Kuinka vanhoihin uusiin renkaisiin olette törmänneet markkinoilla. Olettaisi, että tarjouskampanjoissa saatetaan laittaa kiertoon melko vanhaakin varastoa (?), mutta ilmeisesti mitään lakia uusien reknkaiden max-iän suhteen ei ole.
"Rengasliikkeissä myydään uusina parin kolmen vuoden ikäisiä renkaita, mutta oikein varastoituina ominaisuudet säilyvät."
"Valmistajien mukaan renkaan kokonaisikä voi olla enintään 10 vuotta renkaan valmistushetkestä laskien."
"Renkaiden käyttöikä taas lasketaan siitä hetkestä, kun renkaat asennetaan ensi kertaa auton alle."
- https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/201803242200826817
Uusien renkaiden todellinen ikä?
9
356
Vastaukset
- Anonyymi
Kun syksyllä 2021 ostin talvirenkaat, ne oli valmistettu kesällä 2020.
Mielestäni raja myytäville renkaille on noin 2 vuotta, eikö tästä ole jotain lakia tai määräystä että pitää ilmoittaa jo myytävät ovat yli 2 vanhoja? En ainakaan maksaisi uuden hintaa jos valmistuspäivästä yli 2 vuotta.
Ajankin niin vähän että renkaan 10v ikä tulee usein täyteen ennen kuin kuluu sakoille. Mittasin juuri että kesärenkaissa 3mm uraa jäljellä, menee vielä tämän kesän ja niille tulee vuoden päästä 10v ikä täyteen ja jo iän puolesta saa uusia.- Anonyymi
Kuinka vähän pitää ajaa, että nykyrenkaat kestää 10 vuotta. Kannattaako autoa edes omistaa, taksilla tulisi halvemmaksi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuinka vähän pitää ajaa, että nykyrenkaat kestää 10 vuotta. Kannattaako autoa edes omistaa, taksilla tulisi halvemmaksi.
10tkm/v. Kesällä ehkä 5tkm.
Eikä ne renkaat yleensa samalla viikolla ole valmistettu kun menevät auton alle vaan usein yli vuoden vanhoja tai lähemmäs 2v.
Eli kesiä tulee noin 8kpl, 5*8=40tkm niin 10v valmistuspäivästä jo täynnä. 40tkm ihan normaali kesto ainakin Michelin renkailla. Energysaverit alla.
Aika kalliiksi tulisi 10tkm/v taksilla.
- Anonyymi
Laitoin uudet kitkat 2015 syksyllä. Ne olivat samana vuonna aikaisemmin valmistetut. Ne on nyt kahdeksatta talvea alla, koska talvisin ajokilometrejä tulee minulla vähän, ja urasyvyyttä on vielä paljon jäljellä. Ovat ihan hyvin toimineet, mutta nyt mietin, uskaltaako niillä enää ensi talvena ajella, kovettuko kumiseos jo niin paljon, että kitkarenkan ominaisuudet eivät enää toimi.
- Anonyymi
Kitkan pitohan perustuu täysin kumin pehmeyteen, nastoissa nastat tuo vielä hyvin pitoa vaikka kumi jo kovettunut. Siksi nastat toimii pidempään jos kilometrejä tulee vähän.
Omien kokemusten perusteella 8v valmistusajasta on jo se kohta kun huomaa selvemmän pidon heikkenemisen kovettumisen takia.
Joten kitkat vaihtaisin pois viimeistään 8v valmistuspäivästä, nastat 10v valmistuspäivästä.
Monet kitkakuskit myös sanooo että jo 3. talvi alkaa olla liukas kitkoilla koska kumi jo silloin ehtinyt vähän kovettua joten uusiin verrattuna, taitaa meno olla aika liukas 2015 ostetuilla kitkoilla. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kitkan pitohan perustuu täysin kumin pehmeyteen, nastoissa nastat tuo vielä hyvin pitoa vaikka kumi jo kovettunut. Siksi nastat toimii pidempään jos kilometrejä tulee vähän.
Omien kokemusten perusteella 8v valmistusajasta on jo se kohta kun huomaa selvemmän pidon heikkenemisen kovettumisen takia.
Joten kitkat vaihtaisin pois viimeistään 8v valmistuspäivästä, nastat 10v valmistuspäivästä.
Monet kitkakuskit myös sanooo että jo 3. talvi alkaa olla liukas kitkoilla koska kumi jo silloin ehtinyt vähän kovettua joten uusiin verrattuna, taitaa meno olla aika liukas 2015 ostetuilla kitkoilla.Minulla oli edelliset nastarenkaat 18 vuotta. Tolkun kuski ajaa varusteiden ja kelien mukaan. Ei sattunut yhtään vahinkoa.
- Anonyymi
Hankin uudet Nokian kitkat viime marraskuun lopulla. Olivat valmistetut samassa kuussa. Ei ollut alennusmyynnissä vielä kylläkään.
- Anonyymi
Rengasliikkeillä ikäraja uusia myytäessä on enintään 5 vuotta valmistumisesta.
- Anonyymi
Avauksen artikkelista: "Rengasliikkeissä myydään uusina parin kolmen vuoden ikäisiä renkaita, mutta oikein varastoituina ominaisuudet säilyvät."
Kannattaa kiertää kaukaa sellaiset rengaskauppiaat, jotka myyskenetelevät jopa 5-vuotiaita "uusia" renkaita. Hyvillä firmoilla kierto on tiivistä ja renkaat varsin tuoreita, joskin ehkä jotkin harvinaiset mallit viipyvät tukkureidenkin varastoissa pidempään.
Itse ostin vuonna 2018 uudet Michelin Saverit, jotka oli paistettu samana vuonna ja nyt kun olen hommaamassa jälleen uusia, niin varmistan / vaadin jo ennen kauppaa ja asennusta niiden tuoreuden, muutoin kauppa siirtyy sellaiselle firmalle jolla on tuoreita renkaita myynnissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisit vihdoin ymmärtää
Kuinka hirviö mun silmissä olet/olette. Antaisitte mun vaan nyt olla, että palaudun tästä edes joskus.222754- 1121718
- 171341
Keskisarjan puheet olivat ihmisarvoa alentavia
Purra ilmoitti Lauantai-aamuohjelmassa hyväksyvänsä Keskisarjan puheet. Orpon ilmoitus tänään: "Yksikään hallituspuolue1801310- 2451308
Ulkomaalainen yrittäjä
Minkäs alan yrittäjä tämä herrasmies on/oli? Poliisi epäilee varkautelaista 44-vuotiasta miestä entisen puolisonsa murh191144Laita lyhyt tunniste kaivatullesi
Laita lyhyesti joku avainsana, jolla kaivattusi voi sut tunnistaa🤗691069Kannattaako omaan intuitioon luottaa
Kun minulla on tunne, että se mies tykkää minusta yhtä paljon kuin minä hänestä? Siksi olen näin kauan tätä kaipaamista67953En tiedä sinusta
Mutta minä kaipaan sitä meidän välillä vuosia sitten käytyä "säpinää". Edellytykset oli vaikka mihin, varsinkin kun olet25942Olen niiiin vihainen sille naiselle...
Ymmärrän todellakin sua, jos koet joskus olevasi sodan keskellä. OMG. Anna sun kaikki kestää. Tsemppiä 🙏16917