Maanpuolustus vai eliittienpuolustus?

Anonyymi

Eihän eliitti itse sodi vaan polttelee sikareita ja naukkailee konjakkia bunkkerissa samalla kun tapattaa kansaa.

Kuten kaikki tietävät, kansat eivät ole sodassa, eliitti johto siellä äksyilee toinen toisilleen.

Mikäli nämä roistot tuhotaan loppuvat sodatkin.

Miettikääpä sitä.

5

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten meni Suomen PV tiedustelun mielestä toi homma?
      Ei tainnut mennä ihan putkeen, se on sen putkinäön kirous, että kun tiirataan yhteen suuntaan, ei nähdä mitä sivuilla ja selän takana tapahtuu.

      No, onneksi on meitä pulliaisia, jotka olemme asioista selvillä jo ennen kuin tekään niistä tiedätte.
      Ja jos tiesitte, niin ihmettelen kyllä kenen pussiin pelaatte?

      Kyllähän te tiedätte, me olemme olleet maailmalla kuleksimassa ja nähneet mitä te ette ole nähneet.

      Ei muuta.
      Yrittäkää edes.

    • Anonyymi

      Ei se ole eliitinkään vika vaan kun suurvallat tekee niin paljon juttuja salassa, mikä edistää niiden etulyöntiasemaa. Sitten nyt saivat esim. Putinin triggeröityä sotaan. Joten onko syyllinen Putin vai ne jotka häntä ahdistelivat? Eikä täällä mediassa kerrottaisi kaikkea USA vastaista vaikka se tiedettäisiin, koska ajatuksen kuuluu olla että Venäjä on maailman pahin. Sodasta voi syyttää sekä pelkoa että ahneutta. Median muokkaus on vain siitä seuraavaa peliä.

      Oikea tapa olisi viedä oikeuden eteen se joka ensimmäisenä käskee tappamaan. Putinin olisi pitänyt hyväksyä että NATO vahvistuu ja elää sen asian kanssa rauhassa. Ei se olisi johtanut Venäjän tappioon taloudellisesti.

      Meni ehkä vähän asian vierestä.

    • Anonyymi

      Putin on diktaattori joka pelkää diktatuurinsa murenevan. Ukrainalla meni liian hyvin. Sieltä olisi demokratia voinut tarttua Venäjän kansaan. Putin siis suojelee diktatuuriansa ja kansaansa demokratialta.

    • Anonyymi

      Polttaako Putin sikareita?

    • Anonyymi

      Mietitäänpä nyt niitä sodankin sääntöjä.
      Kaiken maailman koskemattomuus ja sotavankisääntöjä upseereille.
      Sekin on kuin ennalta eliitti olisi ollut sopimassa erityisvapauksia ja palkkioita itselleen.

      Sen näkee siinäkin, kun kerran korruptiota on ja eliitti on tunkenut lonkeronsa myös asevoimiin, niin esim. asekauppapalkkiot ja muu voitelu tulee myös sotilasnatsojen kautta ja saa ikään kuin koskemattomuuden.

      Eli kun eliitti Mikko lobbaa jotain asiaa eteenpäin hän saa myös ylennyksen.
      Luutnanttina sitten saa häviötilanteessa ja vangiksi joutuneena parempaa kohtelua ja nauttii erityistä suojaa.

      Eduskunnassa sellaista tapahtuu, kun äänestää oikein niin saa ylennyksen.
      Sitähän voi perustella että teki maalleen asekaupoilla hyvän palveluksen, mutta se ei ole sitä.
      Koska kuitenkin ne suojasäännöt ovat suurvaltojen käsissä, niin myyjän tulee vakuuttaa ja pitää huolta siitä, että sääntöjä noudatetaan.
      Kenraali Enrootkin sanoi että sopimukset ja säännöt ovat voimassa niin kauan kuin ne palvelevat suurvaltojen etua ja niin se vähän onkin.

      Suomalainen upseeri menee myös siperian työleirille siinä missä muutkin rivimiehet, ellei sitten heidän isäntänsä ja lahjojansa asemyyjä Yhdysvallat pidä kiinni säännöistään ja lupauksistaan ja ole valmiina niiden vuoksi iskemään suurella voimalla.
      Tätä myös vahvistetaan aralla tiedolla ja materiaalilla, jotta voidaan painostaa iskuihin sen tiedon ja mahdollisen aran tietovuotomahdollisuuden takia.

      Tämähän on nähty jos jossain lähi-idän maassa tulee sotavankeja, niin säännöt eivät päde.

      Upseerit kyllä pitävät siitä suojasta ja kukapa haluaisi tulla kidutetuksi?
      Sen takia sääntö on hyväksytty laajalti, sillä siitä saa mahdollisesti hyötyä ja turvaa myös ne vihollisen upseerit.
      Toisaalta kuitenkin se perustuu luottamukseen ja todennäköisesti upseereistakin puristetaan kaikki tiedot ulos ja tapetaan.
      Se on sellaista rulettia, joko tai, riippuu ketä ja mitä se palvelee sekä kunniakysymys jota ei paljon korruptoituneessa nykymaailmassa ole.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1137
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe