Tuli tässä mieleen???

Anonyymi

Repikö Karjalaisen päätoimittaja silloin aikanaan sen sotilaspassinsa kun kontiolahden varuskunta lakkautettiin..(Pasi Koivumaa) Nyt kun tuntuu niin natokiimassa olevan että julistaa sen autuutta joka päivä,hyvä syyy lopettaa lehdentilaus..

14

1048

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sanomalehti Karjalainen on pelkkä kokoomuksen ja naton mainoslehtinen tänä päivänä,ei peitellä enää puolueettomuutta millään tavoin..

      • Anonyymi

        Mutta kun vasemmistoliittokin on muutamaa jäärää lukuun ottamatta kääntynyt Naton kannalle! Oletko pudonnut kelkasta?


    • Anonyymi

      Ei repinyt mutta teki muuta sen suhteen..
      Kotimaa
      Karjalaisen päätoimittaja palautti sotilaspassinsa - puolustusministerille

      Sanomalehti Karjalaisen päätoimittaja Pasi Koivumaa toteutti ukaasinsa.

    • Anonyymi

      Karjalaisen päätoimittaja kehottaa palauttamaan sotilaspassit
      veikkoluomi
      Veikko Luomi
      9.2.2012 18:23
      päivitetty 9.2.2012 18:23
      20

      Karjalainen-lehden päätoimittaja Pasi Koivumaa vihjaa kolumnissaan 9.2.2012 palauttavansa sotilaspassinsa.

      Hän kirjoittaa mm.

      harkitsen tässä tilanteessa vakavasti sotilaspassini palauttamista. Kehotan kaikkia pohjoiskarjalaisia pohtimaan tätä samaa.

      Pidän sotilaspassin palauttamisvihjausta halpahintaisena kiukutteluna demokraattisessa maassa säädetyssä järjestyksessä tehdystä puolustusvoimia koskevan päätöksen valmistelusta.

      Suorastaan törkeänä pidän sitä, että kyseessä on upseeri, joka kehottaa muita pohtimaan samaa.

      Tällainen kiukuttelu ei muuttane Pohjois-Karjalan Prikaatista tehtyä suunnitelmaa. Maanpuolustustahtoa se sen sijaan nakertaa.

      Jos olisin yliluutnantti Koivumaan kriisiajan tehtävästä päättävässä asemassa, joutuisin toteamaan, ettei yliluutnantille ole käyttöä puolustusvoimien reservissä.

      ***

      Päätoimittaja
      Pasi Koivumaan kolumni
      0

      • Anonyymi

        Ei huolta. Ei yli 60 vuotiailla ole käyttöä reservissä muutenkaan, tuskin edes tällä Koivumaan arvostelijalla. Mutta ainahan voi kiihkoilla jos ei muuhun pysty.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei huolta. Ei yli 60 vuotiailla ole käyttöä reservissä muutenkaan, tuskin edes tällä Koivumaan arvostelijalla. Mutta ainahan voi kiihkoilla jos ei muuhun pysty.

        Sen verran vielä että kyllä minunkin maanpuolustustahtoni lopahti kerralla kun varuskuntamme vietiin hurrikoplan toimesta, olkoonkin vaikka kuinka säädetyssä järjestyksessä tehty päätös. Kyllä valtiovallan vastuulla on pitää maa sellaisena että kaikilla on motivaatio sitä puolustaa. Svenska talande bättre folk ei sitä tee.


    • Anonyymi

      Natoon liittymisessähän on kyse että annetaan puolustus toisten käyttöön,mitä isänmaallisuutta siinä on?

    • Anonyymi

      Haluisin tämän lauseen Koivumaa vannoo käsi käsi tai sormet raamatulla,eikä tee mitään pirun valaa!!
      Näkökulma: Vastoin luuloja Suomen Nato-jäsenyys ei tuo suuria sotilasmenoja ja ulkomaisia pakko-operaatioita sinkkiarkkuineen.

      • Anonyymi

        Koivumaan Karjalainen painetaan Venäläiselle sanomalehtipaperille, joten ei kait se muutenkaan voi yhteistyökumppaniansa vastaan taistella saatikka kirjoitella.
        Parempaahan se venäläinen paperi on kun sitä ei ole ollut tekemässä suomalaiset työntekijät jotka vielä kuuluu liittoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koivumaan Karjalainen painetaan Venäläiselle sanomalehtipaperille, joten ei kait se muutenkaan voi yhteistyökumppaniansa vastaan taistella saatikka kirjoitella.
        Parempaahan se venäläinen paperi on kun sitä ei ole ollut tekemässä suomalaiset työntekijät jotka vielä kuuluu liittoon.

        Ei paineta. Lehteä lukien tietäisi päätoimittajan sanoneen, että ennen saa lehti jäädä painamatta kuin että se painetaan venäläiselle paperille. Tällä hetkellä paperi tulee Saksasta, ja tämä kerrottiin tällä viikolla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei paineta. Lehteä lukien tietäisi päätoimittajan sanoneen, että ennen saa lehti jäädä painamatta kuin että se painetaan venäläiselle paperille. Tällä hetkellä paperi tulee Saksasta, ja tämä kerrottiin tällä viikolla.

        Mihinkähän ne sitten käyttää sitä venäläisten rekkojen tuomaa paperirullalastia jota tulee sinne jatkuvasti. Nythän se tietysti loppuu kun sieltä ei enää tuoda mitään, mutta onneksi papoeria saa saksasta niin ei tarvitse suomalaista ostaa.


    • Anonyymi

      Uskallan veikata että sen jälkeen kun ollaan onnellisesti natoliitossa ja osallistutaan niiden rauhan operaatioihin niin lippuja on suomessakin liput roikkuvat enemmän puolitangossa.

    • Anonyymi

      Kun nyt on ollut tuo reservistä eroaminen tapetilla niin sitä vaan ihmettelet että jos reserviin eläkkeelle siirtynyt kapiainen päättää erota reservistä niin eikös tuolta silloin pidä ottaa sotilaseläkekin pois? Miten lienee? On tainnut joiltakin rauhanaikainen sotaisuus vähän karista kun peli kovenee. Siis maailmanpolitiikassa, ei muuten...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      320
      6272
    2. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      66
      4120
    3. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      41
      3485
    4. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      77
      3378
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      85
      3310
    6. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      181
      3222
    7. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      102
      2678
    8. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      57
      2484
    9. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      215
      2358
    10. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      78
      2113
    Aihe