Sodan syttymiseen tarvitaan, että...

...kahdessa maassa on typerät johtajat.
No Venäjällähän sellainen jo on, mutta nyt alkaa vaikuttaa siltä, että meilläkin....!
1752
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Toisen maailmansodan jälkeisen puolueettomuuspolitiikkamme ansiosta olimne pitkään kaikkien konfliktien ulkopuolella.
Nyt olemme porvarien johdolla hivuttautuneet sotien osapuoleksi.
Kun olet jonkun puolella, olet jotakin vastaan.
Onko se viisasta politiikkaa?

Äänestä
  • Natsi-Venäjällä on tunnetusti tomppelit trollit ja vielä idioottimaisempi führer.

    Äänestä

  • En missään nimessä äänestä Kokoomus koska olen duunari. Mutta Puuttinin mielenvikaisuu ei johdu Kokoomukseta.
    Enkä elä Kekkosen hurmoksessa, sekä talvisota hurmoksessa.
    Meillä on rajanaapurissa sairas henkilö maan johdossa. Ainua pelastus on Nato.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    En missään nimessä äänestä Kokoomus koska olen duunari. Mutta Puuttinin mielenvikaisuu ei johdu Kokoomukseta.
    Enkä elä Kekkosen hurmoksessa, sekä talvisota hurmoksessa.
    Meillä on rajanaapurissa sairas henkilö maan johdossa. Ainua pelastus on Nato.

    Putinia ei Suomen tarvitse pelätä, Putin on jo viimeisellä polullaan.
    Talouspakotteet nostavat Venäjän kansan Putinia vastaan ja polun pää on siinä.

    Äänestä

Liittoutumattomuuskin on historiaa salen ansiosta.

Äänestä
  • 😂😂😂😂Koita parempaa trolli.

    Äänestä

Eipä tarvii mielistellä lastenmurhaajia enää entiseen tyyliin.

Äänestä
  • Ja eikös Kremlin sammakkonaama nostanut pikkupojan paidankin ylös ja suuteloinut innokkaasti tuon pikkupojan paljasta vatsaa.

    Tapahtuma on tallennettu videolle.

    Miettikääpä, mitä kaikkea ei ole saatu kuvattua.

    Äänestä

Nytkö sen hoksasin, tiedossaan se on ollu jo 3vuotta

Äänestä

Ei siihen tarvita kuin yksi. Se hyökkääjä.

Äänestä
  • Hyökkääjällä on joku syy hyökätä, sen on aiheuttanut toisen maan huonoja päätöksiä tehnyt johtaja.
    Niin Ukrainassakin.

    Äänestä

Sotaan tarvitaan yksi rikollisvaltio. Itsenäisen maan oikeus puolustaa itseään hyökkääjää vastaan on tunnustettu yleismaailmallisesti. Jos vaihtoehtona on maan miehitys ja sorto tai vastarinta, niin ehdottomasti vastarinta.

Suomen kohdalla riittää NATO jäsenyys. Putinkaan ei ole sentään niin hullu, että hyökkäisi NATO maan kimppuun.

Äänestä
  • Rottakin hyökkää kissan kimppuun kun se on ahdistettu nurkkaan.

    Äänestä

  • Hän hyökkääkin ENNEN kuin jäsenyys on voimassa. Prosessi kestää noin vuoden. Vain hullu poliitikko kannattaa Nato-hakemuksen jättämistä NYT. Ikävä kyllä Orpo ksnnattaa.

    Äänestä

Viimeksi "rautaa rajalle oikeisto" veljeili natsisaksan kanssa ja sotahan siitä saatiin aikaiseksi.
Nyt Naton kanssa ollaan tekemässä sama virhe.

Äänestä

Kekkonen pelasi niillä korteilla joita oli. Nyt on hankittava sellaiset kortit ettei häviä aivan kokonaan.
Kaikesta huolimatta stalinin kuoltua kusilätäkköönsä neukkuaikaan naapurin johtajat olivat kuitenkin jollakin tapaa terveitä ja ennustettavia. Toista on nyt.

Äänestä
  • Vaikuttaa siltä, että et ole lainkaan perehtynyt Ukrainan tilanteen kehityskulkuun.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

...kahdessa maassa on typerät johtajat.
No Venäjällähän sellainen jo on, mutta nyt alkaa vaikuttaa siltä, että meilläkin....!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu