Helou!
Mitenköhän menee johtojärjestys, kun katosta tulee musta, vihreäkeltanen, sininen ja johto joka on maalattu valkoiseksi. Lampussa vastaavasti ruskea ja sininen. Sokeripalaan oli valmiiksi kytketty maalattu valkoinen ja musta.
Kattolampun liitäntä
17
165
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaa kysyä siltä maalarilta minkä värisiä ne johdot oli ennen maalausta.
- Anonyymi
Meinaatko että joku maalari osaisi neuvoa valaisimen kytkennässä paremmin kuin suoli24 raati?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meinaatko että joku maalari osaisi neuvoa valaisimen kytkennässä paremmin kuin suoli24 raati?
Kyllä !!
- Anonyymi
Se vihreän keltainen on suojamaa. Jos lampussa vain kaksi johtoa, kytket ne niihin kahteen muuhun, koska lampussa ei ole suojamaata. Täysmettallilampuissa se olisi hyvä olla olemassa.
- Anonyymi
Täysmetallilamppuja ei tarvitse kytkeä mihinkään kun niistä ei mitään valoakaan pilkistä.
- Anonyymi
Tarkoitatko noilla kahdella niitä mitkä on jo sokeripalassa eli maalattu valkoinen ja musta?
- Anonyymi
Olis aika ostaa jo se 2€ koetinkynä
- Anonyymi
Koetinkynästä saakin todella monta aloitusta aikaiseksi !
- Anonyymi
Kyllä. Eilen ostin yhden magnumin lisää, taitaa olla jo viis
- Anonyymi
Maalattu valkoinen :DD Siellä on kattoa maalannut maalari vain sohinut. Se "valkoiseksi maalattu" on ruskea. Siellä on maadoitettu kruunuvalopiste, eli nolla (sininen), suojamaadoitus (kevi) ja kaksi vaihetta (musta ja ruskea). Ja seinässä kaksiosainen kytkin (5-kytkin). Kytke lamppu väri väriin ja lampun ruskea joko mustaan tai ruskeaan tai molempiin riippuen kummasta kytkimestä haluat valon toimivan, vai molemmista.
- Anonyymi
Nämä maalatut värit on aina vaikeita. Kannattaisi maalata kaikki johdot tummanvalkealla kevi-maalilla tai sitten vain teipata kaikki vaaleanmustalla nitto-teipillä, niin minkä tahansa johdon voi kytketä mihin tahansa, ja aina toimii (siis sulake toimii joka kerta). Paras vaihtoehto olisi, jos Okaro olisi tehnyt 0-luokan asennukset Okaron lain mukaan, niin silloinkaan ei olisi montaa johtoa, jotka olisi oikean värisiä. Sinne vielä NickNailer/BauHerr tekemään asennustarkastukset 16mm PEX-putkella ja lopulta vaihtamaan kaikki johdotukset S-tyypin MCMK:ksi, jossa on kevi valmiina.
- Anonyymi
Luuleeko aloittaja että jos johtimen maalaa toisella värillä, niin sen tarkoitus ja vaikutus muuttuu. 😁😁😁
- Anonyymi
En luule niin, vaan en tiennyt minkä värinen johto siellä alla on. Kun en sähköasioista niin paljon tiedä että tietäisin mikä johto on mitäkin varten :)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En luule niin, vaan en tiennyt minkä värinen johto siellä alla on. Kun en sähköasioista niin paljon tiedä että tietäisin mikä johto on mitäkin varten :)
No ei tullut mieleen että olisit puukolla vähän rapsuttanut maalia pois.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No ei tullut mieleen että olisit puukolla vähän rapsuttanut maalia pois.
Ei sulle tullu mieleen että voi olla hengelle hupaa jos alkaa johtoja puukottamaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei sulle tullu mieleen että voi olla hengelle hupaa jos alkaa johtoja puukottamaan.
No olisit sitten vaikka hampailla kalunnut vähän maalia pois, että näkyisi johdon väri.
- Anonyymi
Ei tuollaista voi tehdä, silloin ei olisi ollut syytä tämän aloituksen tekemiseen !!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei92102Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1181206- 891185
Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi51993Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli239985Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk63904- 84786
Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253776- 35709
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?43681