Meillä on joutoväkeä itselläkin

Lakkolaiset laittaa asetuksella metsiin marjoj́en poimintaan ja tiloille.
Jo tuhansia lakoissa, tai ylityökielloissa. Kyllä se voidaan hyvin tehdä.
Kun katsotaan Putin maahan, siellä ei edes kysytä että menetkö.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008654780.html
282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Jospa meilläkin kesällä jo sotatila, silloin ei tarvita kuin käsky vain lakkolaisille.
Lakkolaiset huilanneet 1.1 lähtien niin jaksavat pidempää päivää poimia marjoja.

Venäjä aikoo julistaa maahansa perjantaina sotatilan. Tämä tapahtuu sen vuoksi, että maan sisäistä sensuuria voidaan tiukentaa ja kaikenlainen protestointi kieltää ja tukahduttaa ns. laillisesti. Venäjän sotatoimien arvostelemisestä säädettäneen 15 vuoden vankeusrangaistus.

Tämä kaikki kertoo tietysti siitä, että Venäjän johto alkanut aistia suuria ongelmia maan omien kansalaisten lojaalisuudessa.

Jos huhut ovat totta, toimien ainoa hyvä puoli on siinä, että ehkä maassa alettaisiin ihmetellä, miksi pienen sotilasoperaation vuoksi maahan pitäisi julistaa sotatila. Sotatilan julistamisella on myös se vaikutus, että venäläiset alkavat toden teolla huolestua tilanteen kehittymisestä varsinkin, jos heitä aletaan sotatilain nojalla pitää uutispimennossa. Paniikki Venäjän johdon parissa kasvaa ja silloin saattaa tulla yllättäviä virheitä, jos kaikkia vaikutuksia ei osata ennakoida.

Ruplan kurssin romahdus, uhkaavan jyrkkä talouden notkahdus ja sotatilain avulla mahdollisesti saatava uutispimennys suistavat Venäjää koko ajan lähemmäs Pohjois-Korean mallia.

Äänestä

Koska aloittaja aikoo itse mennä töihin?
Ilmeisesti Kelalta niin kovat sanktiot ettei töihin uskallakajota.
Pikkasen syrjäsilmällä vilkaisee ainoastaan.

Viljelijätkin saavat vielä loikoilla lähes pari kuukautta ja sitten pari viikkoa ähellystä.
Kunnes syksy saa ja joku jää ilman.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Lakkolaiset laittaa asetuksella metsiin marjoj́en poimintaan ja tiloille.
Jo tuhansia lakoissa, tai ylityökielloissa. Kyllä se voidaan hyvin tehdä.
Kun katsotaan Putin maahan, siellä ei edes kysytä että menetkö.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008654780.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu