Kannattaa ostaa lämpökakkoselta lämpöpumppua?
Lämpöykkönen kokemuksia
5
816
Vastaukset
- Anonyymi
Osta paikalliselta pikkuyritykseltä. Miksi Suomalaiset suosivat sina suurta ja mahtavaa. No nuolemmehan mekin USA:n hanuria.
- Anonyymi
Kannattaa harkita kahdesti. Ostin heiltä ja nytkin kirjoitan kotona hanskat kädessä. Teetä ensin suunnitelma ja mitoitus jollain myyjistä riippumattomalla taholla. Sitten voit pyytää tarjousta eri toimijoilta. Myöhenpien ongelmien vuoksi (ja niitä tulee ) varmista, että huoltoa on saatavilla paikkakunnalta. Kun laitteisto menee pois päältä pakkasella, ei ole aikaa odottaa apua muutaman sadan kilometrin päästä. Eilen illalla itse jonotin puhelinpalveluun 1,5 tuntia ja sieltä vastasi henkilö, joka osasi ottaa soittajan tiedot ylös. Ei muuta. Tänään sain 6 tekstiviestiä, jossa kerrotaan yhtiön olevan vastuusta vapaa, jos et ole varmistanut joitakin "täppiä" laitteen valikoista. Täpät oli paikoillaan, mutta lämpö ei vain riitä. Olin luottanut tämän "ykkösen" suunnitteluun.
- Anonyymi
Vielä edelliseen.
Kompressorin toiminta loppuu -15 asteessa. Nyt on pakkasta -25 ja sisälämpötila kotona 17,5 astetta. Vitocal toimii vain sähköllä ja teho ei riitä nostamaan patteriveden lämpöä juurikaan 40 astetta korkeammalle. Tai suurin teho mennä ulkoyksikön sulana pitämiseen.
Ehkä tuo lveden lämpötila riittäisi uudessa lattialämmityksellä varustetussa talossa, mutta ei vanhemmassa patterilämmitteisessä. Vaikka patteritkin on jouduttu Viessmannin hankinnan jälkeen. Hintaa tuli niille yhtä paljon kuin lämpöpumpulle. Eli tähänkin on syytä varautua.
Eli vielä kerran. Ensin AMMATTILAISEN suunnitelmat ja vasta sitten päätös hankinnasta. - Anonyymi
Jouduin siirtämään huollot vuoden vanhasta ilmav-pumpusta toiselle yritykselle, niin huolto pelaa. Asennukset meni uusiksi, laite hajosi. Kaikki alusta saakka päin helvettiä. Ihan sama menikö takuut, mutta nyt hoitaa yritys joka osaa asiansa. Nämä lestat pitäisi teloittaa, junalla Puolaan.
- Anonyymi
Olen myös tilannut huollon toiselta yritykseltä. Lämpöykkösen miehet voivat tulla hetkeksi, painelevat nappuloita ja huolto on tehty. Kohta taas sama ongelma. Huolto pitää olla ehdottomasti omalla paikkakunnalla.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?516650- 776075
Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki1054988Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t273685- 2063246
- 413065
törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/243024mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k132889- 1561681
Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3551637