Raskas tapahtuma

Anonyymi

Koin traumaattisen tapahtuman reilu vuosi sitten. Asia painaa mieltä vieläkin ja sen ajatteleminen tuo ahdistusta ja kyyneleet silmiin lähes joka päivä. Pystyn kuitenkin elämään normaalia elämää. Haluaisin kuitenkin mennä puhumaan asiasta jollekin ammattilaiselle. Joku psykologi tai terapeutti tms. Mikä/kuka/mitä/miten? Mihin voi soittaa tai ottaa yhteyttä tai jotain...? Olen ihan tavallinen 52 v nainen. Asun Helsingissä.

3

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Yhteys kuntasi mielenterveysneovolaan/toimistoon/klinikalle tai terveyskeskukseen aika sairaanhoitajalle tai lääkärille joka voi kirjoittaa lähetteen tarvittaessa eteenpäin erikoissairaanhoitoon

    • Anonyymi

      Pikareitti tosin kalliimpi:

      Yksityinen psykiatri (valitse sellainen jolla tietämystä myös psykoterapiasta ja terapialähetteistä joka ei ole pilleriautomaatti)

      Niitä pillereitä joita tungetaan ei ole pakko syödä ja traumaa ei korjata pillereillä.

      Sinulla pitää olla hoitosuhde saadaksesi terapiaa. Joskus saattavat laittaa oikeaa terapiaa odotellessa esim nettiterapiaan joka voidaan nähdä hoitosuhteena.

      Sitten käyt 2 kertaa tällä, hinta varmaan jotain yli kolmensadan huitteilla yhteensä ja hän kirjoittaa sinulle lähetteen esimerkiksi traumaterapiaan. Saat sitä kelakorvauksella sitten. Sitten vaan terapeuttia etsimään.

      Jos taas olet rahakkaampi terapiaan voi painella vsikka suoraan ilman korvauksia vaan hinta on kallis.

    • Anonyymi

      Totuuskomitean erimielinen ehdotus ap:n henkilöllisyydestä; ei ole nainen. Perusteluamme saa toki moittia. Tutkimme oikeustapauksessa kuitenkin IP-koodin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1114
    2. Mikä jäi sanomatta kaivatullesi?

      Ja milloin?
      Ikävä
      75
      1101
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1004
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      958
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      717
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      607
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      590
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      547
    Aihe