Selvisikö tämä koskaan

Toholampilainen sokea nuorukainen ruhjoutui viikko sitten junan alla kuoliaaksi lähellä Haapamäen asemaa. Asiassa on tullut esille seikkoja, jotka viittaavat rikokseen.

Nuorukaisen vaatteista ei löytynyt sen kummemmin rahakukkaroa kuin säästökirjaakaan. Näitä ei myöskään löydetty hänen asunnostaan Helsingistä poliisin etsinnöissä. Tiistaina lompakko löytyi n. 30 kilometrin päästä pohjoiseen paikasta, jossa nuorukainen kuoli. Lompakko oli tyhjennetty rahoista, mutta säästökirja tallella.

Onnettomuus sattui, kun nuorukainen oli kävellyt radalla ja jäänyt takaa tulleen junan ruhjomaksi. Hän oli pudonnut pikajunasta, joka lähti Haapamäeltä sunnuntaita vasten yöllä 2.15 ja jäi junan alle klo 4.10. Mahdollista on, että hänet on työnnetty ulos junasta.

Menehtynyt oli matkalla kotiinsa Toholammille Helsingistä, jossa hän opiskeli sokeain ammattikoulussa. Hän oli lähtenyt matkalle odotettua aikaisemmin ja oli itse tilannut taksin valmiiksi Kannuksen asemalle.

2

83

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä on siis sattunut vuonna 1972. Onnistuiko poliisi selvittää tapahtuman tai löytyykö asiasta mistään muuta tietoa?

    • Anonyymi

      Tunteeko joku tapauksen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      215
      5931
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3684
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      82
      2567
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      37
      2090
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1882
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      43
      1851
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1754
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1646
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1492
    10. Tappajamanne kiinni

      Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!
      Mikkeli
      38
      1431
    Aihe