Asuminen Kouvolan asunnoilla

Anonyymi

Mainos pyöri maikkarilla tiiviisti missä kerrotaan ihanan elämän odottavan juuri sinua Kouvolan asuntojen asunnoissa. Harhaa!!!!
Tässä muutamia faktoja kokemuksella, mieti kaksi kertaa muutatko.
Ensinnäkin niin hienoa asuntoa kuin mainoksessa on et tule saamaan. Nämä ovat huonokuntoisia ja osa on tietenkin jo peruskorjattu. Tiesitkö, että jokaisessa asunnossa voi elää öisin aikamoista meteliä aiheuttaen, tervetuloa kaikki yöeläjät, täällä saa metelöidä. Kouvolan asumisneuvonnassa nauttii palkkaa monta henkilöä. Ei heitä kiinnosta sinun kotirauha, asumismukavuus tai mikään muukaan. Ja kuulemma saa mekkaloida, niin sanotaan heiltä.

Omalla kohdallani suhteelliseen uuteen asuntoon muutettuani sattui yläpuolelle vanha mies. luulin aluksi, että siellä asuu lapsiperhe ja työssäkäyvä ihminen ja ajattelin että hän tulee työstä. Töminä alkaa iltaisin vähän ennen hiljaisuutta, lamput heiluu kun äijä vetää rundia ja alkaa kotihommiin nukuttuaan päiväunet, hellanduudelis pappa herää niin pitäähän itsensä saada kuulluksi virittämällä kaikki mööpelit samaan aikaan päälle ja kun pesut loppuu, hän naksauttaa uudelleen ne päälle. Tätä jatkuu koko yön. Ihana on elämä Kouvolan asunnoilla!! Voi vit....

Sanon, että mieti muutama kerta ennen vuokrasopparin allekirjoitusta oletko valmis muuttamaan todella paikkaan, missä et tule nukkumaan ja naapurisi on yöeläjä, tämä ei ole ainoa paikka, tämä alue on koikonaisuudessaan samanlainen, ei mitään sääntöä. Älä hyvä ihminen työssäkäyvänä muuta näihin, sinun elämäsi on sekaisn alle kuuden kuukauden.
Älä myöskään ota enää postejasi perinteisenä ainakaan laatikkoon, niitähän sitten keräilet pitkin pihoja. Asumisneuvonta ohjeistaa sinua hankkimaan omilla kustannuksilla lukitun postilaatikon. Eihän se heille kuulu, pitää tehdä rikosilmoitus, mutta kuka hitto kökkii kyttäämässä postilaatikkoaan sen takia, no ehkä he asumisneuvojat tekevät niin :D))))mene ja tiedä.

Älä mene valittamaan äänieristeistä, eivät asumisneuvojat kuuntele sinua ja palvelu on todellakin valikoivaa etenkin jos et kuulu alkuperäiskansaan, älä muuta. Nämä ovat niin sisäsiittoisia täällä, ettet tule pääsemään siihen sisäpiiriin, missä sinua voidaan arvostaa yhteisön jäsenenä.

Palaan vielä naapuriini, hänhän siis tarkistaa postilaatikkoni, se on nähty monta kertaa. Mutta täällä on aivan turha valittaa saati tehdä rikosilmoitusta, sillä kaikilla viranomaisilla on paljon tärkeämpää tehtävää kuin hoitaa sinun pikkujuttujasi. Älä muuta Kouvolaan, mene vaikka Lahteen siellä on ihan eri meininki.
Jos haluat elää rauhassa ja normaalia elämää, nämä biletalot eivät ole sinua varten.
On mielenkiintoista nukkua pari vuotta korvatulpissa tai kuunnellen musiikkia ja nukahtaa melatoniinin voimin vain siksi, että naapurissa on elämää öisin vaikka pitäisi olla kotirauha. Meteli on valtava ainakin tässä missä vielä joudun hetken asumaan. Yläpuolen mies on hankkinut jonkun koneen ja laittaa sen heti päälle, kun kuulee äänen vaikkapa puhuu puhelimeen, se on hälle kuin punainen vaate. Jos aamulla liikehtii tämä on jo kytiksellä ja päräyttää kaikki koneensa käyntiin, mitä nyt omistaakaan.
Eikä se siihen jää, kesäisin papparaisen ikkunassa on riistakamera. No, tämä on Kouvolan ikäihmisten palveluissa normaalia maata 24/7 kotona häiriten ja kytäten muita, tämä mies osaa puhua itsensä ulos mistä vain syynäyksestä. Olemme miettineet, asunko isännöitsijän sukulaisen naapurissa??? Voi elämä!!!Isännöitsijähän on henkilö, jota ei kiinnosta mikään muu kuin oma tulotaso.

Tervetuloa , olemme varoittaneet!! Omalla vastuulla. kouvola syndrooman muuten erottaa silmäpusseista. Siitä en kerro enempää.

1

198

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      kummasta mäestä nyt puhutaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      60
      3493
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      20
      2322
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      139
      1975
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1522
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1207
    6. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      62
      1187
    7. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1052
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      59
      883
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      76
      842
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      823
    Aihe