Gallup: finasteridin vaikutus

Kiinnostaisi kuulla muiden finasteridin käyttäjien havaintoja seuraavista aiheista:

1. Mikä oli lähtötilanne kaljuuntumisen suhteen?

2. Auttoiko fin, jos niin miten ?

3. Missä vaiheessa huomasit tehon mikäli se toimi / jos ei toiminut, missä vaiheessa lopetit?

4. Käytitkö proscaria, propeciaa, gefinaa? Millä annoksella?

Hlökoht olen napsinut gefinaa kohta vuoden enkä näe sillä olleen tehoa. Alkutilanteessa tukka oli koko päälaen alueelta ohentunut ehkä n. 20 %:iin alkuperäisestä, eli reippaasti oli lähtenyt. Nyt näyttää vielä ohuemmalta kuin vuosi sitten.

Galluppi siksi että saadaan vähän kuvaa lääkkeen vaikutuksista!
163135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Minä suosittelisin muita tutmismenetelmiä kuin gallupin käyttöä. Itse pesin hiukset vadissa josta näin miten lääke vaikutti- 6kk jälkeen pesu kerran jälkeen hiuksia irtosi puolet vähemmän pestessä. Nyt tilanne 9kk ei ole muuttunut. Vaiktuksen voi myös havaita hiusten laadun muuttuessa parempaa. Tutkimukset osoittavat 83prosentilalla propeciaa käyttävistä miehistä tilanteen stabiloitumista. Sen parempaa tutkimusta ei voi tehdä-niihin pitää vaan luottaa.ja toivoa

Äänestä
  • Lähinnä sillä nostin aiheen esille että saataisiin koottua ihmisten kokemuksia finasteridista, se antaa aina vähän lihaa noitten lääketehtaiden rahoittamien tutkimusten luurankojen päälle. En epäile finasteridin tehoa mutta monet valittavat kaljuuntumisfoorumeilla että se ei vaikuttanut heille.

    Oma metodisi kuulostaa kyllä hyvältä keinolta seurata omaa tilannetta.

    Äänestä

  • puupää kirjoitti:

    Lähinnä sillä nostin aiheen esille että saataisiin koottua ihmisten kokemuksia finasteridista, se antaa aina vähän lihaa noitten lääketehtaiden rahoittamien tutkimusten luurankojen päälle. En epäile finasteridin tehoa mutta monet valittavat kaljuuntumisfoorumeilla että se ei vaikuttanut heille.

    Oma metodisi kuulostaa kyllä hyvältä keinolta seurata omaa tilannetta.

    Harvoin täysin tyytyväiset käyttäjät vierailee vastaavilla sivuilla-- tästä johtuu että jenkilän sivut ovat täynnä siihen 20% kuuluvia.

    Äänestä

takana nyt hiukan yli kolme kuukautta (gefinan). Annostus ollut neljäsosa tabletti päivittäin, joskus on saattanut jäädä päivä silloin tällöin väliin.
Taustaksi hieman, että nuorempana tukka (musta) oli todella paksu ja hiustenlähtö alkoi havaittavasti n. 19 vuotiaana. Yksinkertaisesti vain huomasi suihkun jälkeen irronneita hiuksia joka puolella. Isän puolella suvussa kulkee. Elettiin vuotta -89, tuolloinhan ei vielä pahemmin mitään lääkkeitä ollut, eikä moneen vuoteen hätää muutoinkaan, koska irtoamisesta huolimatta hiuksia riitti.

Jostain syystä vasta reilut kolmisen kuukautta sitten päädyin tilanteeseen, että menin hakemaan gefina-reseptin tutulta lääkäriltä. Ainahan tuo v-käyrä on tilanteen takia ollut kohonneena, mutta ei saanut kuitenkaan aiemmin aikaiseksi. Ajattelin nyt sitten epäilyistä huolimatta kokeilla.

Lähtötilanne ehti muodostua sellaiseksi, että sekä ohimoilla, että päällä oli aikamoinen harvennus jo tapahtunut. "Jakaus" oli ehkä n. 7 cm leveä. Kuitenkin tällä jo melkoisesti harventuneellakin alueella kasvoi vielä jonkun verran hiuksia. Ns. täysin kuollutta aluetta ei ehtinyt tulla muualle, kuin ehkä pieni ala toiselle ohimolle.

No reilun parin kuukauden gefinan käytön jälkeen alkoi huomata sellaista pientä uudiskasvua ja parhaiten huomaan sen ehkä edessä keskellä ja juuri ohimoillakin, paitsi sitä pientä kuollutta aluetta, joka ei ainakaan vielä ole oikein herännyt. Elän senkin suhteen toivossa kuitenkin. Peilillä tulee tiirailtua päälaelta ja hiukan tuosta taaempaa pään yläosasta ja parannusta on havaittavasti sielläkin. Mutta se mitä ihmettelen, on tämä uudiskasvun tiheys juuri etuosalla, nyt sellaista n. sentin pituista, latvasta vielä hiukan ohutta, mutta jos tuosta kasvavat vielä kunnon hiukseksi, niin tässähän on vielä mahdollisuudet saada edes jonkinlainen tukka takaisin.

Ja näyttäisi siltä, että uudiskasvua tapahtuu ihan vanhalla hiusrajalla myös, eli jonkinlaista vaikutusta näyttäisi ohimoillekin olevan, ainakin minulla. Tällä hetkellä näyttäisi, että vaikutusta löytyy joka puolelle, missä vaan vielä muutoinkin vähänkin on hiusta jäljellä ja ehkä siellä on vielä muutoinkin "eloa" pinnan alla.

Rogainea en ole jaksanut ruveta käyttämään, koska en jaksaisi läträtä aamuin illoin sen nesteen kanssa. Tosin lyhyellä tukalla se olisi suht helppoa, ja voisi riittää kertakin päivässä jonkinlaisen tuloksen saamiseksi. Uskon muutoinkin, että yhteisvaikutus voisi olla todella hyvä. Voisi auttaa myös finniongelmaan, joka päänahassani on. Rogainehan ilmeisesti kuivattaa.

Tämä finniongelma alkoi jo paljon ennen gefinan käytön aloitusta. Se osa päänahasta, joka on jo oleellisesti harventunut näyttäisi ainakin päällepäin olevan hyvässä kunnossa, mutta sitten taas se osa joka on tiheän hiuksiston peittämä, on taas täynnä finnejä, tai jotain punaista näppylää. Sen verran tein sen hyväksi, että kävin apteekista kyselemässä jotain hoidoksi ja sain jotain kortisonituotetta, joka onkin auttanut, mutta taitaa vaan siirtää ongelmaa, eli heti kun käyttöä vähentää, ongelma ilmaantuu uudelleen. En tiedä muutenkaan, onko kortisonin käyttö hyväksi hiuksille. Pitäisi ilmeisesti mennä oikein ihotautilääkärille, nekin vaan maksaa, eikä tuloksesta ole varmaa tietoa.

Tämmöinen vaikutus minulla, nämähän ovat tietenkin yksilöllisiä hommia, eli voin olla kiitollinen, kun apua tuntuisi minulla olevan. Eli tuonne toiselle palstalle, kyllä 34 vuotiaanakin kannattaa aloittaa, kunpa olisin tajunnut jo vuonna 2000.

Äänestä

Ikä 22, hiusten lähtö alkoi 20v
vaaleat hiukset
Tupakointia 18-22v
Hoitoaineet: Rogaine (aloitus 1.1.05) 5kk
Proscar (aloitus 20.2.05) 2,5kk


1. Mikä oli lähtötilanne kaljuuntumisen suhteen?

- Päälaelta ja ohimoilta jo näkyvästi ohentuneet.

2. Auttoiko fin, jos niin miten ?

- Ei varmaan vielä (2,5kk) kerennyt merkittävästi vaikuttaa.

3. Missä vaiheessa huomasit tehon mikäli se toimi / jos ei toiminut, missä vaiheessa lopetit?

- Olen aikaisemmin kokeillut finasteridia Propecian muodossa (6kk) ja tiesin odottaa tiettyä kutinan häviämisen tunnetta päänahasta jo parin päivän jälkeen. Eli Tiedän, että aine alkoi samantien toimimaan, mutta tulokset alkavat näkymään aikaisintaan neljän kuukauden päästä.

4. Käytitkö proscaria, propeciaa, gefinaa? Millä annoksella?

- Käytän edelleen Proscaria annostuksella noin 1,25mg, eli neljännes tablettia päivässä.


P.S
Heti armeijan jälkeen lopetin tupakoinnin ja aloitin Rogainen käytön. 3kk meni 1ml ja sen jälkeen siirryin 0,5ml:aan, eli käytän vain ennen nukkumaan menoa.

Itse olen ollut tyytyväinen Rogaineen ja tuloksiin joihin olen päässyt jo näinkin nopeasti. Uskon, että uutta on tullut jonkun verran. Viiden kuukauden käytön jälkeen olen todella tyytyväinen, mutta onhan toki finasteridi ollut jo vähän aikaa siinä apuna.

Aikaisemmin kehtasin käyttää vain max. sentin pitkää hiusta, mutta nyt olen antanut kasvaa jo vähän pidemmäksi, koska hiukset yksinkertaisesti näyttävät niin elinvoimaisilta ja hyviltä. Myöskään tupakoinnin lopettamisesta on ollut tuskin haittaakaan - päin vastoin!

Muistakaa olla kärsivällisiä!

Äänestä
  • Olisiko sinulla elmeri mailiosoitetta.
    Olen ikäisesi sälli ja Rogainea itsekin käyttänyt varsin hyvin tuloksin ja finasteridin otan rinnalle ensi viikolla.
    Kuvauksesi perusteella myös kaljuunnun samalla tavalla.
    olisi kiva vaihtaa kokemuksia..

    Äänestä

Ikää 27, kaljuuntuminen alkoi n. 17-vuotiaana. Hiukset harventuneet eniten takaraivolta, mutta myös edestä. Ohimoissa ollut isot lahdekkeet jo alta parikymppisenä.

Gefinan käytön aloitin helmikuun alussa -05, eli käyttöä on takana reilut 3 kk.

Uudiskasvua on havaittavissa ainakin takaraivolla. Otsan puolelta en osaa sanoa, mahdollisesti siinäkin on jotakin kohentumista tapahtunut. Hiusten lähtö kaiken logiikan mukaan pysähtynyt (mahdoton sanoa tällä aikavälillä). Myös hiusten laatu tuntuu parantuneen, tuntuvat jotenkin jämäkämmiltä.

Annostus on 1/4 Gefinaa vuorokaudessa.

Ennen Gefinaa käytin epäsäännöllisesti Rogainea yhteensä laskettuna muutamien kuukausien ajan. Sekin tuntui tuovan vähän uudiskasvua ainakin takaraivolle. Ajattelin nyt aloittaa yhdistelmähoidon, eli ottaa Rogainen Gefinan kaveriksi.

Äänestä
  • 3.5 kk- 6kk kokemuksia on tänne ihan turha kirjoitella kun näistä ei saa mitään irti. Jos on yli 1v kokemuksia niin sitten.

    Äänestä

  • Blixt kirjoitti:

    3.5 kk- 6kk kokemuksia on tänne ihan turha kirjoitella kun näistä ei saa mitään irti. Jos on yli 1v kokemuksia niin sitten.

    Mikä sinä olet sanomaan, mistä saa mitäkin irti.

    Olen käyttänyt Gefinaa helmikuusta -05, ja sinä aikana on tullut runsaasti uusia hiuksia päälaelle. Tarkistin tilanteen tänä aamuna peilistä ja oikein säikähdin, niin paljon uutta kasvustoa oli taas ilmestynyt.

    Eli alle vuoden käyttökokemuksillakin on merkitystä.

    Äänestä

  • Joppe kirjoitti:

    Mikä sinä olet sanomaan, mistä saa mitäkin irti.

    Olen käyttänyt Gefinaa helmikuusta -05, ja sinä aikana on tullut runsaasti uusia hiuksia päälaelle. Tarkistin tilanteen tänä aamuna peilistä ja oikein säikähdin, niin paljon uutta kasvustoa oli taas ilmestynyt.

    Eli alle vuoden käyttökokemuksillakin on merkitystä.

    hyvä että toimii- pitkäaikaisten käyttäjien kertomuksista olis hyötyä-. Toivottavasti vaikutus kestää sulla pitkään mutta sitähän ei voi tietää vielä muutaman kuukauden perusteella.

    Äänestä

  • Blixt kirjoitti:

    hyvä että toimii- pitkäaikaisten käyttäjien kertomuksista olis hyötyä-. Toivottavasti vaikutus kestää sulla pitkään mutta sitähän ei voi tietää vielä muutaman kuukauden perusteella.

    Se on totta, vielä ei voi sanoa mitään finasteridin vaikutuksista pitkällä aikavälillä. Oletettavasti kaljuuntuminen on kuitenkin nyt pysähtynyt ainakin joksikin aikaa. Kaikkihan se on kotiinpäin.

    Olen tyytyväinen siihen, että uutta kasvustoa pukkaa menehtyneiden hiusten tilalle. Silmämääräisesti voisi sanoa, että satoja uusia hiuksia on syntynyt jo näin lyhyessä ajassa. Toivottavasti se antaa uskoa muille saman ongelman kanssa painiskeleville :-)

    Äänestä

  • Joppe kirjoitti:

    Se on totta, vielä ei voi sanoa mitään finasteridin vaikutuksista pitkällä aikavälillä. Oletettavasti kaljuuntuminen on kuitenkin nyt pysähtynyt ainakin joksikin aikaa. Kaikkihan se on kotiinpäin.

    Olen tyytyväinen siihen, että uutta kasvustoa pukkaa menehtyneiden hiusten tilalle. Silmämääräisesti voisi sanoa, että satoja uusia hiuksia on syntynyt jo näin lyhyessä ajassa. Toivottavasti se antaa uskoa muille saman ongelman kanssa painiskeleville :-)

    olet ja minkälainen gefina-annostus sulla on?

    Äänestä

  • utelias kirjoitti:

    olet ja minkälainen gefina-annostus sulla on?

    Olen 27 v. ja Gefinaa otan neljäsosatabletin päivässä.

    Tarkoitus olisi tosiaan ottaa myös Rogaine mukaan kuvioihin, tiedä sitten onko siitä mainittavaa hyötyä, kun pelkällä finasteridikin tuntuu jo auttavan.

    Äänestä

  • Joppe kirjoitti:

    Olen 27 v. ja Gefinaa otan neljäsosatabletin päivässä.

    Tarkoitus olisi tosiaan ottaa myös Rogaine mukaan kuvioihin, tiedä sitten onko siitä mainittavaa hyötyä, kun pelkällä finasteridikin tuntuu jo auttavan.

    Älä ota rogainea kuvioihin- Rogaine éi välttämättä ole hyvä hoitokeino.

    Äänestä

  • Blixt kirjoitti:

    Älä ota rogainea kuvioihin- Rogaine éi välttämättä ole hyvä hoitokeino.

    Sen olen ainakin huomannut, että päänahka on melko nilellä tuon Rogainen kanssa. Hilsettä pukkaa ihan huolella. Toisaalta se näyttäisi hillitsevän klanin rasvoittumista, mikä on lyhyen tukkamallin omistajalle ihan hyvä homma. Mutta... no jaa. En osaa vielä sanoa. Olen ajatellut sellaista taktiikkaa, että käyttäisin Rogainea 1 x päivässä sen kuusi suihkausta, juuri ennen nukkumaanmenoa. Aamulla on nimittäin aika paskamaista läträtä noiden nesteiden kanssa, varsinkin jos pitää vielä lähteä jonnekin.

    Ehkäpä annan nyt tilaisuuden tuolle Gefinalle, katsoo sitä Rogainea joskus myöhemmin, jos finan vaikutus alkaa hiipua...

    Äänestä

  • Joppe kirjoitti:

    Sen olen ainakin huomannut, että päänahka on melko nilellä tuon Rogainen kanssa. Hilsettä pukkaa ihan huolella. Toisaalta se näyttäisi hillitsevän klanin rasvoittumista, mikä on lyhyen tukkamallin omistajalle ihan hyvä homma. Mutta... no jaa. En osaa vielä sanoa. Olen ajatellut sellaista taktiikkaa, että käyttäisin Rogainea 1 x päivässä sen kuusi suihkausta, juuri ennen nukkumaanmenoa. Aamulla on nimittäin aika paskamaista läträtä noiden nesteiden kanssa, varsinkin jos pitää vielä lähteä jonnekin.

    Ehkäpä annan nyt tilaisuuden tuolle Gefinalle, katsoo sitä Rogainea joskus myöhemmin, jos finan vaikutus alkaa hiipua...

    Näin juuri. Käytin 3kk rogainea ennen gefinaa-ja sit kun lopetin rogainen käytön, käyttö alueelta hiukset lähti nopeasti. Roogaine on viimeinen taistelu keino.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


puupää kirjoitti:

Kiinnostaisi kuulla muiden finasteridin käyttäjien havaintoja seuraavista aiheista:

1. Mikä oli lähtötilanne kaljuuntumisen suhteen?

2. Auttoiko fin, jos niin miten ?

3. Missä vaiheessa huomasit tehon mikäli se toimi / jos ei toiminut, missä vaiheessa lopetit?

4. Käytitkö proscaria, propeciaa, gefinaa? Millä annoksella?

Hlökoht olen napsinut gefinaa kohta vuoden enkä näe sillä olleen tehoa. Alkutilanteessa tukka oli koko päälaen alueelta ohentunut ehkä n. 20 %:iin alkuperäisestä, eli reippaasti oli lähtenyt. Nyt näyttää vielä ohuemmalta kuin vuosi sitten.

Galluppi siksi että saadaan vähän kuvaa lääkkeen vaikutuksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu