Kuka tahtoo armeijaan?
Palkkaarmeija tai yleinen asepalvelus?
Sotilas saa tappaa mutta vain sotilaita.
Sellainen on yhteiskunnallinen sallimus!
Tappaminen on väärin, paitsi kun olet sotilas, bro!
Silloin saat tappaa miten paljon tahdot.
NATOnkaan tankit eivät ole leikkikaluja.
Vain sotilailla on kivaa tappaa sotilaita
1
96
Vastaukset
- Anonyymi
Ajatellaanpas tällainen tilanne:
Olen isältäni 59v. Venäjä hyökkää Suomeen.
Itse en enää todennäköisesti joudu palvelukseen..ainakaan heti.
Uutisissa kerrotaan että Venäjän kolonna etenee kohti Joensuuta.
On syksy ja olen metsästämässä Joensuun ja rajan välillä ja olen samaisen tien varrella kahvitauolla kun näen kuin kolonna lähestyy.
Minulla ihanteellinen paikka 200m päässä kukkulalla, metsästysaseena .308 kiikaritähtäimellä.
Päätän ampua ekana tulevan kuorma-auton kuljettajan sekä puhkoa polttoainerekkaa ja sitten karkuun.
Teenkö siviilinä rikoksen ja kuinka puolustusvoimat reagoisi tekooni kun ottaisin ohjat hetkeksi käsiini. Olisiko taktinen virhe?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 804486
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺854371Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433729Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163413Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402947Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102644En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142632IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm391973Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581708Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli941248