varainsiirtovero osituksessa

Anonyymi

Avioeron osituksessa olisi tarkoitus jakaa vain yhdessä omistettu talo niin, että taloon asumaan jäävä A maksaa B:lle sen verran kuin B on ehtinyt yhteistä asuntolainaa lyhentää ja A ottaa myös koko jäljellä olevan lainan omiin nimiinsä. Joutuuko A tässä tapauksessa maksamaan varainsiirtoveroa ja vain tuosta B:lle maksamastaan summasta vai koko talon puolikkaan arvosta? Muu omaisuus siis jätettäisiin osituksen ulkopuolelle aivan kuin olisi olemassa avioehto.

5

331

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koko puolikkaan arvosta.

    • Anonyymi

      Osituksen yhteydessä tapahtuvasta kiinteistön tai arvopaperin saannosta on suoritettava veroa siltä osin kuin vastikkeena on käytetty muuta kuin jaettavana olevaa avio-oikeuden alaista varallisuutta, eli:

      osituksen yhteydessä tapahtuu kiinteistön tai arvopaperin omistajanvaihdos ja
      osituksen yhteydessä käytetään ositusvarallisuuteen kuulumattomia (= avio-oikeuden ulkopuolisia) varoja, ja suoritus on luonteeltaan vastiketta.
      Jos osituksen yhteydessä käytetään ositusvarallisuuteen kuulumattomia varoja, mutta osituksessa ei tapahdu kiinteistön tai arvopaperin omistajanvaihdosta, ei varainsiirtoverovelvollisuutta synny. Näin on esimerkiksi silloin, kun puoliso haluaa pitää omistuksessaan jo omistamansa omaisuuden.

      Jos osituksessa on sovittu osapuolten välillä ositusvarallisuuteen kuuluvan kiinteistön tai arvopaperin omistajanvaihdoksista eikä ositusvarallisuuteen kuulumattomia varoja tässä yhteydessä käytetä, ei kiinteistön tai arvopaperin luovutuksesta synny tällöin varainsiirtoverovelvollisuutta.

      Ulkopuolisilla varoilla tarkoitetaan sellaisia varoja, jotka eivät sisälly ositusvarallisuuteen. Ulkopuolisten varojen käyttöä ei ole osituslaskelmassa huomioon otettavan toisen puolison tai yhteisissä nimissä olleen velan vastattavaksi ottaminen.

      • Anonyymi

        Täysin turha copy-paste, joka ei vastaa kysymykseen.


    • Anonyymi

      Totta kai vastaa. Omistus on 50%/50%, joten toiselta siirtyy toiselle 50% eli siitä summasta maksetaan vero. Lainojen uudelleen järjestely ei tietenkään liity tähän asiaan mitenkään.

    • Anonyymi

      Sinun on annettava varainsiirtoveroilmoitus ja maksettava varainsiirtovero, jos sinulle siirtyy osituksessa yhdessä omistettu tai entisen puolisosi omistama kiinteistö (esimerkiksi puolet aiemmin yhdessä omistetusta omakotitalosta) ja maksat vastiketta ositusvarallisuuteen kuulumattomilla varoilla.

      Maksu on tehty ositusvarallisuuteen kuulumattomilla varoilla esimerkiksi silloin, jos olet ottanut sitä varten lainaa avioeron vireille tulon jälkeen tai jos maksat sellaisella omaisuudella, joka on rajattu avio-oikeuden ulkopuolelle esimerkiksi avioehtosopimuksessa tai lahjakirjassa. Jos sen sijaan otat avio-oikeuden alaiseen omaisuuteen kuuluvan lainan vastattavaksesi, kyse ei ole ulkopuolisilla varoilla suoritetusta vastikkeesta.

      Jos entiselle puolisolle maksamasi suoritus on luonteeltaan tasinkoa, saamastasi kiinteistöstä tai sen osuudesta ei tarvitse antaa varainsiirtoveroilmoitusta eikä maksaa varainsiirtoveroa. Suoritus voi olla tasinkoa vain silloin, kun tasingon maksuvelvollisuus ja määrä käy ilmi ositussopimuksesta. Tämä edellyttää sitä, että ositussopimuksessa on lueteltu puolisoiden kaikki avio-oikeuden alainen omaisuus ja sopimukseen on merkitty niiden arvot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3426
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2422
    3. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      116
      1220
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      13
      1203
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1109
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      49
      948
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      894
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      890
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      39
      777
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      201
      714
    Aihe