Hei! Tällä hetkellä käyn Suomessa pakollista asepalvelusta. Minulla on diagnosoitu useita selkärangan poikkeavuuksia EU:n ulkopuolisessa maassa, joten diagnoosit eivät päde täällä. Aiemmin jouduin noiden terveysongelmien takia lopettamaan jääkiekon pelaamisen, ja nyt asepalveluksen aikana ongelmat palasivat. Jostain syystä varuskunnan sairaalassa he eivät halua tutkia selkärankaani, vaan määrää minulle pelkästään kipulääkkeitä. Koska on äärimmäisen haitallista terveydelle ottaa suuria kipulääkkeiden annoksia päivittäin, en usko, että pystyn jatkamaan asepalvelusta. Tällä hetkellä minulla on A-paperit. Koska fyysisesti en kykene jatkaa asepalvelusta, voinko siirtyä nyt siviilipalvelukseen ja hakea C- tai D-papereita ennen siviilipalveluksen alkamista, koska kuulin, että sieltä niitä on helpompi saada?
Kiitos vastauksista etukäteen!
Vapautus intistä palveluksen aikana
1
94
Vastaukset
- Anonyymi
Hanki erikoislääkärin lausunto yksityisen lääkäriaseman kautta. Vanhat RTG-kuvat ja selvitykset muista maista voivat auttaa.
Tarvitset silti kertomustasi tukevat tuoreet magneettikuvat selkärangasta, joiden mukaan erikoislääkärin lausunto asiastasi. Puolustusvoimien lääkärit menevät aina sieltä, missä aita on matalin. Varusmiehet ovat heille pelkkä vaiva ja vain numeroita; ei ole aikaa paneutua yhteen henkilöön.
Erikoislääkärin avulla saat melko varmasti lykkäystä jatkopalvelukseesi, ja jos vamma ei ole parantuvaa laatua, palveluksesta vapauttavat paperit. Helpommin asia olisi onnistunut jo ennen palvelukseen astumista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723103
- 602834
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322395- 792208
- 602043
- 952016
- 121606
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171567Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301410Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?351408