Uusien renkaiden todellinen ikä?

Anonyymi

Kuinka vanhoihin uusiin renkaisiin olette törmänneet markkinoilla. Olettaisi, että tarjouskampanjoissa saatetaan laittaa kiertoon melko vanhaakin varastoa (?), mutta ilmeisesti mitään lakia uusien reknkaiden max-iän suhteen ei ole.

"Rengasliikkeissä myydään uusina parin kolmen vuoden ikäisiä renkaita, mutta oikein varastoituina ominaisuudet säilyvät."

"Valmistajien mukaan renkaan kokonaisikä voi olla enintään 10 vuotta renkaan valmistushetkestä laskien."

"Renkaiden käyttöikä taas lasketaan siitä hetkestä, kun renkaat asennetaan ensi kertaa auton alle."

- https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/201803242200826817

9

378

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun syksyllä 2021 ostin talvirenkaat, ne oli valmistettu kesällä 2020.

      Mielestäni raja myytäville renkaille on noin 2 vuotta, eikö tästä ole jotain lakia tai määräystä että pitää ilmoittaa jo myytävät ovat yli 2 vanhoja? En ainakaan maksaisi uuden hintaa jos valmistuspäivästä yli 2 vuotta.

      Ajankin niin vähän että renkaan 10v ikä tulee usein täyteen ennen kuin kuluu sakoille. Mittasin juuri että kesärenkaissa 3mm uraa jäljellä, menee vielä tämän kesän ja niille tulee vuoden päästä 10v ikä täyteen ja jo iän puolesta saa uusia.

      • Anonyymi

        Kuinka vähän pitää ajaa, että nykyrenkaat kestää 10 vuotta. Kannattaako autoa edes omistaa, taksilla tulisi halvemmaksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuinka vähän pitää ajaa, että nykyrenkaat kestää 10 vuotta. Kannattaako autoa edes omistaa, taksilla tulisi halvemmaksi.

        10tkm/v. Kesällä ehkä 5tkm.

        Eikä ne renkaat yleensa samalla viikolla ole valmistettu kun menevät auton alle vaan usein yli vuoden vanhoja tai lähemmäs 2v.

        Eli kesiä tulee noin 8kpl, 5*8=40tkm niin 10v valmistuspäivästä jo täynnä. 40tkm ihan normaali kesto ainakin Michelin renkailla. Energysaverit alla.

        Aika kalliiksi tulisi 10tkm/v taksilla.


    • Anonyymi

      Laitoin uudet kitkat 2015 syksyllä. Ne olivat samana vuonna aikaisemmin valmistetut. Ne on nyt kahdeksatta talvea alla, koska talvisin ajokilometrejä tulee minulla vähän, ja urasyvyyttä on vielä paljon jäljellä. Ovat ihan hyvin toimineet, mutta nyt mietin, uskaltaako niillä enää ensi talvena ajella, kovettuko kumiseos jo niin paljon, että kitkarenkan ominaisuudet eivät enää toimi.

      • Anonyymi

        Kitkan pitohan perustuu täysin kumin pehmeyteen, nastoissa nastat tuo vielä hyvin pitoa vaikka kumi jo kovettunut. Siksi nastat toimii pidempään jos kilometrejä tulee vähän.

        Omien kokemusten perusteella 8v valmistusajasta on jo se kohta kun huomaa selvemmän pidon heikkenemisen kovettumisen takia.

        Joten kitkat vaihtaisin pois viimeistään 8v valmistuspäivästä, nastat 10v valmistuspäivästä.

        Monet kitkakuskit myös sanooo että jo 3. talvi alkaa olla liukas kitkoilla koska kumi jo silloin ehtinyt vähän kovettua joten uusiin verrattuna, taitaa meno olla aika liukas 2015 ostetuilla kitkoilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kitkan pitohan perustuu täysin kumin pehmeyteen, nastoissa nastat tuo vielä hyvin pitoa vaikka kumi jo kovettunut. Siksi nastat toimii pidempään jos kilometrejä tulee vähän.

        Omien kokemusten perusteella 8v valmistusajasta on jo se kohta kun huomaa selvemmän pidon heikkenemisen kovettumisen takia.

        Joten kitkat vaihtaisin pois viimeistään 8v valmistuspäivästä, nastat 10v valmistuspäivästä.

        Monet kitkakuskit myös sanooo että jo 3. talvi alkaa olla liukas kitkoilla koska kumi jo silloin ehtinyt vähän kovettua joten uusiin verrattuna, taitaa meno olla aika liukas 2015 ostetuilla kitkoilla.

        Minulla oli edelliset nastarenkaat 18 vuotta. Tolkun kuski ajaa varusteiden ja kelien mukaan. Ei sattunut yhtään vahinkoa.


    • Anonyymi

      Hankin uudet Nokian kitkat viime marraskuun lopulla. Olivat valmistetut samassa kuussa. Ei ollut alennusmyynnissä vielä kylläkään.

    • Anonyymi

      Rengasliikkeillä ikäraja uusia myytäessä on enintään 5 vuotta valmistumisesta.

      • Anonyymi

        Avauksen artikkelista: "Rengasliikkeissä myydään uusina parin kolmen vuoden ikäisiä renkaita, mutta oikein varastoituina ominaisuudet säilyvät."

        Kannattaa kiertää kaukaa sellaiset rengaskauppiaat, jotka myyskenetelevät jopa 5-vuotiaita "uusia" renkaita. Hyvillä firmoilla kierto on tiivistä ja renkaat varsin tuoreita, joskin ehkä jotkin harvinaiset mallit viipyvät tukkureidenkin varastoissa pidempään.

        Itse ostin vuonna 2018 uudet Michelin Saverit, jotka oli paistettu samana vuonna ja nyt kun olen hommaamassa jälleen uusia, niin varmistan / vaadin jo ennen kauppaa ja asennusta niiden tuoreuden, muutoin kauppa siirtyy sellaiselle firmalle jolla on tuoreita renkaita myynnissä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      137
      9230
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5324
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      27
      3659
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      47
      2543
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      7
      2081
    6. 69
      1865
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      132
      1850
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      229
      1651
    9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      139
      1424
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      37
      1221
    Aihe