Varmuusrengas lisää auton turvallisuutta

Anonyymi

Jopa 160 kilometrin tuntinopeudessa sattuneen rengasrikon jälkeen kuljettaja hallitsee ajoneuvon täydellisesti, sillä rengas pysyy vanteella vaurioitumattomana.

Puhkeamisen jälkeen renkaalla voidaan ajaa 80 km:n vauhdilla noin 160 kilometriä, koska renkaan sisäinen voiteluaine estää ylikuumenemisen ja muut vauriot.

Jos reiän on aiheuttanut alle kuuden millimetrin läpimittainen esine, voiteluaine paikkaa reiän väliaikaisesti. Voiteluaineesta irtoaa ajon aikana höyryä, joka täyttää renkaan uudelleen 2–2,1 kilon paineeseen.

4

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Joo tällä viikolla oli kolmas kerta, kun 160km/h vauhdista puhkesi rengas.
      Onneksi alla oli varmuusrenkaat ja meno jatkuu.
      Parasta on se, että kasko korvaa ilman omavastuuta.

    • Anonyymi

      Taitaa olla suunniteltu sähköautoja varten. Niistähän vain harva kulkee yli 160 vauhtia.

    • Anonyymi

      Elämän aikana on ollut itsellä omassa autossa 4 rengasrikkoa yksi työautossa ja yksi asuntovaunussa. Aikaa tähän on kulunut kohtuulliset 40 vuotta .
      Rengasrikon tapahtuessa ei ole ollut mitään ongelmia pitää auto hallinnassa ja ajaa se turvallisesti reunaan vaihtoa varten .
      Elokuvissa ne autot syöksyy aina tieltä, kummallista ???

    • Anonyymi

      Noista varmuusrenkaista paasattiin aikoinaan paljon. Eivät vain yleistyneet.
      Nykyisin saa erittäin tehokkaita paikkausnesteitä. Kärsii ajaa jopa poliisin piikkimattoon renkaan tyhjentymättä. En tiedä onko noita enää Suomessa myynnissä.
      Huono puoli on ettei rengasta meinaa saada tyhjentymään edes venttiilin poistamalla. Olisi tarpeen renkaan vaihdon yhteydessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      138
      4754
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      177
      3893
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      115
      3586
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      43
      2901
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      138
      1856
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      40
      1658
    7. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      58
      1308
    8. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1289
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      21
      1251
    10. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      23
      1203
    Aihe