Ruotsissa ja ympäri maailmaa eläneet pakolaisuudessa eläneet baltit muistuttivat vähän ennen Neuvostoliiton romahdusta maidensa aikaisemmasta itsenäisyydestä tekemällä Itämerellä kiertomnatkan asian merkeissä. Retki suuntautui Helsinkiinkin, mutta tätä keskustan Matti Vanhanen ei kestänyt eikä hyväksynyt. Vanhanen kirjoitti lehteen (taisi olla kepun Suomenmaa) katkerasävyisen kirjoituksen, jossa hän haukkui virolaiset ja kaikki muut kyseisen matkan järjestämisestä.
Matti Vanhanen on siis mies, joka on halunnut kieltää jopa Baltian maiden vanhan itsenäisyyden muistelemisen. Tietysti hän vastusti myös naapurimaideme uutta itsenäisyyttä. Ja nyt tämä neuvostoagentti on Suomen eduskunnan puhemies. Hävettää.
Matti Vanhanen on siis mies, joka on halunnut kieltää jopa Baltian maiden vanhan itsenäisyyden muistelemisen. Tietysti hän vastusti myös naapurimaideme uutta itsenäisyyttä. Ja nyt tämä neuvostoagentti on Suomen eduskunnan puhemies. Hävettää.
Vastaukset 193
Vanhimmat
Jälkiviisautta. Tilanne oli tuohon aikaan myös Suomen osalta arka. Ei ehkä haluttu kiirehtiä asioiden edelle. Asiat kulkevat omalla painollaan, turha hötkyily on pahasta.
Kepulaista selittelyä. Suomi ei ollut tekemässä vielä tuolloin mitään päätöksiä. Vanhanen halusi vain estää balteilta kokoontumisen Suomessa. Matti Vanhanen on raukkamainen mies. Sitä hän oli Susanna Ruusustakin kohtaan.
Tämä menee täysin sivuun asiasta henkilökohtaisten kaunojen tasolle.
Älä selitä. Tässä keskustellaan Matti Vanhasen poliittisista linjauksista.
Samaa katselin. Kepu olla möllöttää tekemättä mitään. Vanhanen on tästä hyvä esimerkki.
Vanhanen oli tänään politiikka radiossa. "tarvitaan kansalta vahva mandaatti muutokseen nykyisestä linjasta". Se millainen mandaatti tarvitaan kun ollaan vaan, ei käynyt haastattelussa ilmi. Siis ollaan vaan ja odotetaan Putiinia.
Saarikko puhua pälättää, mutta onko kukaan kuullut hänen koskaan sanovan mitään?
Olisihan se melkoisnen saavutus lääketieteeltä, jos saataisiin kepulaiselle asennettua selkäranka.
Todennäköisesti limanuljaskasta ei löytyisi kiinnityskohtaa kuitenkaan.
Jos liimaisi seteleistä?
Siihen aikaan se oli samanlainen kuin Koivistollakin. Eli nihkeää oli poliitikkojen taipuminen uuden turvallisuuspoliittisen kehityksen edessä myös 1990-luvulla.
Aikajana huomioitava.
Saarikko on tosiaankin yksitoikkoinen paskanpuhuja. Jotta puhe kuulostaisi mielenkiintoisemmalta, hän sijoittaa aina välillä puhetulvansa joukkoon ilman mitään tarkoitusta kyllä-sanan.
Sotaa ja sodan lietsontaa ei Suomeen tarvita. Historiasta tulisi ottaa oppia, näköjään uusi siraisa sukupolvi ei ota oppia, vaan tekee samat sotaisat virheet. Valitettavasti.
Eduskunnan puhemies Matti Vanhaselle iso kiitos siitä, että palautti kansanedustaja Halla-ahon päiväjärjestykseen: "Eurooppaan ei kolmatta maailmansotaa"!
Venäjän ja Ukrainan sota tulee rajata Minskin sopimuksen mukaan molempia sotapuolia kuullen rauhaa varten. Siitä pitäisi lähteä eikä suinkaan esittää sodan laajenemista EU-maihin.
Suomessa tarvittaisiin nyt Kekkonen-Paasikivi linjaa. "Järki kädessä" aseiden sijasta.
Sodan lietsojilla näyttää olevan "järki jäässä".
Nato ei ole mitään "uutta turvallisuuspoliittista kehitystä".
Naton joukot ovat osallistuneet useisiin sotiin, joista on sitten poistuttu "häntä koipien välissä". Kun Suomi ei kuulu Natoon, suomalaisten sotilaiden ei ole tarvinnut käydä sotia Naton joukoissa.
Sodissa häviävät kaikki - myös maapallon ilmasto. Ainoastaan asetehtaiden omistajat hyötyvät. Molemmat isot ydinasevallat, USA ja Venäjä ovat maailman suurimpia aseidenvalmistajia.
Nyt saadaan luultavasti unohtaa tulevat sopimukset arktisten alueiden suojelusta?
Vanhanen, tuo salaman nopea analyysin mestari ja eri värikäs johtajatyyppi. Mistä kepu näitä junnaavia poliitikkoja poimii? Navetan perältä?
Entä Vanhasen naismaku?
Vanhanen on kallellaan Putinin puoleen. Nyt pitää ryhdistäytyä ja olla Suomen ja kansan puolella. Herää mies!!
Millä Vanhanen on sen Karpelankin pokannut? Hidas öllöttäjä.
Ruplan seteleistä.
Onko saarikko vanhasen salarakas. Onko vanhanen syöttänyt saarikon uuniperunoilla tuohon kuntoon? Vai onko vanhanen saarikon isä, kun molemmilla on niin samanlainen vasemmistopunikkien ajatusmaailma. Onko vanhanen viisaampi kuin afrikan kantaväestö? Onko vanhanen kepuleiden viisain?
Onko vanhanen pääaisankannattaja vasemmistohallituksessa? Onko saarikko parasta, mitä kepun vasemmistosiivestä löytyy. Pääsikö saarikko naiskortilla vai punikkikortilla kepun johtajaksi.
Tänään eduskunnan kyselytunnilla pääaisuri pelasti saarikon munaamasta itseään pahemmin, kun esti debaatin syntymisen. Saarikko selkeästi pimahti ja menee varmaan syömään uuniperunaa ja makkaraa ja kuuntelemaan lohdutuksen sanomaa.
Kuulemma oikein polvillaan kiitti ministeri salkustaan eräässä kepun suosimassa bilehotellissa matin huoneessa.Astrid Thors veti herneen nenään eikä poskeen moisesta tempusta.Liekkö totta pikkulinnut visersi somessa juurikin tässä aviisissa parisenkymmentä vuotta sitten tapahtuneesta.
Aloittajalla tuntuu olevan ongelmia itsensä ja menneisyytensä kanssa.
Matti Vanhanen oli rivikansanedustaja silloin.
Miksi kakolaisten toiminnasta ei löytynyt historiassa mainintaa Viron tueksi ?
Ei ole. Saarikko puhua pälpättää, mutta puheessa ei ole mitään sisältöä.
Viimeksi tänään, pitkänä perjantaina, Vanhanen iltasanomissa sanoo, jos ei sittenkään Natoon.
Matin olisi pitänyt syntyä Valko-Venäjälle. Nauttia siellä siellä kansansuosiota Lukashenkan juoksupoikana ja slaavilaisen aatteen kannattajana.
Vanhasen näkemys "maamme virallisesta ulkopoliittisesta kannasta" kuulostaa kovin Kekkoslovakialaiselta. Luulisi, että erityisesti eduskunnalla on oikeus ja velvollisuuskin puhua myös ulkopolitiikasta.
Vanhanen elää viekä Kekkosen ja yya:n aikaa. Silloin ulkopolitiikasta kirjoitettiin vain yhdenlaisia kirjoituksia ja arvioita. Vanhenenkin kirjoitti niitä ilmaisjakelulehteensä ja keskustalaisiin lehtiin.
Vanhanen on kokenut ja erittäin harkitseva poliitikko.
Palstan hölmöläisten arvostelu on asiatonta.
Vanhanen vastusti monin tavoin Viron itsenäisyyttä. Oliko se harkitsevaisuutta? Kekkosen aikana hän myötäili vain Kekkosta. Minkäänlaista omaa linjaa hänellä ei ollut. Vanhanen johti vain keskustan nuoria ja toimitti omistaaansa heikkotasoista ilmaisjakelulehteä. Yliopistostakin hän valmistui vasta lähes 50 vuoden iässä. Kaiken kaikkiaan Vanhasta voidaan nimittää luuseripoliitikoksi.
Vanhasen naissotkut todistavat, että Vanhanen on tasapainoton sekoilija. Harkintakyky puuttuu kokonaan.
Vanhanen on kokenut poliitikko.
Naisasiat kuuluvat yksityiselämään.
Kokeneet osaavat poliitikot osaavat hoitaa naisasiansakin. Vanhaseen ei voi luottaa missään.
Kokenut naistenmies....
Tärkeysjärjestys: Ruususet, tuppeen sahatut laudat, Nurmijärvi.... Ja Sitten Suomen asiat, jos ehtii.
Erittäin harkitseva tarkoittaa ettei kykene ratkaisuihin.
😅😅😅
Nuorisosäätiön rahat pitää myös muisstaa.
Vanhanen on paikoillaan pysyvä, analyysiin kykenemätön ja samaa liturgiaa toistava poliitikko. Tyypillinen olla möllöttäjä.
Vanhanen on myös pitkävihainen kostaja. Ruususta vastaankin hän ryhtyi oikeudenkäyntiin ilman mitään asiallista syytä.
Vanhanen luulee olevansa naistenmies. Naiset eivät kuitenkaan viihdy pitkään hänen kanssaan. Useimmat jättävät Matin viimeistään pari kuukauden kuluttua.
Kekkosen aikana elettiin sovussa ja tehtiin arvokasta rauhantyötä. "Sopulilauma" ei levittänyt yksipuolisesti sodan sanomaa.
Höpö. Höpö. Eduskunnan puhemies Matti Vanhasella ei ole ollut mitään "naissotkuja". Hän on erittäin arvostettu kansanedustaja ja valtiomies — ehkä tuleva presidentti.
Tärkeysjörjestys: valtion budjetti, lainsäädäntö, hallitusohjelma jne. Eduskunnan puhemiehen tehtävä, ministerin tehtävät, kansanedustajan tehtävät... Vanhasen meriittilista on arvokas ja julkisesti hyvin arvostettu.
Jokaisella on oma yksityiselämänsä, jonka kaivelu ei kuulu ikäville parjaajille.
Vanhanen ei kykenyt hoitamaan edes nais asioitaan. 💃👩❤️👨💋💕💣💥 Kuinka edes mitään poliittista tehtävää? Järkyttävä junnaaja.
Tärkeysjärjestys: Karpela, mertala, ruusunen ja moni muu. Vanhasen naissuhteet eivät kestä ja seiska kertoo syyn. Matilla on liian suuri... Ego.
Kuka muistaa, paljonko Matti Vanhanen sai Nuorisosäätiön rahoista?
Järkättiinkö sille nainen pääministerikaudeksi?
No mutta mutta vieläkös matti omistaa lomaosakkeet zell am seessä.Vai mikä bulvaani osti sen nuorisosäätiöltä?Vai oliko kyseessä uuniperunakellari matin punttimadon piilotukseen tai liotukseen?
Nyt nähdään ettei niillä ole tulevaisuutta jo Venäjä ei sitä heille suo .
Vanhanen on Jahvetti kaikessa muussa paitsi Naisissa.
Matti Vanhanen ei sentää Putinin tavoi nole raiskannut lampaita.
Kirjaa toki lähde.
Oisko seiska?
Tai Ruususen muistelmat.
Vanhanen pitäisi pistää syrjään kaikista poliittisista tehtävistään. Kepu, joka on rosvojen puolue, on kuitenkin hänestä täysin riippuvainen.
Matti on erittäin arvostettu poliitikko.
Tyhmä mustamaalaus ei tehoa keneenkään täyijärkiseen..
Iltalypsyssä ja naisten tansseissa kenties?
Vanhanen ei ole arvostettu, ei sinne päinkään. Kepun tupailloissa hänellä voi tosin olla vieläkin kannattajia.
Kepulaisten ajattelua on joskus vaikea ymmärtää vuosikymmenten kokemusten jälkeenkään.
Kepun tupailloissa hän on tosiaakin aika suosittu, se on totta.
Miten sitä vanhasta arvostettiin esim pressan vaaleissa? Muistaakseni joku entinen jalasmökki kepuli ja kotiryssän isä sai kaksi prossaa äänistä(pohjoisen kommunistit) jolla pesi vanhasen prosentilla. Vanhanen oli Suomen epäsuosituin henkilö presidentiksi. Jos lautakasajutut tai nuorisosäätiö olisi kaiveltu kunnolla auki, niin näinköhän Suomella olisi uusi rikollisen taustan omaava pääministeri?
Puppugeneraattori on ollut ahkerana täälläkin.
Kepulainen puppugeneraattori.
Odotellaan kesäkuun puoluekokousta ihan hiljaa paikallaan ollen.
Matti Vanhanen on nykyajan poliitikoksi outo. Hän ei osaa edes englantia, vaikka on opiskellut sitä jopa Englannissa. Lahjoja kieltenopiskeluun ei siis tunnu olevan. Onko muuhinkaan?
Vanhanen ei oikein saanut mitään aikaan kieltenopiskelussa, mutta ei hän onnistunut muissakaan opiskeluissa. Yliopistostaki hän valmistui vasta vanhana ukkona. Hän oli nahjus kerta kaikkiaan.
Ja tästä nahjuksesta kepulaiset suunnittelevat Suomelle presidenttiä!
Keskustapuolue on ollut vuosikymmeniä Neuvostoliiton/Venäjän taskussa. Matti Vanhanen on ollut taskun pohjimmaisena.
YYA-aika oli omanlaisensa. Se loppui 1991,eli yli 30 vuotta sitten.Sen jälkeen on kasvanut kokonainen uusi sukupolvi.
Myös Vanhasta tulee tänään arvostella viime vuosikymmenten tilanteen mukaan.
Arvostelijoilla ei näy olevan mitään käsitysta Vanhasen ansioista politiikassa aina pääministerin ja eduskunnan puhemiehen tehtäviä myöten.
Hän on arvostettu yli puoluerajojen,mikä tietysti palstan mitättömyyksiä harmittaa.
Koirat haukkuvat,karavaani kulkee.
Matti Vanhanen oli yksi Suomen suomettuneimmista poliitikoista. Kaikki mitä hän teki oli suorastaan hävettävää.
Vanhanen on ollut kehno päämisteri eikä hän ole ollut hyvä eduskunnan puhemiehenäkään. Vanhanen on päässyt näihin tehtäviin vain sen takia, että keskustalla ei ole ollut näihin virkoihin päteviä politikkoja. Keskustan tilanne on huono. Päteviä viranhaltijoita ei tahdo löytyä mihinkään. Siksi esim. Kurvisen ja Honkosen tapaiset nappulaliigalaiset ovat päässeet pitkälle.
Jonkun täytyisi kertoa tämä myös Matille!
Kyllä ja Persetaskun. Kaalisopan käry vienyt Vanhaselta järjen ja tolkun ja mul...
Virolaiset ja muut baltit tuntevat suurta vastenmielisyyttä Matti Vanhasta kohtaan. Vanhasen ei kannata mennä viralliselle vierailulle Baltian maihin.
Millä oikeudella puhut balttien puolesta?
Millä oikeudella sinä puhut Matti Vanhasen puolesta?
Millä oikeudella Matti puhuu omasta puolestaan. Lienee kepu kainalossa.
Vanhanen oli neukkujen taskussa. Nyt hän noudattaa venäläisten ohjeita ja määräyksiä.
Matti Vanhanen kohteli Susan Ruususta törkeästi. Miten mies, joka ei osaa kohdella naisystäväänsä asiallisesti, voi toimia kaikkien suomalaisten etujen ajajana?
Käytti ruususta hyväkseen ja hylkäsi kuin käytetyn kortsun.
Matti Vanhanen johti keskustanuoria vielä vanhana ukkonakin. Samanaikaisesti hän oli ilmeisesti Komsomolin jäsen.
Komsomolissa Vanhanen edustaa ikänsä puolesta keskustanuoria.
Eurooppa olisi turvallisempi paikka, jos Baltian maat eivät olisi itsenäistyneet ja NATO olisi hajotettu kylmän sodan päätteeksi.
Tyypillinen keskustalainen mielipide. Osaatteko te keskustalaiset hävetä mielipiteitänne?
Eurooppa olisi turvallisempi, jos Pekkariset, Lehtomäet ja Vanhaset olisivat Suomen puoella ryhdikkäästi, eivätkä lipoisi Putiliinia koko hela tiiden!
Jos Suomen ja Venäjän edut ovat vastakkain, kepu on aina Venäjän puolella.
Luettelit juuri tehtaankadun kepukentällisen viltissä.
Vanhanen junaili aikoinaan edeskunnassa ydinvoiman vastaisen ponnen. Se hidasti Suomen ydinvoimapolitiikkaa vuosilla ja maksoi suomalaisille veronmaksajille miljoonia. Vielä tänä päivänäkin Suomi kärsii Vanhasen ponnen vuoksi.
Vai presitetti tuosta jahkailijasta!
Matti Vanhanen on tullut kalliiksi suomalaisille.
Kaikesta huolimatta Matti Vanhanen on arvostetuimpia ja ahkerampi politikkoja.
Todella arvostettu yli puoluerajojen. Toisin kuin esimerkiksi P.Orpo.
Matti Vanhanen ei ole arvostettu poliitiikko. Vanhanen on epäluoyeyyava poliiykko, jolla ei ole myöskään harkintakykyä.
Eiköhän suurin jarru ollut aikoinaan Baltian maiden tunnustamiselle Mauno Koivisto.Onneksi Esko Aho oli nopea älyisempi,kuin presidentti.
Spermapankin puudeli aho hidasälyinen kesti vuosikymmeniä luopua lahjuksistaan vasta äskettäin.
Onko kakolaiset unohtaneet puolueensa häntä-heikin Ilkka Kanervan seikkailut?.
Ei taida Ilkallakaan enää seisoa kuin järki.
On muuten sivuutettu myöskin vallan turvallisuuspoliittisista keskusteluista.
Kaikki kakolaiset äijät on suuria naissankareita,kun örveltävät vapaalla.
Tämäkin on varmaan gallupeilla tutkittu ja nostaa ecoa entisestään.
Urho Kekkonen ja Matti Vanhanen tunnetaan innokkaimpina naissankareina. Kekkonen piti aina yhtä tai kahta rakastajatarta Sylvi Kekkosesta välittämättä.
Avaaja ei ole kyllä historiaa lukenut,eikä ymmärtänyt.
Tuolloin oli pressana Mauno Koivisto,joka arkaili virolaisten osalta ja Viron tunnustamisesta.
Onneksi oli Esko Aho pääministerinä,joka ajoi Viron tunnustamisen läpi.
Kakolaiset leijaili jossain pilvissä ja vasemmisto pelkäsi Venäjää.
Esko Aho on ollut lähes 10 vuotta venäläisen oligarkkien pankin palveluksessa.
Kokoomuksen "asiantuntijoilla" ei yleensä olekaan kysyntää ulkomailla.
Hommat hoidetaan suojatyöpaikkojen muodossa sisäpiirissä,kuten EU:n hommat.
Kokoomuslaisia on ollut kansainvälisissä viroissa enemmän kuin minkään muun suomalaisen puolueen edustajia.
Pääosin suojatyöpaikkoja ja palkkiovirkoja,
Suomessa kateus voittaa kiiman. Niin näyttää käyneen tässäkin ketjussa. Mikäli suomalaisten sivistystä arvioi Vanhaselle räkyttävien kautta, joutuu pitämään suomalaisia ala-arvoisina.
Vuoden 1991 tapahtumien osalta on todettava, että Suomi ei ollut koskaan tunnustanut Baltian valtioiden liittämistä Neuvostoliittoon. Sen vuoksi sen ei tarvinnut tunnustaa noita valtioita uudelleen.
Neuvostoliiton epäonnistuneen vallankaappausyrityksen jälkeen Suomi ryhtyi palauttamaan diplomaattisuhteita itsenäisiksi julistautuneisiin Baltian valtioihin. Se oli mahdollista siksi, että Venäjän federaatio oli tunnustanut valtiot itsenäisiksi.
Kiertopalkintoja vajavaisin edellytyksin.
Täytyy sanoa, että meidän vanha poliittinen koulukuntamme on hyvin, hyvin Venäjä-mielinen.
Täytyy sanoa ,että meidän kakolainen koulukuntamme on hyvin tyhmää.
En ole silti mikään Venäjän ihannoija-päinvastoin.
Kepulaiset ovat kylläkin ylivoimaisesti tyhmimpiä.
Äänestäjät ovat tajunneet lkepulaisten tyhmyyden. Aika pian kepun kannatus laskee alle 10 prosenttiin. Kokoomuksen kannatus nousee noin 25 prosenttiin. On siinä sitten vanhoilla kepulaisjäärillä ihmettelemistä.
Netissä räkyttäminen ei ainakaan ole älykästä. Tuskin Vanhasta vastaan räkyttävät keskustalaiset. Ketkä sitten mahtavat räkyttää. Täällä esitettyjen kannanottojen perusteella Kokoomus on varteenotettava vahtoehto. Ei uskoisi kykypuolueesta.
Missä kakolainen puolustusvaliokunnan pj Ilkka Kanerva lusmuilee,kun pitäis olla tekemässä tärkeitä päätöksiä ?
Ymmärtääkseni kepulaiset poliitikotkin hyväksyvät sen, että joskus on pakko olla sairauslomalla. Kekkonenkin oli sairauslomalla useaan otteeseen, vaikka vastuu oli koko maasta.
Mistä salaperäisyys,kun pj Orpo ja puoluejohtokaan ei ole saanut tietoa kikkeli-Kanervan tilanteesta.
Taisi ruveta Kanervalla vastuu painamaan liikaa.
Ei kakolaisista kannata välittää,ne elävät galluppien lumoissa.
Vanhasen on aika siirtyä pois politiikastaa. Venäjän taskussa olevaa a yya-poliitikkoa ei tarvita.
Luonto hoitaa näemmä Kokoomuksen Ilkka Kanervan.
Vanhasen kokemusta ja tietoa tarvitaan edelleen-sekös kokoomuslaisia jurppii.
Vanhasen harhaisia tietoja ei tarvita. Vanhanen on ollut useita kertoja väärässä Suomen kannalta hyvin tärkeissä asioissa. Matti on vähän tyhmä.
Ei niinkään tyhmä vaan pikemminkin hidasälyinen alkaa ikä painaa onnhan se jo vanha nimeltäänkin.
Eduskunnan puhemieheksi ei valita yleensä takarivin taaveja,vaan osaavia kansanedustajia.
Kokoomuksessa moni kakku päältä kaunis,sisältä täyttä p,,,aa.
Vanhanen edustava ja osaava edustaja!
Puhut täyttä asiaa. Kokoomuksesta ei ole kykyjä löytynyt valtiomiestasolle,muuta kuin kokoomuslaisten mielestä.
Niinistökin oli kansanliikkeen? ehdokas.
Kokoomuslaisuus jotenkin tylsistää ihmiset.
Sauli Niinistö on ollut muun muassa kokoomuksen puheenjohtaja. Sodan jälkeisen ajan suurin suomalaispoliitikko J.K. Paasikivikin oli aikoinaan kokoomuksen puheenjohtaja. Niinistön ja Paasikiven lisäksi kokoomuksella on ollut ja on suuri määrä erittäin kyvykkäitä poliitokkoja.
Onks tää taas kakon kieroilua ja kusetusta ,että Niinistä oli kansanliikkeen ehdokas?
Kakolla ei ole nykyisin suuria poliitokkoja.
On epäonnistuneita "kykyjä" Katainen , Stubb,Vapaavuori, Orpo jne,
Missä kokoomus,siellä sekaannus.
Kokoomus on gallupeissa selvästi suurin puolue. Myös aluevaaleissa ja ensi kevään eduskuntavaaleissa.
Mitäs siihen sanotte?
Taistolaiset, Kekkonen, Tuomioja, Halonen, Vanhanen...kenen ja keiden kimppuu seuraavaksi?
Miksikähän tätä kakolaisten "viisautta" ei huomaa muut kuin kakolaiset itse?
Muut huomaa vasta,kun ovat maksumiehinä aina ja iäisesti. Kuten sähkönsiirto,lannoitetuotanto,ilman ostaminen Saksasta jne.
Kokoomus ollut aina uudistusten jarruporukka eduskunnassa.
Tämän otsakkeen avaaja on tarkoitushakuisesti Matti Vanhasta nolatakseen satuillut otsikon,joka sitten oli samaa tasoa kuin tuppeen sahattu lankku syytös.
Sekös kokoomuslaisia jurppii,kun epäonnistuvat!
Matti Vanhasta ei ole nolattu väärillä syytösksillä. Kaikki on totta. Vanhanen hyökkäsi törkeällä tavalla virolaisten itsenäistymispyrkimyksiä vastaan. Virolaiset muistavat kaiken tämän. Vanhanen on Virossa inhottu ja vihattu mies.
Muisteleppa silloiset todelliset päättäjät. Esko Aho kannatti Viron itsenäisyyttä ja Mauno Koivisto oli hiljaa,kuin k..i sukassa.
Kokoomuslaisten kannasta ei ottanut selvää itse pirukaan
Elivät silloin vielä kuningaskunnan lumoissa.
Faktaa ei fiktiota ,kuten väitteesi.
Hölynpölyä.
Äärivasemmistoa lukuunottamatta kaikki Suomen puolueet kannattivat Viron ja muiden Baltian maiden itsenäistymistä.
Varovaisia piti tosin olla NL:n lopulliseen luhistumiseen asti.
Vanhasen varovaisten lausuntojen irrottelu asiayhteydestään on silkkaa typeryyttä,
Keskusta ja Kekkonen puolustivat Viron itsenäisyyttä julkisesti ,maan ollessa vielä Venäjän tossun alla.
Mutta kokokoomuslaisilla on tunnetusti huono ja valikoiva muisti.
Keskusta ja Kekkonen vastustivat Viron itsenäisyyttä. Kokoomus on ollut aina itsenäisen Viron kannattaja tukija. Siksi kokoomuksella on paljon ystäviä Virossa. Keskustalaisiin virolaiset suhtautuvat hyvin torjuvasti.
Virolaisten mielestä Suomen keskustalaiset ovat kommunisteja.
Suomalaisten mielestä kokoomuslaiset ovat vähän vähemmälle jääneitä ,paitsi kateudessa ja kaunassa.
Virossahan tää entinen kokoomuspolitiikko tappoi muijansa(virolainen) ja itsensä.
Täällä kirjoitetaan menestyvistä bisnesmiehistä Virossa.
Ota näistä kakolaisista selvää......
Jos kokoomuslaiselle on lusikalla annettu ei voi kauhalla vaatia.
Kokoomuslaiset ovat saaneet kaikkea eniten. Ei ihme, että kepulaisten, demareiden ja muidenkin on sitä vaikea kestää. Ei ihme, että kokoomus on Suomen suosituin puolue. Kokoomuksen kannatus on nykyisin kaksi kertaa suurempi kuin kepun. Kepu tekeekuolemaa, mutta kokoomuksella on edessään suuri tulevaisuus.
Paitsi ei järkeä,mutta röyhkeyttä!!!!!
Kokoomusta odottaa suuri paitsio tulevaisuudessakin.
Juontaa juurensa Holkerin ja Koiviston salaliittoon.
Vastapuolella oli osa kokoomusta ja keskusta.
Minkä taakseen jättää,sen edestään löytää.
Kokoomus kusettaa aina.
kok-kaikki on kaupan.
Kokoomuksen aateveljet maailmalla:
-Trumpilaiset rebuplikaanit Amerikassa.
- Orbanin oikeistopuolue Unkarissa
- Yhtenäinen Venäjä naapurissa-
Revipä siitä lopputulos.
Onneksi ei kako Suomessa valtapuolue.
Suomalaisilla sossuilla aateveljiä riittää: NL:n stalinistit, Maon kommunistit, Kim Jong-unin toveritja monet muut. Sosialistina on hyvä olla, kun aateveljiä kaikkialla.
Koirat haukkuu ja karavaani kulkee.
Onneksi kokoomuksella on vain rakkikoiran osa.
Kokoomuksella on Suomen johtavan puolueen osa. On hienoa olla kokoomuslainen. Sosialistit ja kepulaiset räksyttäjät yököttävät.
Hallitus tekee tärkeät päätökset ja kokoomus on sivuraiteella.
Ja kokoomus olkoon toiseksi suurin johtava oppositiopuolue.
Näin se menee kokoomusloiset.
Kukahan etsisi avauskirjoituksessa mainitun Vanhasen kirjoituksen käsiinsä ja julkaisisi sen vaikka tässä ketjussa.
Samaa toivon,koska epäilen katkeroituneen kokoomuslaisen olleen asialla.
Luulisi tekstin olevan tallella.
Tai muuten tulee näitä kokoomuslaisia tuppeen sahattuja lankkuja.
Tuppeen sahatut laudat olivat Vanhasen korruptiolautoja. Vanhasen Viro-kirjoitukset julkaistiin Vanhasen omassa lehdessä.
Kaiva todisteet esiin,että näemme. Lukisimme jutun suoraan kirjoituksesta, emme kokoomuslaista mutu tuntumaa asiasta.
Kokoomuslaista olettelua muuten,kuten aina,
Paljon porua,vähän villoja.
Kirjoitus todista että kepulaiset ovat todella tyhmiä. Siksi he kai Matti Vanhastakin kannattavat.
Vahva todiste,että kokoomuslaiset ovat jaossa vähemmälle jääneitä.
Siksi tukevat silmät ummessa Orpoa pirua.
Missä faktat kirjoituksesta?
Samasta syystä Paavo Väyrynenkin on edelleen suosittu keskustalaisten joukossa.
Faktat esiin kokoomusloinen.
Muuten olet ilmaan huutelija ,kuten Orpo piru.
Katselin juuri eduskunnan kyselytuntia ja totesin,että meillä on osaava ja edustava puhemies.
Toisin kuin joku vuosi sitten tämä Pohjanmaan harakka-akka (Rusakko).
Joka kyseli sote asioissa neuvoja avoimella puhelinlinjalla mehiläiseen ja terveystaloon.
Risikko on yksi Suomen pätevimmistä poliitikoista. Vanhanen ei sitä ole.
Älä nyt hyvä kokoomuslainen menetä mielenyterveyttäsi ,että valvot yöt ja kumoat faktoja.
Risikko oli hetken rusakko.
Ota nyt lääkityksesi ja mene nukkumaan.
Rusakko-kepulaisella viiraa pahasti päästä. Muu ei taida auttaa kuin lääkärissä käynti.
Kyllä oli ilo katsella puhemies Matti Vanhasen esiintymistä eduskunnassa Zelenskyn puhetilaisuudessa ennen ja jälkeen.
Osaava ja taitava ja hyvä puhuja.
Vanhanen on huono puhuja, suorastaan änkyttäjä. Mitä tulee puhemies Vanhasen puheen sisältöön, muut ovat sen kirjoittaneet. Vanhasen pitää vain lukea muiden tuottamaa tekstiä, eikä sekään tahdo aina sujua, ja Vanhasen englanti on todella huonoa.
Kerrattakoon, että Suomi oli tunnustanut Baltian valtioiden itsenäisyyden 1920-luvun alkupuolella. Kun Venäjän federaatio tunnusti Baltian valtiot itsenäisiksi 1990-luvun alkupuolella, Suomi ryhtyi palauttamaan diplomaattisuhteita ko. valtioihin. Uutta tunnustamista ei siis tarvittu.
Mauno Koiviston huomioi, että Baltian valtiot itsenäistyivät käytännössä ampumatta laukaustakaan. Se oli eräänlainen ihme. Suomen ulkopoliittisen johdon varovainen suhtautuminen oli paikallaan ja perusteltu. Luultavasti Vanhanen on kuulunut varovaisiin. Avauksen väite Vanhasen vastustamisesta kuulostaa hatusta vedetyltä.
Vanhasen ilkeily baltteja kohtaan ajoittuu aikaan, joka oli noin kaksi-kolme vuotta ennen Neuvostoliiton romahdusta ja Baltian maiden itsenäistymistä. Neuvostoliitto ja Matti Vanhanen saattoivat vain epäillä ja pelätä, että kehitys saattaa johtaa todellisiin itsenäistymispyrkimyksiin. Tässä tilanteessa Vanhanen kohdisti erittäin törkeän hyökkäyksen virolaisia ja muista baltteja kohtaan. Ilmeisesti Vanhanen sai toimeksiannon Moskovasta.
Pyydän esittämään edes yhden kohtuullisen luotettavan lähteen väittämällesi.
Onneksi kokoomukselle riittää korkeat gallup luvut,mutta se ei halua kuitenkaan päättämään Suomen asioista.
Kuvaavaa on ,että Petteri Orpo neuvottelee Ruotsin kokoomuksen kanssa Natoon liittymisestä ja tämä on kokoomuslaisille suuri uutinen.
Suomen hallitus vaihtuu ensi vuoden eduskuntavaalien jälkeen. Kokoomuksesta tulee silloin pääministeripuolue. Kepu ei pääse hallitukseen.
Joo toi sopii kahden oppositiopuolueen ulkopolitiikaksi.
Toivottavasti pysyvät sivuraiteilla.
Eikö kuitenkaan ollut Halosen ja Lipposen tavoin Stasin palveluksessa.
Vanhanen ei ollut johtotehtävissä maiden itsenäistyessä.
Feikki aloitus.
Kokoomuksen propaganta toimisto levittelee harhoissaan kaikenlaista uutista medialle.
Silloin ei sen mukaan kiinnitrtä huomiota kokoomuksen saamattomuuteen.
Kokoomuksen ja Putinin porukoille on yhteistä,että hyväksytään kaikki johdon taholta tulevat käskyt,ilman kritiikkiä.
Sen jälkeen joku kokoomusänkyrä toitottaa sitä samaa jankutusta päivästä toiseen keskustelupalstoilla.
Vanhanen vastusti Balttian itsenäisyyttä jo 1950-luvulla. Petteri Orpo
Petteri Orpo ei tiedä vieläkään,että Baltian maat ovat itsenäisiä.
Neuvostoliiton hajottaminen oli virhe.
Gorbatshovin olisi pitänyt olla luja ja estää Baltian maiden itsenäistyminen.
Matti Vanhanen on samaa mieltä. Gorba teki Matinkin mielestä virheen.
Höpö höpö
Matti Vanhanen yritti taannoin jopa estää Baltian maiden itsenäistymisestä puhumisen. Matin mielestä kaikki oli hyvin kun Batian maat kuuluivat Neuvostoliittoon.
Matti Vanhanen ei ollut silloin päättävässä asemassa, joten koko juttu on huuhaata.
Mene jo kokoomusänkyrä pääsiäislomalle.
Sinua ja kaltaisiasi änkyröitä tuskin kukaan kaipaa.
Kommunisti- tai kepuänkyränä en kehtaisi avata suutani.
Onko hampaissa vai aatteessa reikiä?
Nyt ampuu kokoomusänkyrä piiskatykillä. Tällaista odotettavissa,jos kako saa komennon.
Kokoomuksella Putinin johtamistyyli ja samanlaiset hännystelijät ympärillä.
Viinasen ollessa valtiovarainministeri,niin tyyyli oli suoraan Putinilta ,vaikka toteutti sitä pienemmässä virassa.
Viinanen pelasti Suomen konkurssilta. Olisit tyytyväinen hänen toimiinsa, mutta näin suuria asioita yksinkertainen kommari ei tajua.
Minusta on häpeällistä, että Suomen eduskunnan puhemiehenä on Matti Vanhasen tapainen Neuvostoliiton/ Venäjän mielistelijä.
Salamannopea analysaattori.
Mitenkäs on tilanne Petteri Orvon ja Ruotsin kokoomuksen Nato neuvottelujen suhteen?
Ei ole media mitään kertonut.
Kokoomuslainen Ilkka Kanerva johtaa puolustusneuvostoa Turun bunkkeristaan. Olisiko aika luopua paikastaan,eikä pitää kynsin hampain siitä kiinni,jos ei pysty hoitamaan hommiaan.
Putinin luottomies?
Turpa kiinni kommunisti Ilkka Kanerva on yksi Suomen kokeneimmista ja parhaimmista poliitikoista. Epäpätevät kommunistikansanedustajatkin ovat olleet sairauslomalla.
Vedäydy nyt kokoomushuijari jo pääsiäisen viettoon.
Eivät kaikki kokoomusta arvostavat ole kommunisteja.
Mutta kaikki kokoomuslaiset ovat yksisilmäisiä.
Ja nyt vastustanee natoa.
Kuka nimesi tämän Vanhasen horiskon ryhmän vetäjäksi, ei ole hyväksymässä eduskunnan enemmistö päätöstä, romuttaa koko järjestelmän .
Vanhanen, tuo eduskunnan todellisin naistenmies.
Kokoomuksen Timo Heinonen tuntuu tavoittelevan kovin sitä paikkaa. Se hänelle suotakoon.
Kuljettaa kyläkaunottaria eduskuntaan ja sen jälkeen kokoomuksen ääntenkerääjäksi.
Onnee vaan!
Mitä sä hourit,nyt en ymmärrä edes kirjoituksiasi ?
Miten etenee Suomen ja Ruotsin oppositiopuolueiden Nato neuvottelut?
Nato on maailman paras rauhanliike sanoi presidentti Ahtisaari ja sekös Mattia ketuttaa. Pitäisi vain olla möllöttää ja odottaa tupailtaa ja saatille pääsyä... Itärajan suuntaan.
Mikä merkitys ,muuta kuin julkisuus kokoomuksen Natoneuvotteluilla Ruotsin kokoomuksen kanssa.
Mutta antaa kokoomuksen sisarpuolueiden leikkiä hiekkalaatikkoleikkejään.
Todelliset Nato päättäjjät ovat eduskunnassa- Matti Vanhasen johdolla.
Koville se ottaa kokoomuslaisille,mutta Matti Vanhanen on rautaa.
Onko siis tulkittava, että avauksessa kerrotaan Ylikansallisen Kakoomuksen ulkopoliittinen doktriini?