ja Helsingissä 13.–29. toukokuuta.

4

797

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Venäjän osallistuminen jääkiekon mm-kisoihin on evättävä. Toisaalta, eihän Saksakaan saanut osallistua vuoden 1948 olympialaisiin.

    • Anonyymi

      Entä voiko Venäjä järjestää MM-kisat? Lätkän MM 2023 nimittäin Pietarissa.

    • Anonyymi

      Ennen venäjän paluuta arvokisoihin pitää tehdä sääntömuutos. Ylämummon raiskaaminen 5 20 min ja automaattinen kisoista poisto koko joukkueelle 😁 😆 😅 😂 🤣

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      113
      3580
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      31
      3099
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      133
      2630
    4. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2103
    5. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      202
      2048
    6. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      14
      2022
    7. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      36
      1965
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      120
      1840
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      29
      1801
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      35
      1774
    Aihe