Kun katselee koko itsenäisyyden aikaa, voi hyvin todeta, että Keskusta on ollut pääosassa luomassa hyvinvointia ja turvallisuutta. Nyt NATO:oon haluavat ovat tuota turvakkisuutta horjuttamassa.
Keskusta, Suomen lukko
SOTILASkurinpitoo
2490
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Kyllä hlvetin "hyvin" voidaan, kun sote- ajanvaraus, jossa KEPU OLLUT SÖSSIMÄSSÄ, ei toimi. Soten sivuilla luvataan vaikka mitä, kun vaan otat yhteyttä, edes ajanvaraus ei toimi.
Suurta typeryyttä mennä pilaamaan aikaisempi kuntakohtainen ajanvaraus, joka pienin säädöin olisi ollut parempi ja toimivampi. Kahden päivän tunteja kestäneen hyödyttömän soittoyritysten jälkeen edelleen ilman aikaa.
KUKAAN ei ole soittopyynnöstä huolimatta ottanut yhteyttä.
M utta ajaahan kepu "silmät kiiluen" uutta kallista maakuntaveroa, vaikka ei edes lääkärille pääse.
EI IKINÄ KEPUA, EI MIHINKÄÄN!
Etkö tosiaan kykene Kapi isompaan näkökulmaan kiihkoissasi? HO HOO, HO HOO!
Kepulaisen bernerin taxiuudistus se vasta "hyvinvointia" toi! Romutti hyvin toimineen järjestelmän. Pelkkää sutta ja sekundaa SEKIN.
Lisäyksenä bernerin yksityistielain uudistus: Kepu sai aikaan, että vanhoilta, ikänsä veroja tälle maalle maksaneet eläkeläiset/yksin asuva eläkeläinen , joilla yksi auto tai jopa autottomat, joutuvat maksamaan asuinkiinteistön osalta yhtä suuren ulkoisen liikenteen maksun kuin kahden auton ruokakunnat.
"Eläkeläisvainossaan" selitetään syyksi, miten siellä käy (muka!) kodinsiivoojaa, muuta hoitohenkilöstöä, ym. HARVOIN saavat mitään alennusta täyteen maksuun.
Hävetkää! Kepu korjatkoon oikeaksi: Jos ainoastaan yksi auto, pitää kiinteistöön kohdistuva tiemaksu tietysti alentaa, nyt joutuvat maksamaan ökytilojenkin puolesta, joilla monet autot, mutta eihän niille millään saa niistä lisämaksua. "Hyvä-veli, korruptio, nepotismi" ym, syynä? Samaa köyttä vedetään.
Etkö tosiaan Kapi pääse typerästä pilkunhässimisestä eroon?
Sinulla taas ajatukset vain Kapissa. Unohditko jo, että teit tämän aloituksesi Keskustasta?
No kun Kapi tökkii väliin niin kantaa siihen tulee ottaa.
Keskusta on tosiaan paneutunut isänmaan asioihin muutoinkin kuin opportunistisista motiiveista.
Missä? Sinun pääsi sisällä varmaan taas?
Aisa on ainoa pilkunhässijä.
Nato on kuin hyökkäys kutsu putinille Suomeen.
Miksi Salekin alkoi ärsyttää, kun toinen on kiukkuinen, ja on jo annettu nootti, jos ottaa askeleen lähemmäksi. Alkaa tapahtumaan.
Kyllä Suomen puolustus on kyvykäs muodostamaan riittävän kynnyksen myös Putinille.
Koko ajan suurempi osa kansalaisista näyttäisi nyt tulevan sille kannalle, että Suomen puolustus ei ole tarpeeksi kyvykäs muodostamaan riittävää kynnystä. Tästä on Suomella karvaita kokemuksia. Vuonna 1939, kun naapuri hyökkäsi, se meidän kynnyksemme ei pidätellyt sitä yhtään ja lopputulos olisi ollut Baltian maiden kohtalo, ellei Stalin olisi pelännyt potentiaalista liittolaista. Ja se potentiaalinen ja Stalinin pelkäämä liittolainen ei ollut silloin Saksa kuten me historiaan tutustuneet tiedämme.
Toisen kerran Venäjän valtausyritys epäonnistui toisen liittolaisemme ansiosta. Ilman sitä Suomi olisi vallattu vuoden 1940 lopussa. Kuten hyvin muistamme tämä tuleva liittolaisemme oli siinä vaiheessa Saksa, joka pelasti itsenäisyytemme vuoden 1940 lopulla.
Nyt näyttää siltä, että valtiojohto on myös lukenut historian läksynsä ja on alkanut epäillä, että niinköhän se Suomen puolustus on riittävän kyvykäs nytkään.
Tarvitaan kyky hahmottaa reaaliaikaisesti tätä päivää. Vuoden 1939 tilannekuvalla ei tänä päivänä ole mitään virkaa.
Tarvittaisiin voimakas ihminen valtakunnan johtoon.
Onneksi meillä on vahva Niinistö, joka järjesti nopealla aikataululla tapaamisen USAn presidentin kanssa. Ja tapasi samalla matkalla myös kohtavia republikaaneja, koska heidänkin tapaaminen oli jatkon kannalta olennaista. Hyvä Sauli!!!
Nöyristelevä ja umpisuomettunut keskustalainen kuvittelee edelleen, että nöyristelemällä Suomi olisi turvassa.
En tiedä onko moinen enemmän säälittävää kuin halvelksittavaa?
Tarvittaisiin järkälemäinen munalukko.
-- ja munalukon näköispatsas sen neukkupatsashirviön tilalle.
Keskusta on "luonut turvallisuutta" nöyristelemällä ja nuoleskelemalla Neuvostoliiton ja Venäjän verisiä diktaattoreja. Keskusta keksi suomettumisen.
Hahha keskusta pettää aina.EUA Perukki Pekkarinen on Suomesta veli venäläisten kannattaja äänestyxissä
Näitä kepussa riittää maukkoja väykkiä ja edguja. Kyllä ruplat on kelvanneet vaan kun pääsi tuo kurssi romahtamaan.
Tämä lapualainen kansanedustaja Pasi Kivisaari ilmoittaa kannattavansa Naton jäsenyyttä. Hänellä ovat Paasikiven ja Kekkosen opetukset jääneet oppimatta. Nuori poikakin on vasta. Sotaan Venäjää vastaan on kova uho. Taitaa olla piilokokoomuslainen.
Tässä kukaan muu uhoa kuin Venäjän hullu johtaja. Sillä viiraa ja se on vaarallinen. Pitää hoitaa turvallisuus kuntoon.
Hullu on myös hän, joka ehdoin tahdoin provosoi sodan. Hullu ja tyhmä.