Selvisikö tämä koskaan

Toholampilainen sokea nuorukainen ruhjoutui viikko sitten junan alla kuoliaaksi lähellä Haapamäen asemaa. Asiassa on tullut esille seikkoja, jotka viittaavat rikokseen.

Nuorukaisen vaatteista ei löytynyt sen kummemmin rahakukkaroa kuin säästökirjaakaan. Näitä ei myöskään löydetty hänen asunnostaan Helsingistä poliisin etsinnöissä. Tiistaina lompakko löytyi n. 30 kilometrin päästä pohjoiseen paikasta, jossa nuorukainen kuoli. Lompakko oli tyhjennetty rahoista, mutta säästökirja tallella.

Onnettomuus sattui, kun nuorukainen oli kävellyt radalla ja jäänyt takaa tulleen junan ruhjomaksi. Hän oli pudonnut pikajunasta, joka lähti Haapamäeltä sunnuntaita vasten yöllä 2.15 ja jäi junan alle klo 4.10. Mahdollista on, että hänet on työnnetty ulos junasta.

Menehtynyt oli matkalla kotiinsa Toholammille Helsingistä, jossa hän opiskeli sokeain ammattikoulussa. Hän oli lähtenyt matkalle odotettua aikaisemmin ja oli itse tilannut taksin valmiiksi Kannuksen asemalle.

2

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä on siis sattunut vuonna 1972. Onnistuiko poliisi selvittää tapahtuman tai löytyykö asiasta mistään muuta tietoa?

    • Anonyymi

      Tunteeko joku tapauksen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      25
      2406
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      113
      2021
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      113
      1657
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1513
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1447
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1055
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      120
      986
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      945
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      937
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      929
    Aihe