Olen 17v mies ja koko ikäni asunut samassa kaupungissa ja kesällä 2020 kaupungilta purettiin tai siirrettiin (en oo varma) erään risteyksen viereltä vanha omakotitalo ja ei siin mitää mut ku mä näen sen talon yhä sivusilmällä! Monesti ohi pyöräillessä tai ajaessa näen talon silmäkulmassa niin kuin aina ja vasta kun käännyn katsomaan niin huomaan tyhjän tontin😳 itseä lievästi kuumottaa tää koska se näky on niin todellinen ja mä aina säikähdän ku näen sen. Oonko mä hullu vai onko jollain muulla jotain tän tapaista?
Olenko oikeesti hullu?
2
86
Vastaukset
- Anonyymi
Olisin väittänyt, ettet ole mies, vaan pikemminkin poika. Sen verran nuori olet. Joka tapauksessa eiköhän kuvaamasi ilmiö ole ihan luonnollinen. Näkemisessä tarvitaan silmän ohella aivoja. Eli aivot oppivat tulkitsemaan ympäristöään ja näkemäänsä. Aivot myös ennakoivat. Todennäköisesti selitys piilee jossakin sellaisessa asiassa. Ihmisen oppimisessa ja aivojen ennakoinnissa. Samasta syystä jotkut näkövammaiset eivät huomanneet näköalueensa kapeutumista. Aivot täydensivät puuttuvan kuvan kokonaiseksi. Väärin näkeminen ei ole aina hulluutta.
- Anonyymi
En usko että hullu olet samanlaisen ilmiön olen kokenut kun lemmikki lopetettiin oli jo ollut 15v täällä kaveri. Jonkin aikaa oli sellaista kuin olisi sen edelleen nähnyt tai kuullut sen mutta meni ohi jo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1166166Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto605109SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun604228SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963819Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost113604Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1193151SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522536Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352469Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat642217Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val231561