Vapautus intistä palveluksen aikana

Hei! Tällä hetkellä käyn Suomessa pakollista asepalvelusta. Minulla on diagnosoitu useita selkärangan poikkeavuuksia EU:n ulkopuolisessa maassa, joten diagnoosit eivät päde täällä. Aiemmin jouduin noiden terveysongelmien takia lopettamaan jääkiekon pelaamisen, ja nyt asepalveluksen aikana ongelmat palasivat. Jostain syystä varuskunnan sairaalassa he eivät halua tutkia selkärankaani, vaan määrää minulle pelkästään kipulääkkeitä. Koska on äärimmäisen haitallista terveydelle ottaa suuria kipulääkkeiden annoksia päivittäin, en usko, että pystyn jatkamaan asepalvelusta. Tällä hetkellä minulla on A-paperit. Koska fyysisesti en kykene jatkaa asepalvelusta, voinko siirtyä nyt siviilipalvelukseen ja hakea C- tai D-papereita ennen siviilipalveluksen alkamista, koska kuulin, että sieltä niitä on helpompi saada?
Kiitos vastauksista etukäteen!

1

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hanki erikoislääkärin lausunto yksityisen lääkäriaseman kautta. Vanhat RTG-kuvat ja selvitykset muista maista voivat auttaa.

      Tarvitset silti kertomustasi tukevat tuoreet magneettikuvat selkärangasta, joiden mukaan erikoislääkärin lausunto asiastasi. Puolustusvoimien lääkärit menevät aina sieltä, missä aita on matalin. Varusmiehet ovat heille pelkkä vaiva ja vain numeroita; ei ole aikaa paneutua yhteen henkilöön.

      Erikoislääkärin avulla saat melko varmasti lykkäystä jatkopalvelukseesi, ja jos vamma ei ole parantuvaa laatua, palveluksesta vapauttavat paperit. Helpommin asia olisi onnistunut jo ennen palvelukseen astumista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      257
      4590
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2762
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1594
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1109
    Aihe