Voiko joku asiantuntija vastata nopeasti?

Anonyymi

Kumpi on parempi kirjoittaa äidinkieli vai S2, jos haluaa lääkikseen.
Keskiarvoni oli peruskoulusta 9,7. Olen aina ollut äidinkielen tunneilla, mutta lukion opo oli sitä mieltä, että S2:sta saa helpommin E:n tai L:n kuin äikästä.

7

1990

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      tarkentavia kysymyksiä. Mitä tarkoittaa a) äidinkieli ja b) mitä ihmettä tarkoittaa S2 .

      • Anonyymi

        No tietenkin suomi toisena kielenä


    • Anonyymi

      Opo ei ole tuossa asiassa asiantuntija, ellei satu olemaan alkuperäseltä ammatiltaan äikän tai S2:n opettaja.

      Kannattaa keskustella sellaisen äikän tai S2:n opettajan kanssa, joka tuntee sinun taitosi.

    • Anonyymi

      Jos olet opiskellut lukion äidinkielen kursseja, et voi kirjoittaa S2. Lisätietoja Ytl:n määräyksistä ja ohjeista. www.ylioppilastutkinto.fi . Terv. lukion opp

    • Anonyymi

      kannattaa ehdottomasyi kirjoittaa s2 ku siitä saa samat pisteet samoilla arvosanoilla (L, E, yms.) ja se on huomattavasti helpompi. Mut huomioi että jotta voit kirjoittaa s2 niin pitää käydä kaikki s2 kurssit läpi.

    • Anonyymi

      Minusta on aivan turha miettiä, mitä kirjoittaa, jotta pääsee johonkin tiettyyn tiedekuntaan. Siinä nimittäin voi silti käydä niin, ettei juuri sinne pääse kuitenkaan. Sitten vielä toiseksi niin mieli voi muuttua nopeastikin ja monta kertaa. Tai opiskellessa yksi ja toinen huomaa, ettei tää ollutkaan se mun juttu, tai töitä ei sitten löydykään ja tahdotaan vielä ihan toinen tutkinto.

      Viisainta on keskittyä itseä kiinnostaviin aineisiin ja kirjoittaa ne, mistä voi odottaa korkeita arvosanoja. Niillä sitten mennään.

      Sitä paitsi koskaan ei tiedä, millä valintakriteereillä opiskelijat valitaan parin, viiden tai kymmenen vuoden kuluttua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      364
      8223
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      159
      2572
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      928
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      853
    5. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      826
    6. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      823
    7. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      812
    8. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      810
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      786
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      713
    Aihe