varainsiirtovero osituksessa

Anonyymi

Avioeron osituksessa olisi tarkoitus jakaa vain yhdessä omistettu talo niin, että taloon asumaan jäävä A maksaa B:lle sen verran kuin B on ehtinyt yhteistä asuntolainaa lyhentää ja A ottaa myös koko jäljellä olevan lainan omiin nimiinsä. Joutuuko A tässä tapauksessa maksamaan varainsiirtoveroa ja vain tuosta B:lle maksamastaan summasta vai koko talon puolikkaan arvosta? Muu omaisuus siis jätettäisiin osituksen ulkopuolelle aivan kuin olisi olemassa avioehto.

5

471

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Koko puolikkaan arvosta.

    • Anonyymi

      Osituksen yhteydessä tapahtuvasta kiinteistön tai arvopaperin saannosta on suoritettava veroa siltä osin kuin vastikkeena on käytetty muuta kuin jaettavana olevaa avio-oikeuden alaista varallisuutta, eli:

      osituksen yhteydessä tapahtuu kiinteistön tai arvopaperin omistajanvaihdos ja
      osituksen yhteydessä käytetään ositusvarallisuuteen kuulumattomia (= avio-oikeuden ulkopuolisia) varoja, ja suoritus on luonteeltaan vastiketta.
      Jos osituksen yhteydessä käytetään ositusvarallisuuteen kuulumattomia varoja, mutta osituksessa ei tapahdu kiinteistön tai arvopaperin omistajanvaihdosta, ei varainsiirtoverovelvollisuutta synny. Näin on esimerkiksi silloin, kun puoliso haluaa pitää omistuksessaan jo omistamansa omaisuuden.

      Jos osituksessa on sovittu osapuolten välillä ositusvarallisuuteen kuuluvan kiinteistön tai arvopaperin omistajanvaihdoksista eikä ositusvarallisuuteen kuulumattomia varoja tässä yhteydessä käytetä, ei kiinteistön tai arvopaperin luovutuksesta synny tällöin varainsiirtoverovelvollisuutta.

      Ulkopuolisilla varoilla tarkoitetaan sellaisia varoja, jotka eivät sisälly ositusvarallisuuteen. Ulkopuolisten varojen käyttöä ei ole osituslaskelmassa huomioon otettavan toisen puolison tai yhteisissä nimissä olleen velan vastattavaksi ottaminen.

      • Anonyymi

        Täysin turha copy-paste, joka ei vastaa kysymykseen.


    • Anonyymi

      Totta kai vastaa. Omistus on 50%/50%, joten toiselta siirtyy toiselle 50% eli siitä summasta maksetaan vero. Lainojen uudelleen järjestely ei tietenkään liity tähän asiaan mitenkään.

    • Anonyymi

      Sinun on annettava varainsiirtoveroilmoitus ja maksettava varainsiirtovero, jos sinulle siirtyy osituksessa yhdessä omistettu tai entisen puolisosi omistama kiinteistö (esimerkiksi puolet aiemmin yhdessä omistetusta omakotitalosta) ja maksat vastiketta ositusvarallisuuteen kuulumattomilla varoilla.

      Maksu on tehty ositusvarallisuuteen kuulumattomilla varoilla esimerkiksi silloin, jos olet ottanut sitä varten lainaa avioeron vireille tulon jälkeen tai jos maksat sellaisella omaisuudella, joka on rajattu avio-oikeuden ulkopuolelle esimerkiksi avioehtosopimuksessa tai lahjakirjassa. Jos sen sijaan otat avio-oikeuden alaiseen omaisuuteen kuuluvan lainan vastattavaksesi, kyse ei ole ulkopuolisilla varoilla suoritetusta vastikkeesta.

      Jos entiselle puolisolle maksamasi suoritus on luonteeltaan tasinkoa, saamastasi kiinteistöstä tai sen osuudesta ei tarvitse antaa varainsiirtoveroilmoitusta eikä maksaa varainsiirtoveroa. Suoritus voi olla tasinkoa vain silloin, kun tasingon maksuvelvollisuus ja määrä käy ilmi ositussopimuksesta. Tämä edellyttää sitä, että ositussopimuksessa on lueteltu puolisoiden kaikki avio-oikeuden alainen omaisuus ja sopimukseen on merkitty niiden arvot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      121
      2553
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1862
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1270
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      76
      1050
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      99
      1001
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      915
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      884
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      878
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      801
    Aihe