Elikäs mulla on nyt synnytyksestä kulunut kohta kaksi viikkoa. Jälkivuoto nyt alkaa loppumaaan, mutta päivittäin tuntuu inhottava paine tuolla alapäässä ja takapuolessa. Kun käy vessassakin niin heti, kun istahtaa pöntölle niin alkaa tuntuun toi paine niin pahalle, että on pakko nousta samantien. Mistä toi johtuu vai onko toi ihan normaalia?
Synnytyksen jälkeen
anne22
91822
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
sulla leikattu välilihaa tai ootko revennyt?
Omasta kokemuksesta tiedän ainakin että painon tunne on normaalia ainakin noissa tapauksissa.. toipuminen vie aikaa.. mulla alkaa nyt pikku hiljaa helpottamaan, ja synnytyksestä aikaa n. 2 viikkoa :)
leikattu välilihaa ja repeämät oli vain ensimmäisen asteen, että ei sen pahempia. Toi on vaan todella ilkeä tunne..muuten tuntuu jo ihan normaalille.
tikit repeämistä sulaneet tai poistettu? Multa ei sulaneet itsellään, joten jouduttiin poistamaan ne ja vasta poistamisen jälkeen loppui painon tunne. Tokan synnytyksen jälkeen osasinkin mennä poistamaan ne sitten ajoissa.
..painon tunne sellaista jomotusta? Mulla ainakin kesti alapään parantuminen vuoden verran (pahin jomotus meni kyllä muutamassa viikossa ohi) vaikka tuli vain pienen pieni repeämä. Kannattaa vaan yrittää suihkutella haavaa mahdollisimman usein, ettei se tulehdu.
suosittelisin sektiota, paranee huomattavasti nopeammin...
Ei mua kyllä naurattanut.
Haluaisin kyllä tälläkin kerralla synnyttää ihan normaalisti (lue:alateitse), jos ei ole mitään erityistä syytä sektioon.
sen tietää, onko ne tikit sulaneet tai revenneet? Mulla laitettiin vain muutama tikki tuohon ulkopuolelle ja sisälle enemmän, mutta ei siinä enään tunnu olevan mitään tikkejä. Kotiutumis päivänä kyllä tuntui, että yksi tikki olisi voinut revetä, kun tuntui sellanen pistos koko ajan, mutta se ei kauaa vaivannut.
Ei sektiosta parane välttämättä nopeammin. Pieni virhe, tai tulehdus voi aiheuttaa elinikäiset vaivat. Mutta kuulemma kipuihin tottuu aikanaan.
Viimeisestä leikkauksesta on nyt yli kaksi vuotta, ja aloin olla pikkuhiljaa työkykyinen...
Toki haava paranee, pahin kipu muistaakseni meni kahdessa viikossa ohi.
Mahdollisia kiinnikkeitä ei kuitenkaan leikata jos ei mene liikuntakyky, koska jokainen leikkaus aiheuttaa niitä lisää...
Mulla on ihan sama ongelma. Synnytyksestä 2,5 vk. Ei leikattu välilihaa ja kaksi pientä tikkiä laitettiin. Jomottaa ja painon tunne tuntuu erityisesti pöntöllä käydessä.
Lisäksi koko lantio on aivan kuin ois kokonaan menny sijoiltaan. Selkä paskana... Ja vähällä kuulemma selvisin...