Venäjän uutisoinnista tolkku pois

Venäjän epätoivosta kertoo täysin tolkuttomaksi mennyt uutisointi. Nyt he väittävät ukrainalaisten itse tuhonneen Harkovan.

https://www.verkkouutiset.fi/venajan-valtion-televisio-ukraina-tuhosi-harkovan-itse/#80c3cb22
1682
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Feikki uutisia tulee niin puolelta kuin toiseltakin, mitään ei kannata enää uskoa.

Äänestä

Venäjän propagandauutiset ovat menneet yhä järjettömimmäksi koko ajan, kun kovasti täälläkin näiden meidän kotikutoisten tiltujen ja ihan ammattimaisten itätrollienkin kehuma Venäjän ylivoimainen sotavoima onkin näyttänyt kompuroivan melkoisen pahasti, vaikka heidän ylivoimansa on käsiitämättömän suuri.

Yllätyksenä näyttä se tulleen myös Putinillekin, joka sortui taas kerran itänaapurimme ikiaikaiseen syntiin eli vastustajan täydelliseen aliarviointiin. Maan valloitus ei ollutkaan paraatimarssi torvet soiden. Putin onkin menettänyt jo hermonsa moneen kertaan avustajilleen ja viilipyttymäinen olemus näyttää vaihtuneen aivan toisenlaiseen tunteellisiin purkauksiin sortuvana olemuksena.

Noihan siinä helposti käy, kun neuvonantajiksi on valittu vain jeesmiehiä ja -naisia, jotka antavat Putinille vain sellaista informastiota, jota hän haluaa kuulla. Kriittisiä ja realistisiakaan näkemyksiä kun ei uskalleta kertoa omaa turvallisuuttansa riskeeraamalla. Tämä on diktaattorien ongelma aina ja se näkyy siinä, että näille syntyy epärealistinen kuva omasta ylivoimaisuudestaan ja kaikkivoipaisuudestaan.

1Äänestä

Juu, nuo jeesmiehet ovat jokaisen diktaattorin kompastuskivi.

Diktaattorilla on heidän takiaan väärä kuva tilanteesta.

Äänestä

Meillä näitä kyyröttäjiä riittää :D

Äänestä

Venäläiset ovat sillä tavalla siunattu kansa, että he osaavat valita johtajikseen aina sopimattomimmat henkilöt.

Venäläisissä on huippulahjakkuuksiakin ja osaajia monellakin alalla, mutta valtiomiestidossa ei vielä koskaan.

Jos Putin olisi valinnut uransa judokana tai jääkiekkoilijana, hän olisi nyt ihan yhtä rikas, koska kukaan ei olisi jäädyttänyt hänen varojaan ja olisi ihan oikeasti ihailtu myös ulkomailla. Aina ei voi valita oikein, ammattiakaan.

1Äänestä

Ukrainan sotilaille pitää pudottaa kännyköitä. Siten he saavat oikean tilanne tiedon missä ovat!! Täällähän oikeasti sota!!

Äänestä
  • Olet pihalla trolli - taas kerran.

    Venäläisethän keräävät kiinni saamiltaan ukrainalaisilta puhelimet pois tarkastusasemillaan.

    1Äänestä

Kun verkkosiioni on sanonut että Venäjän uutisointi on tolkutonta niin silloin sen täytyy olla totta. Ukraina on jäänyt kiinni valheista sotauutisoineissaan tähän mennessä jo kymmenen kertaa että ei ihme jos Harkovan räjähdykset on lavastusta kuten eilinen video osoitti että kerrostalon vieressä räjäytettiin ilmeisesti dynamiittiä ja väitettiin että se oli ohjusisku.

Äänestä
  • Ja nyt varmaan kerrot ne kymmenen tapausta, joissa Ukraina on jäänyt kiinni valheista?

    Muuten väitteilläsi ei ole mitään arvoa.

    1Äänestä

  • Jons kirjoitti:

    Ja nyt varmaan kerrot ne kymmenen tapausta, joissa Ukraina on jäänyt kiinni valheista?

    Muuten väitteilläsi ei ole mitään arvoa.

    Ukrainan valheet? No ne on kopioitu jostain sotapelistä Wold war craftista tms?

    Äänestä

Venäjältä ei ole moniin vuosiin tullut kuin valheita ja doupattuja.

Äänestä

Sodassa sattuu ja tapahtuu.

Puolasta kertaalleen luvatut ja evätyt hävittäjät olivat lentokentällä tankattuina, aseistettuna ja muutenkin lentovalmiina "avaimet käteen"-tyyliin. Lentomekaanikot poistuivat "kaffetauolle". Palattuaan huomasivat, että hävittäjät olivat kadonneet. Kysyttäessä pyörittivät vain päätään ja levittelivät käsiään ja hokivat "ei voi ymmärtää". Ljavrov on tapahtumasta raivoissaan.

Äänestä

Venäjällä on valttikortit hihassaan.

Tämä on vasta alkanut.

Sota on aina kaoottista. Sekasortoa erityisesti taistelun aikana. Tulee "sähellystä" kaikkiin suuntiin.

Ukrainan siviilejä ei pitäisi aseistaa. Se on tässä tilanteessa nimittäin kansan ansoittamista.

Tämä juutalainen Ukrainan presidentti teki tämän tahallaan käyttäen vanhaa temppua eli toimi ns "hyvällä ajatuksella=puolustakaa maatanne" mutta efektiivisesti tämä siirto sallii nyt Venäjän armeijalle kristikunnan tappamisen. Eli tehdään siis näennäisesti hyvää tai oikein mutta tiedetään hyvin, että tällä "hyvän tekemisellä" tulee olemaan kuolettavat seuraukset ("Ota tästä vähän huumetta, tulee kato hyvä olo. En kerro, että se pilaa elämäsi ja kuolet sitten myöhemmin.").

Tällä kansan aseistamisen siirrolla tämä juutalainen siis tapattaa "legitimaatisti” kristittyjä.

Venäjän sotilailla, joista suurin osa on myös kristittyjä, voi olla motivaatio-ongelmia viedä työtä päätökseen.

Vastuullinen Ukrainalainen KRISTITTY presidentti luopuisi itse vallasta ja estäisi siten kansansa tappamisen.

On aivan selvää, miksi Ukrainan presidentti on juutalainen. Kyllähän on niin, että juutalaiset vihaavat kristikuntaa verisesti ja siksi ei ole mitään ideologista tai emotionaalista ongelmaa heille tehdä päätöksiä joiden seurauksena kristityt jauhautuvat ja kärsivät tässä sodassa.

On todennäköistä, että Putin ja hänen strategistinsa, eivät ehkä nähneet tätä siirtoa ennalta ja maksavat nyt tästä.

Se, mitä Ukrainen KRISTITTYJEN pitäisi nyt tehdä on siirtyä maan sisällä alueille joilla ei ole sotilaallista merkitystä (tai lähteä maasta) ja antaa Venäjän armeijan mäiskiä hajalle maan sotilaalliset kohteet.

Sodassa tulee aina myös siviiliuhreja, sille ei voi mitään.

Äänestä

Vastenmielisintä Venäjän uhittelussa on juuri tuo ydinaseilla uhkailu.

Äänestä
  • Mikäs sua siinä niin sylettää? Uhkasihan USA Vietnamiakin ydinaseillaan. :)

    Äänestä

Ukrainaalla tupaa lipsahtamaaan milloin päiväkodin seinään, milloin kerrostalon parvekeelle...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Venäjän epätoivosta kertoo täysin tolkuttomaksi mennyt uutisointi. Nyt he väittävät ukrainalaisten itse tuhonneen Harkovan.

https://www.verkkouutiset.fi/venajan-valtion-televisio-ukraina-tuhosi-harkovan-itse/#80c3cb22

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu