Muuten, miten usein ja miten suodatin pitäis puhdistää. (siis jos on sellanen vihree tankki jonka sisällä on 2 sientä)? Kun ostaa sen uutena pitääkö sienet vaihtaa ekan 2 viikon jälkeen?Oon kuullut?
Kiitti jo etukäteen.
Kiitti jo etukäteen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ne sienet puristellaan puhtaaksi haaleassa vedessä, ei siis kuumassa eikä kylmässä. Eikä tarvii putipuhtaaksi saada. Niitä uusitaan vaan vuoden tai parin välein kun alkavat kulua.
Vihree loota kuulostaa eheimin sisäsuodattimelta ja siellä saattaa siis olla sienten lisäksi sellainen lokero ylhäällä jossa on sisällä vanulappu (=hienosuodatuslevy). Se sieltä pois ja tilalle ei tarvii mitään. Jos sitä ei poista, se virtaus vähenee ja suodatin tukkeutuu.
Niin ja se puhdistusväli riippuu kalastosta ja altaan koosta. Paljonko ja mitä kaloja sinulla on ja minkä kokoisessa? Ja kuinka tehokas se suodatin on (litraa tunnissa) tai kerro merkki ja malli.
Aikeissa on 65litran akvaario. (en siis ole vielä hankkinut)
Sisäsuodatin putsataan silloin, kun se on selvsti likainen ja virtausteho on heikentynyt.