Mamiina jullit?

Sai korvilleen jo korkeimmalta taholta. Ovat itkenyt maamiinoista pitkään.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Suomella on yhä maamiinoja, mutta ei kovin paljon. Nykyaikaiset järjestelmät korvaavat ne. Parhaimmat korvaavat välineet ovat sellaisa, ettei niitä tarvitse miljoonaa yhden rajan suluttamiseen.
Panssarimiinoja on varastossa satojatuhansia ja sillä sulkee jo paljon raskasta "liikennettä".
Henkilömiinoissa taas sadalla kehittyneimmällä mallilla saa kilometrin levyisen ja yli sata metriä syvän täyssulun, siis paljon tehokkaamman kuin maamiinoilla. Haavoittuminen tai kuolema on lähes sata varmaa jos lähdet ylittämään sellaista kenttää.

Äänestä

Ne on ne rokotevastaset haluamassa maamiinoja koronan avuksi.

Äänestä
  • Ei taida Pietarin pojalla olla hapankaali ihan tuoretta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei taida Pietarin pojalla olla hapankaali ihan tuoretta.

    Kerro lisää kauppamatkastasi Piatariin?

    Äänestä

Takana oli ajojahti seksuaalisesti vapaamielistä Tarja Halosta kohtaan. Miina asiaa ajoivat uskonfundamentalistipersut.

Äänestä
  • Halonen ei ole seksuaalinen. Penan ilme kertoo kaiken. Eikä tämä ole ajojahti. Täytyy olla melkoisen tööt jos jahtaa Haloskaa.

    Äänestä

PV komentaja ei tietenkään voi Suomessa muuta lausua. Puolustusvoimat ovat laillisen poliittisen vallan työkalu, eikä itsenäinen toimintayksikkö. Venäjällä tämä on toisin.

Äänestä

Järkyttävä virhe Haloselta maamiinojen poistattaminen.

Äänestä

Voi äliöt! Maassa ryömii vain Suomen armeija. Kehittynyt Venäjä hoitaa homman ilmateitse, jos tosisota?

Äänestä
  • Kehittynyt - HAH! Venäjän eliittijoukot kehittyivat Ukrainassa lähes olemattomiin. Komentajatkin kaatuivat.
    Jos kevyillä ja yksinkertaisilla jalkaväen aseilla varustautunut pikakoulutettu, muutaman sadan taistelijan joukko tuhoaa lähes tuhatpäisen eliittijoukon niin ei siinä hyökkääjän kohdalla kovin suuresta kehittymisestä liene kysymys.

    Äänestä

Aloittajan kirjoitustaito kertoo jo aika paljon ... menisit vaikka käymään kansakoulun uudestaan...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Sai korvilleen jo korkeimmalta taholta. Ovat itkenyt maamiinoista pitkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu