Tuli tässä mieleen???

Anonyymi

Repikö Karjalaisen päätoimittaja silloin aikanaan sen sotilaspassinsa kun kontiolahden varuskunta lakkautettiin..(Pasi Koivumaa) Nyt kun tuntuu niin natokiimassa olevan että julistaa sen autuutta joka päivä,hyvä syyy lopettaa lehdentilaus..

14

1032

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sanomalehti Karjalainen on pelkkä kokoomuksen ja naton mainoslehtinen tänä päivänä,ei peitellä enää puolueettomuutta millään tavoin..

      • Anonyymi

        Mutta kun vasemmistoliittokin on muutamaa jäärää lukuun ottamatta kääntynyt Naton kannalle! Oletko pudonnut kelkasta?


    • Anonyymi

      Ei repinyt mutta teki muuta sen suhteen..
      Kotimaa
      Karjalaisen päätoimittaja palautti sotilaspassinsa - puolustusministerille

      Sanomalehti Karjalaisen päätoimittaja Pasi Koivumaa toteutti ukaasinsa.

    • Anonyymi

      Karjalaisen päätoimittaja kehottaa palauttamaan sotilaspassit
      veikkoluomi
      Veikko Luomi
      9.2.2012 18:23
      päivitetty 9.2.2012 18:23
      20

      Karjalainen-lehden päätoimittaja Pasi Koivumaa vihjaa kolumnissaan 9.2.2012 palauttavansa sotilaspassinsa.

      Hän kirjoittaa mm.

      harkitsen tässä tilanteessa vakavasti sotilaspassini palauttamista. Kehotan kaikkia pohjoiskarjalaisia pohtimaan tätä samaa.

      Pidän sotilaspassin palauttamisvihjausta halpahintaisena kiukutteluna demokraattisessa maassa säädetyssä järjestyksessä tehdystä puolustusvoimia koskevan päätöksen valmistelusta.

      Suorastaan törkeänä pidän sitä, että kyseessä on upseeri, joka kehottaa muita pohtimaan samaa.

      Tällainen kiukuttelu ei muuttane Pohjois-Karjalan Prikaatista tehtyä suunnitelmaa. Maanpuolustustahtoa se sen sijaan nakertaa.

      Jos olisin yliluutnantti Koivumaan kriisiajan tehtävästä päättävässä asemassa, joutuisin toteamaan, ettei yliluutnantille ole käyttöä puolustusvoimien reservissä.

      ***

      Päätoimittaja
      Pasi Koivumaan kolumni
      0

      • Anonyymi

        Ei huolta. Ei yli 60 vuotiailla ole käyttöä reservissä muutenkaan, tuskin edes tällä Koivumaan arvostelijalla. Mutta ainahan voi kiihkoilla jos ei muuhun pysty.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei huolta. Ei yli 60 vuotiailla ole käyttöä reservissä muutenkaan, tuskin edes tällä Koivumaan arvostelijalla. Mutta ainahan voi kiihkoilla jos ei muuhun pysty.

        Sen verran vielä että kyllä minunkin maanpuolustustahtoni lopahti kerralla kun varuskuntamme vietiin hurrikoplan toimesta, olkoonkin vaikka kuinka säädetyssä järjestyksessä tehty päätös. Kyllä valtiovallan vastuulla on pitää maa sellaisena että kaikilla on motivaatio sitä puolustaa. Svenska talande bättre folk ei sitä tee.


    • Anonyymi

      Natoon liittymisessähän on kyse että annetaan puolustus toisten käyttöön,mitä isänmaallisuutta siinä on?

    • Anonyymi

      Haluisin tämän lauseen Koivumaa vannoo käsi käsi tai sormet raamatulla,eikä tee mitään pirun valaa!!
      Näkökulma: Vastoin luuloja Suomen Nato-jäsenyys ei tuo suuria sotilasmenoja ja ulkomaisia pakko-operaatioita sinkkiarkkuineen.

      • Anonyymi

        Koivumaan Karjalainen painetaan Venäläiselle sanomalehtipaperille, joten ei kait se muutenkaan voi yhteistyökumppaniansa vastaan taistella saatikka kirjoitella.
        Parempaahan se venäläinen paperi on kun sitä ei ole ollut tekemässä suomalaiset työntekijät jotka vielä kuuluu liittoon.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koivumaan Karjalainen painetaan Venäläiselle sanomalehtipaperille, joten ei kait se muutenkaan voi yhteistyökumppaniansa vastaan taistella saatikka kirjoitella.
        Parempaahan se venäläinen paperi on kun sitä ei ole ollut tekemässä suomalaiset työntekijät jotka vielä kuuluu liittoon.

        Ei paineta. Lehteä lukien tietäisi päätoimittajan sanoneen, että ennen saa lehti jäädä painamatta kuin että se painetaan venäläiselle paperille. Tällä hetkellä paperi tulee Saksasta, ja tämä kerrottiin tällä viikolla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei paineta. Lehteä lukien tietäisi päätoimittajan sanoneen, että ennen saa lehti jäädä painamatta kuin että se painetaan venäläiselle paperille. Tällä hetkellä paperi tulee Saksasta, ja tämä kerrottiin tällä viikolla.

        Mihinkähän ne sitten käyttää sitä venäläisten rekkojen tuomaa paperirullalastia jota tulee sinne jatkuvasti. Nythän se tietysti loppuu kun sieltä ei enää tuoda mitään, mutta onneksi papoeria saa saksasta niin ei tarvitse suomalaista ostaa.


    • Anonyymi

      Uskallan veikata että sen jälkeen kun ollaan onnellisesti natoliitossa ja osallistutaan niiden rauhan operaatioihin niin lippuja on suomessakin liput roikkuvat enemmän puolitangossa.

    • Anonyymi

      Kun nyt on ollut tuo reservistä eroaminen tapetilla niin sitä vaan ihmettelet että jos reserviin eläkkeelle siirtynyt kapiainen päättää erota reservistä niin eikös tuolta silloin pidä ottaa sotilaseläkekin pois? Miten lienee? On tainnut joiltakin rauhanaikainen sotaisuus vähän karista kun peli kovenee. Siis maailmanpolitiikassa, ei muuten...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      65
      4444
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      100
      3706
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      108
      3331
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      21
      1896
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      87
      1129
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      89
      873
    8. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      831
    9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      105
      817
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      23
      774
    Aihe