Hallitus kääntänyt takkinsa

Anonyymi

Kun oppositio on aiemmin ehdottanut puolustusmäärärahojen nostoa ja Venäjänkaupan rajoittamista, on sdp ja vasemmistoliitto ensimmäisenä olut vastustamassa ehdotuksia. Nyt Marinin hallitus on tullut samoille linjoille opposition kanssa ja kiittää oppositiota siitä, että se tekee yhteistyötä hallituksen kanssa. Tosiasiassa hallitus on ryhtynyt yhteistyöhön opposition kanssa ja hyvä niin.

5

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tietä köyhille leikkauksia.

    • Sosialistit ottavatkin kunnian aina itsellensä.

    • Anonyymi

      Niin meinaat,että oikeisto-oppositio määrittää hallituksen linjan?

      Buaaaah, persupaskaa!!

      • Anonyymi

        Sinulla taitaa olla vain tarkoitus leimata kaikki persuiksi ymmärtämättä mitään politiikastaa. En ole koskaan äänestänyt persuja.
        Kokoomus, rkp ja osa keskustalaisistakin on ajoittain esittänyt Natoon liittymistä. Viime aikoina myös perussuomalaiset, vaikka aiemmin vastustivat Nato liittoa yhtä voimakkaasti kuin demarit. SDP ja muu vasemmisto torjui asian. Natosta ei edes saanut keskustella. Nyt hallitus keskustelee avoimesti ja Marin esiintyy niin kuin hallitus olisi aina ollut Nato keskustelun ja puolustusmäärärahojen noston kannalla. Hyvä asia, että demaritkin viimein tunnustaa Suomen tarvitsevan Naton tukea. Kyllä hallitusta täytyy kiittää, että se on valinnut saman linjan opposition kanssa.


    • Anonyymi

      Hallitus on kääntänyt takkinsa ja se on hyvä asia.

      Olisi järkyttävää, jos se ei millään tavalla reagoisi tilanteeseen. Hallituksessa vain vasemmistoliitto hykertelee käsiään ja odottelee kissa lahjapaketissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      80
      7042
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      134
      6523
    3. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6323
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      364
      4122
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      153
      2512
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2419
    7. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      66
      2206
    8. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      143
      1519
    9. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      14
      1512
    10. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      198
      1240
    Aihe