Halla-aho leikkii aivokuollutta, jos olisi kyse pakolaisista, löytyisi miljoona syytä MIKSI

Anonyymi

Halla-aho: "Teidän presidenttinne sodalle Ukrainassa ei ole mitään syytä. Tämä sota on vain käsittämätöntä pahuutta"

https://www.is.fi/politiikka/art-2000008645662.html

On siis vain hyökkäys, josta kaikki alkoi? Ihanko totta. Halla-aho leikkii aivokuollutta.

Sodalle ei ole mitään syytä? Ei mitään kausaalisuhteita, ei mitään pitkän ajan kehityskulkua? Putin on 2008 Nato-kokouksesta saakka sanonut, että Venäjä käyttää voimaa, jos Ukraina tai Georgia liittyvät Natoon. Tämä kehitys on täysin looginen ja johdonmukainen.

Halla-aho ei voi sanoa sitä ilmeistä, Naton laajenemista syyksi, koska hän haluaa Suomen Natoon tietäen, ettei ole loogista vaatia Suomea Ukrainan tielle. Ukraina haki Natoon, Nato ilmoitti Bukarestin kokouksen lopputulemana 2008 että se otetaan ja Ukraina vielä kirjasi myöhemmin tavoitteensa Nato-jäsenyydestä perustuslakiin.

Jos puhuisimme maahanmuuttopolitiikasta, hän kykenisi luetteloimaan refleksiivisesti lukuisia syitä, jotka ovat johtaneet siihen, että pakolaisia tulee rajoillemme. On sodat ulkomailla, on Suomen liian houkutteleva sosiaaliturva jne. Mutta kun Ukrainan natotus houkuttelee hyökkäyksen, josta on varoiteltu pitkään, mies on kuin mitään ei olisi ikinä tapahtunut!!

Se, että sanoo Venäjän hyökänneen täysin ilman syytä, on sama, kuin sanoisi, että pakolainen vain ilmestyi tuohon ovelle. Mikään ei vaikuttanut siihen mitenkään. Pakolaista ei vetänyt Suomeen sosiaaliturva, ei elinolot, ei ihmissalakuljetus. Se vaan tuli!

Ei tuo yhtäkkinen tyhmäksi tekeytyminen voi mennä läpi!!

5

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei Venäjällä ole oikeutta alistaa naapurimaitaan.

      Natoon liitytään vain koska tuo keskiaikainen banaanivaltio uhittelee jatkuvasti naapurissa.

    • Anonyymi

      Ei hän tietenkään tarkoita kirjaimellisesti, ettei mitään syytä ole. Jokainen tietää, ettei mitään voi tapahtua ilman syytä. Halla-aho tarkoittaa, ettei mitään riittävän hyvää syytä ole.

    • Anonyymi

      En ole koskaan tykännyt Halla-ahosta, mutta näköjään sekin sanoo joskus jotain järkevää.

    • Anonyymi

      Yllättävä ulostulo Halla-Aholta, älykkäältä mieheltä?
      Huvittavaakin; vaikuttaa jotenkin langenneen samaan Zelenskyn hurmioon kuin monet muutkin poliitikot.
      Voi ihan kuvitella hänen rinnalleen vihreässä paidassa videoesityksessä.

      Ymmärrettävää on tietenkin huoli ukrainalaisista siviileistä.

    • Anonyymi

      Hala-aho tekee Soinit persuille. Kannatus alas!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      368
      12359
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      256
      5403
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2645
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      900
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      862
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      782
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      736
    Aihe