Venäjä on edelleen lähinaapurimme ja tärkein kauppakumppanimme. Kasakka vie kaiken -ryssävihalausuntojenkin jälkeen on syytä muistaa että suomalaisten yritysten ja tuotteiden on päästävä Venäjän markkinoille. Natoon on siis opittava suhtautumaan tältä pohjalta, kuuluimme siihen tai emme. Putin väistyy lopulta ja Ukrainakin alkaa korjata suhdetta naapuriinsa. Venäjästä tuskin tulee Euro-maata, mutta suunta yhteistalouden elpymiseksi on lopulta käynnistyttävä.
Joku on unohtanut lisätä jäitä hattuunsa. Tämä on liennytyspuhe jonka olisi jonkun muun pitänyt kertoa.
Jäitä hattuun
8
116
Vastaukset
- Anonyymi
"Venäjä on edelleen lähinaapurimme ja tärkein kauppakumppanimme."
Potaskaa! Venäjä on viidenneksi tärkein kauppakumppanimme, mutta ei kauan. - Anonyymi
Duunarit tässä taas kärsii kaikki mahdolliset kulutus hinnat nousee pikku hiljaa pilviin asti,viva la venäjä,viva la putin . New world orderin che cuevara
- Anonyymi
Jos haluaa rahoittaa lasten tappamista ja siviilien teurastamista niin mikäs siinä sitten.
- Anonyymi
Kyllä venäläiset nyt pissivät omiin muroihinsa. Tuon sodan jälkeen venäjän talous on romuna. Jo ennestään tilanne oli huono, keskipalkan ollessa 500eur/kk. Nyt korot on taivaissa ja venäjän talous on umpikujassa.
- Anonyymi
"Kyllä venäläiset nyt pissivät omiin muroihinsa. "
Olen saamaa mieltä! Putin on ampunut itseään päähän ja tehnyt Venäjästä hylkiövaltion niin pitkäksi aikaa, kun hän on diktaattorina. Ei ehkä kovin kauan. Historiassa on esimerkkejä siitä, miten valtansa sokaisemat vallanpitäjät on pudottanut maan tasalle oma väki.
Aeroflot on sen verran fiksu lentoyhtiö, että lopettaa kaikki ulkomaanlennot paitsi Valko-Venäjälle menevät. Näin Putin ja Lukashenka voivat yhä kaveerata. Ei kannata lentää tyhjiä koneita ympäri maapalloa, etenkin kun Eurooppaan ja USA:han ei edes ole lupa lentääkään.
- Anonyymi
Ja suomalaisyritysten olisi aika päästä eroon kaupasta venäläisten kanssa. Syykin on selvä, 500 euron keskipalkan ollessa vallitseva palkkataso, suomessa ei kannata oikein valmistaa mitään tavaraa, jota venäläisillä olisi varaa ostaa.
- Anonyymi
Pitkällä aikavälillä, jos Venäjä lopettaa diktatuurin, jonkinlaiset kauppasuhteet saattavat palautua, mutta luottamuksen palautumisessa voi mennä erittäin pitkään.
Nyt lähiaikoina, ainakin niin kauan kuin putin on vallassa, ei kannata edes puhua että länsimaat lopettaisivat talouspakotteita, ei tule tapahtumaan. Pikemminkin pakotteiden kohteiksi voi joutua myös kiina. - Anonyymi
Antakaa Venäjällä asuville venäläisille vihdoinkin ihmisoikeudet ja sananvapaus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site425811Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714555Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto464312SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564101SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt873700Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä
Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään593199SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het482406Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?332277Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat422049En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha81104