Tieto Niinistön USA:n matkasta tuli lyhyellä varoitusajalla ja tiedote on ympäripyöreä. Se lisää epävarmuutta Suomen turvallisuuspolitiikasta niin kotimaassa kuin ulkomailla. Suomen sotilaallinen liittoutumattomuus ja itsenäinen puolustus on pitänyt meidät kansainvälisten ristiriitojen ja spekulaatioiden ulkopuolella.
Niinistön matka synnyttää spekulaatioita tästä linjasta. Me tiedämme, miten huolissaan Venäjä on strategisten rajanaapureiden Nato-jäsenyydestä. Pyrkimys Naton jäsenyyteen on Ukrainan sodan syy. Niinistö voi viedä meidät Ukrainan tielle. Tämä on yllättävää, koska hän on aiemmin korostanut malttia ja sitä, että tässä kriisitilanteessa Naton jäsenyyttä ei pidä hakea.
Niinistöltä kaivataan hyvin pikaista selvitystä matkansa päämääristä. Yhden nettipohjaisen poikkeuksellisessa tilanteessa tehdyn mielipidekyselyn perusteella hänellä ei ole Suomen kansalta valtuutusta riskeerata kansalaistemme turvallisuutta.
Niinistön USA:n matka on turvallisuusriski
6
198
Vastaukset
- Anonyymi
Ei Suomen tarvitse teille arvon itänaapurit selitellä mitään. Ulkoministerinne Lavrov taisi sanoa tovi sitten, että suvereenina valtiona Suomi tekee omat päätöksensä turvallisuuslinjojensa suhteen. Eikö se muista enää sanoneensa noin?
Paskapuhetta, että hyökkäyksenne,,, siis rauhanturvaoperaationne tai "erikoisoperaationne" syy olisi estää Ukrainan Natoon liittyminen. Itse päällikkönne, Puuttin, sanoi suu vaahdoten, pelkäsin että se puree leegonsa poikki puhuessaan, että rauhanturvaajanne menevät Ukrainaan estämään kansanmurhaa ja etsimään natseja. Natosta Puuttini ei puhunut mitään. Natseja ei ilmeisesti ole löytynyt, mutta kansanmurha on totta. Putin on onnistunut tapattamaan jo noin 7000 venäläistä nuorta poikaa ja miestä rauhanturvatehtävissä. Melko sotaisen oloinen määrä ruumiita kotiin kuljetettavaksi.
Turvallisuusuhkaahan ei Niinistön matkasta pitäisi olla, koska olette aina heilutelleet huulianne maidemme välisen ystävyyden merkeissä, kuten teitte veljeskansa Ukrainalle. Saatte spekuloida ihan keskenänne mitähän se Niinistö mahtaa USA:n kanssa jutella. Miten teitä nyt on alkanut kiinnostamaan Suomen tekemiset? Alkaako olla kaverit kortilla ihan omien toimien tiimoilta? - Anonyymi
Biden ja Nato pyytää SUOMEN tykistöltä tarvittaessa hieman apuja. Jos sattuu että Putinin mielenhäiriö jatkuu eikä hän saa siihen tarvittavaa hoitoa, eikä joku sankari ehdi häntä eliminoimaan. NOOOH saatetaanhan me hieman jelpata. Mutta sen Naton täysjäsenyyden (johon me kyllä liitytään) täytyy sitten tulla ihan suht` edullisesti.
- Anonyymi
Turha presidentti menee tapaamaan toista turhaa presidenttiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ylläpito on poistanut tästä viestin sääntöjen vastaisena.
Kysyimme neiuvoa.
- Anonyymi
Putin varoitti Niinistöä tänään 4.3.2022 eskaloimasta tilannetta. Ymmärtääkö Niinistö ja hänen esikuntansa riskit?
- Anonyymi
Haravoi metsää.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko sinulla nainen sen miehen kanssa ihan älytön juttu?
Vai mitä se tämä kaikki teidän pelinne täällä oikein on? Jospa se on vain sellaista kevyttä ja ohimenevää ihastumista..? Taitaa olla. Niin minä nyt vä1322069Oho! Susanna Laine Puoli seiskassa: "Kuinka outoo..." - Anniina Valtoselta suloinen viesti
Herttaista meininkiä Susanna ja Anniina! Kunnon naisenergiaa ja toisen tsemppaamista! Susanna Laine on juontaja ja näyttelijä, joka juonsi Puoli seit71483- 54997
Lopullinen varmistus. Suomi ja Ruotsi eivät liity Natoon
Suomen ja Ruotsin liittyminen Natoon on estetty Erdoganin toimesta: https://www.is.fi/politiikka/art-2000008826412.html Tämä on pieni askel Erdogani357886Karmeita juttuja tapahtuu
Pyöräilijä kuoli törmättyään betoniporsaaseen alikulkutunnelissa Kankaanpäässä – Tunneli oli pimeä, koska edellisyönä oli alkanut ”kesäsammutus”.31828188 - 8 oli Natoäänestyksen tulos eduskunnassa
Nytkö sitten pulinat pois, kun on kansan(edustajat) puhuneet. Poissa oli 3 kansanedustajaa.416824Taidat mies olla sellainen
että minne menetkin,saat naiset ihastumaan itseesi.....vähän luulen,että useampi nainen on jäänyt kiinni sinuun....olet lempeä ja itsevarma,hymyilet j33817Miksi syntymättömien lasten oikeutta elämään puolustavat saamme kurat niskaamme?
😏 Eikö yhteiskunnan tule puolustaa sen heikoimpia ja seuraavaa sukupolvea joka tilanteessa?477804Rantis vähän pyöristynyt?
Nikosta nyt tänään julkaistut kuvat näyttävät hänen olevan varsin hyvävointisen näköinen. Syyttäjähän ei vaadi hänelle lisää vankeutta tästä toisen s72776Älä luovuta vielä
jos vaan tykkäät. Otan yhteyttä jossain vaiheessa (mieheen), jos tää ei muuten onnistu.51680