Onko tässä kosteusvoiteeessa rasvaa vai onko rasvaton?
Mitkä muut apteekin voiteet vois olla hyviä.
Vinkkejä odotetaan innolla,olen uusimassa ihonhoitotuotteitani :)
Mitkä muut apteekin voiteet vois olla hyviä.
Vinkkejä odotetaan innolla,olen uusimassa ihonhoitotuotteitani :)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Essex hydrogeelin vesipitoisuus on 80 % eli todella suuri, joten se sopii rasvaiselle ja finniselle iholle. Se sisältää myös vaseliinia, mutta vähän. Täysin rasvatonta voidetta tuskin löydät, sillä rasva/öljy kuuluu osana voiteen koostumukseen.
Onhan humeltankin rasvatonta,luulisin..
tietääkö joku fiksu? =)
Humektanin vesipitoisuus on sama kuin Essex Hydrogeelin eli 80 prosenttia.
essex hydrogeelissä on silikonia ja parafiinia, mitkä molemmat voi tukkia ihohuokosia. Itse käytän sitä öisin käsivoiteena. Tuoksuu pahalle ja tahmaa. Mutta mikäpä estää kokeilemasta?
lääkäri suositteli mulle tätä hydrogeeliä..
olen huomannu kans että se tukkii huokosia,ainakin jonkin verran..
Essex Hydrogeeli ei tuki huokosia. Sen rasvamolekyylit (esim. vaseliini) ovat liian isoja rakenteeltaan tukkiakseen ihohuokoset. Ne toimivat oklusiiveinä, eli muodostavat erittäin hyödyllisen kosteuden haihtumisista estävän kalvon, jolloin ihon oma kosteusteho sekä ihonhoitotuotteiden kosteutusteho säilyy. Iho on luontaisesti elin, jolla on kosteuden haihtumiselta sujaava oklusiivinen lipidikalvo. Iholla on siis luotaisesti lipidi (=rasva) -pitoinen kalvo, jonka tehtävänä on estää ihon luontaista kosteutta haihtumasta ulkomaailmaan. Ihon luontaisia kosteudentekijöitä voi korvata esim. sokerialkoholeilla (glyseroli, klysitoli, sorbitoli yms. sokerialkoholit sekä PCA yhdisteet esimerkiksi sodium PCA tai vaikkaa hyalyronaatit esim. natrium hyaluronate) . Kosteuden haihtumiselta suojaavat oklusiiviset yhdisteet (esim. Mineraaliöljyt, paraffiini eli vaseliini tai muut lipidit kuten jojobaöjy (nestemäinen vaha) sekä silikonit esim. dimethicone, syclomethicone yms).
Kaikki ihotyypit haluavat kosteutta, myös rasvainen ihotyyppi ! Kuivat ihotyypit kaipaavat oklusiiviasia rasva-aineita enemmän kuin rasvainen ihotyyppi, joka tuottaa niitä luonnostaankin.
t. farmaseutti