Mikä on teidän mielestä paras tamponi merkki?

Anonyymi

Moi! Olen 15 vuotias tyttö ja minun kuukautiset ovat normaalit tai ne tuntuu vähän runsailta ( en tiedä miten selittäisin paremmin ) ja haluaisin alkaa käyttämään tai edes kokeilla tamponia. Olisiko teillä suosituksia mitä merkkiä ja mitä kokoa kannattaa käyttää. Olen pari vuotta sitten koittanut tamponia ja se oli ob mini ja se oli ehkä hieman vaikeaa saada sinne tarpeeksi syvälle yms. Haluaisitteko kertoo??

3

707

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koko menee yhteen vuodon suuruuden mukaan. Niinä päivinä jolloin vuotoa on enemmän niin itse käytän näitä https://www.tokmanni.fi/tamponi-32-kpl-procomfort-super-3574661011295

      Ja kun vähän vähäisempää ihan alussa ja lopussa, niin tätä. https://www.tokmanni.fi/organic-tampon-normal-16-kpl-6414100889252

      Minustakaan en saa tamponia koskaan nyt mitenkään kunnolla syvälle, kun sormet vaan on vähän lyhyemmät, mutta kun laittaa jotain intiimivoidetta tampoonin päähän ja pukee kertakäyttökäsineen siihen käteen jolla sen työntää emättimeen niin menee hyvin paikoilleen.

      En tiedä miten muilla naisilla tämä menee mutta tampooni ei aina ole mulla ainakaan 100% pitävä, vaan pidän myös pientä ohutta suojaa lisänä runsasvuotoisina päivinä, mutta ne toimivat ratkaisut löytyy vain itse kokeilemalla.

      • Anonyymi

        Se huono imukykly voi johtua siitä voiteesta tamppoonissa.Eihän se veri imeydy kunnolla kun se voide estää veren imeytymisen.


    • Anonyymi

      No en tunne paljoa muita kuin Ob ja onko nykyään Tampaxeita? Tampaxista en pitänyt, musta helpompaa laittaa ilman asetinta ja ne ainakin aiemmin laajeni vaan pituussuuntaan.

      Olen vähän urautunut ja käytän vain Ob. Ne toimii ihan hyvin.

      Libresselläkin taitaa nykyään olla tamponeita ja varmaan jotain halvempia merkkejä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      118
      1169
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      79
      1140
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      611
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      548
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      17
      521
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      513
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      475
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      452
    9. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      112
      451
    10. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      15
      426
    Aihe